Maa- ja metsätalousministeriön päätös naudanlihantuottajille vuonna 1997 teurastetuista naudoista maksettavasta lisätuesta ja sen hakemisesta
- Säädöksen tyyppi
- Päätös
- Antopäivä
- Ajantasaistettu säädös
- 114/1997
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Maa- ja metsätalousministeriö on Euroopan yhteisön yhteisen maatalouspolitiikan täytäntöönpanosta 8 päivänä joulukuuta 1994 annetun lain (1100/1994) 11 §:n nojalla päättänyt:
1 §
Euroopan unionin neuvoston 17 päivänä joulukuuta 1996 antaman asetuksen (EY) N:o 2443/96 mukainen tuki myönnetään Suomessa tuottajille maksettavana suorana tulotukena.
2 §
Tuki jaetaan kahteen osaan, jotka ovat tammi-helmikuussa 1997 teurastetuista naudoista maksettava tuki ja maalis-, huhti-, touko- ja kesäkuussa 1997 teurastetuista naudoista maksettava tuki.
Tuki maksetaan kaikista teuraspainoltaan yli 130 kilon painoisista sonneista, hiehoista ja lehmistä. Tuottajan on haettava tukea erillisellä hakemuksella kunnan maaseutuelinkeinoviranomaiselta.
3 §
Hakuaika tammi-helmikuussa teurastetuista naudoista alkaa 3 päivänä maaliskuuta 1997 ja päättyy 4 päivänä huhtikuuta 1997. Tuen suuruus näistä naudoista on 250 mk eläintä kohden.
Hakuaika maalis-kesäkuussa teurastetuista naudoista alkaa 1 päivänä heinäkuuta 1997 ja päättyy 31 päivänä heinäkuuta 1997. Eläinkohtainen tuen suuruus maalis-kesäkuussa teurastettujen nautojen osalta määräytyy vasta, kun tukeen oikeutettujen nautojen lukumäärä on tiedossa.
4 §
Maa- ja metsätalousministeriö antaa tämän päätöksen täytäntöönpanoa koskevat tarkemmat määräykset ja ohjeet.
5 §
Tämä päätös tulee voimaan 12 päivänä helmikuuta 1997 ja se koskee 1.1.1997― 30.6.1997 teurastettuja nautoja.
Ennen tämän päätöksen voimaantuloa voidaan ryhtyä sen täytäntöönpanemiseksi tarvittaviin toimenpiteisiin.
Neuvoston asetus (EY) N:o 2443/1996, EYVL N:o L 333, 21.12.1996, s. 2
Helsingissä 6 päivänä helmikuuta 1997
Maa- ja metsätalousministeri Kalevi HemiläMaatalousneuvosHeimo Hanhilahti