Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

377/1998

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Sosiaali- ja terveysministeriön päätös vaaraa aiheuttavia kemikaaleja koskevien tietojen toimittamisesta

Säädöksen tyyppi
Päätös
Antopäivä
Ajantasaistettu säädös
377/1998
Alkuperäinen julkaisu
Vihko 52/1998 (Julkaistu 3.6.1998)

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Sosiaali- ja terveysministeriö on päättänyt 14 päivänä elokuuta 1989 annetun kemikaalilain (744/1989) 48 a §:n 3 momentin nojalla, sellaisena kuin se on laissa 368/1998:

1 §Toiminnanharjoittajan velvollisuudet

Toiminnanharjoittajan, joka vastaa kemikaalin luovuttamisesta markkinoille tai käyttöön Suomessa, on toimitettava kemikaalilain 17 §:ssä tarkoitetusta vaaraa aiheuttavasta kemikaalista liitteessä 1 tarkoitetut tiedot sosiaali- ja terveydenhuollon tuotevalvontakeskukselle.

Tiedot toimitetaan liitteen 1 ohjeiden mukaisesti. Tietojen toimittamisessa voidaan käyttää liitteen 2 mukaista lomaketta.

2 §Lisätietojen toimittaminen

Kemikaaliasetuksen (675/1993) 18 §:n mukaisten käyttöturvallisuustiedotteen tietojen lisäksi toimitetaan sosiaali- ja terveydenhuollon tuotevalvontakeskukselle äkillisten myrkytysten hoidon ja ehkäisemisen sekä ammattitautien ja tapaturmien selvittämisen kannalta tarpeelliset muut lisätiedot valmisteen koostumuksesta.

Lisätiedot voidaan toimittaa erikseen tai liitteen 2 mukaisella lomakkeella. Kun lisätiedot toimitetaan liitteen 2 mukaisella lomakkeella, tietojen toimittajan tulee merkitä selkeästi ilmoitukseen ne valmisteen aineosat ja muut tiedot, jotka ovat salassa pidettäviä.

3 §Tietojen toimittaminen yleiseen kulutukseen tarkoitetusta kemikaalista

Tiedot yleiseen kulutukseen tarkoitetusta kemikaalista toimitetaan päätöksen liitteen 5 mukaisesti. Tietojen toimittamisessa voidaan käyttää liitteen 6 mukaista lomaketta.

4 §Poikkeukset tietojen toimittamisvelvollisuudesta

Tietoja ei tarvitse toimittaa kemikaaleista:

1)

joita käytetään tuotannollisessa tutkimus- ja kehitystyössä; tuotannollisella tutkimus- ja kehitystyöllä tarkoitetaan tuotekehitykseen liittyvää toimintaa, jonka aikana kemikaalilain soveltuvuus testataan tuotantokokeilujen avulla tai koelaitoksessa;

2)

joita käytetään tieteellisessä tutkimus- ja kehitystyössä; tieteellisellä tutkimus- ja kehitystyöllä tarkoitetaan valvotuissa olosuhteissa tehtyä tieteellistä koetta, analyysiä tai kemiallista tutkimusta, mukaan lukien kemikaalin ominaisuuksien, käyttäytymisen ja tehokkuuden määrittäminen sekä tuotekehitykseen liittyvät tieteelliset tutkimukset; poikkeus ei kuitenkaan koske tavanomaisessa laboratoriotoiminnassa käytettäviä kemikaaleja, jollei 3 kohdasta muuta johdu;

3)

jos vaaraa aiheuttavaa kemikaalia toimitetaan toiminnanharjoittajaa kohden vuosittain yhteensä niin pieniä määriä, että kemikaalin ei voida olettaa aiheuttavan vaaraa.

5 §Muutostietojen ilmoittaminen

Jos kemikaalista toimitetut tiedot olennaisesti muuttuvat, kemikaalista toimitetaan muutettu tiedote sosiaali- ja terveydenhuollon tuotevalvontakeskukselle.

Edellä 1 momentissa tarkoitettuja tietoja ovat:

1)

valmisteen kauppanimen muutos;

2)

toiminnanharjoittajaa koskevien tietojen muutokset;

3)

valmisteen koostumuksen muuttuminen siten kuin se on määritelty kemikaalien luokitusperusteista ja merkintöjen tekemisestä annetun sosiaali- ja terveysministeriön pää-töksen (979/1997) 7 §:ssä;

4)

uudet tai muuttuneet tiedot kemikaalin vaaraa aiheuttavista ominaisuuksista;

5)

muut seikat, jotka vaikuttavat olennaisesti tietosisältöön tai kemikaaliasetuksen 20 §:ssä tarkoitettujen tietojen rekisteröintiin.

6 §Voimaantulo

Tämä päätös tulee voimaan 15 päivänä kesäkuuta 1998.

Tällä päätöksellä kumotaan vaaraa aiheuttavia kemikaaleja koskevien tietojen toimittamisesta 20 päivänä elokuuta 1993 annettu työministeriön päätös (780/1993). Mainitun päätöksen liitteet 1, 2, 5 ja 6 jäävät kuitenkin edelleen voimaan.

Helsingissä 29 päivänä toukokuuta 1998

Ministeri Terttu Huttu-JuntunenVanhempi hallitussihteeri Antti Posio

Sivun alkuun