Asetus lääkäri- ja hammaslääkärikoulutuksen sekä yliopistotasoisen terveystieteellisen tutkimustoiminnan kustannuksiin suoritettavaan korvaukseen oikeutetuista palvelujen tuottajista
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
- Ajantasaistettu säädös
- 1206/1999
- Alkuperäinen julkaisu
- Vihko 144/1999 (Julkaistu 27.12.1999)
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Sosiaali- ja terveysministeriön toimialaan kuuluvia asioita käsittelemään määrätyn peruspalveluministerin esittelystä säädetään 1 päivänä joulukuuta 1989 annetun erikoissairaanhoitolain (1062/1989) 47 §:n 3 momentin sekä 47 a §:n 2 momentin nojalla, sellaisina kuin ne ovat laissa 1115/1999:
1 §Tutkimustoiminnan kustannuksiin suoritettavaan korvaukseen oikeutetut
Erikoissairaanhoitolain (1062/1989) 47 §:n 3 momentissa tarkoitettua korvausta yliopistotasoisesta terveystieteellisestä tutkimustoiminnasta aiheutuviin kustannuksiin suoritetaan erikoissairaanhoitolain 47 §:n 3 momentissa mainittujen palvelujen tuottajien lisäksi Invalidiliitto ry:n ylläpitämälle Invalidiliiton Käpylän Kuntoutuskeskukselle, Invalidisäätiön ylläpitämälle ortopedinen sairaala Ortonille, Reumasäätiön ylläpitämälle Reumasäätiön sairaalalle, Suomen aivotutkimus- ja kuntoutussäätiön ylläpitämälle Suomen aivotutkimus- ja kuntoutuskeskus Neuronille sekä Suomen Punaisen Ristin ylläpitämälle SPR Veripalvelulle siltä osin kuin asianomainen yliopisto on arvioinut niissä tehtyjen ja julkaistujen tutkimusten täyttävän edellä mainitussa lainkohdassa asetetut vaatimukset.
2 §Lääkäri- ja hammaslääkärikoulutuksen kustannuksiin suoritettavaan korvaukseen oikeutetut
Erikoissairaanhoitolain 47 a §:n 2 momentissa tarkoitettua korvausta lääkärin ja hammaslääkärin erikoistumiskoulutuksesta aiheutuviin kustannuksiin suoritetaan erikoissairaanhoitolain 47 a §:n 2 momentissa mainittujen palvelujen tuottajien lisäksi Invalidiliitto ry:n ylläpitämälle Invalidiliiton Käpylän Kuntoutuskeskukselle, Invalidisäätiön ylläpitämälle ortopedinen sairaala Ortonille, Reumasäätiön ylläpitämälle Reumasäätiön sairaalalle, Suomen aivotutkimus- ja kuntoutussäätiön ylläpitämälle Suomen aivotutkimus- ja kuntoutuskeskus Neuronille sekä Suomen Punaisen Ristin ylläpitämälle SPR Veripalvelulle siltä osin kuin yliopisto on käyttänyt niitä lääkärin tai hammaslääkärin erikoistumiskoulutukseen.
3 §Voimaantulo
Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 2000.
Ennen asetuksen voimaantuloa voidaan ryhtyä sen täytäntöönpanon edellyttämiin toimenpiteisiin.
Helsingissä 23 päivänä joulukuuta 1999
Tasavallan Presidentti MARTTI AHTISAARIPeruspalveluministeri Eva Biaudet