Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

881/1996

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Asetus viihdelaiteasetuksen 4 §:n muuttamisesta

Säädöksen tyyppi
Asetus
Antopäivä
Alkuperäinen julkaisu
Vihko 123/1996 (Julkaistu 27.11.1996)

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Sisäasiainministerin esittelystä

muutetaan 7 päivänä kesäkuuta 1995 annetun viihdelaiteasetuksen ( 853/1995 ) 4 § seuraavasti:

4 §Poikkeukset tyyppitarkastusvelvollisuudesta

Tyyppitarkastusvelvollisuus ei koske samana mallina pidettävää jo aiemmin tyyppitarkastettua rahaliikenteen valvontalaitetta. Samana mallina pidetään rahaliikenteen valvontalaitteita, jotka ovat toistensa kaltaisia rakenteeltaan, toimintaperiaatteiltaan ja mallimerkinnältään.

Tyyppitarkastusvelvollisuus ei myöskään koske rahaliikenteen valvontalaitetta, joka on tarkastettu jossain toisessa Euroopan talousalueen valtiossa sijaitsevassa hyväksytyssä tarkastuslaitoksessa, jos voidaan todeta, että rahaliikenteen valvontalaite täyttää sille viihdelaitelaissa ja tässä asetuksessa asetetut olennaiset vaatimukset.

Edellä 1 ja 2 momentissa tarkoitetuissa tapauksissa tarkastuslaitos antaa viihdelaitetoiminnan harjoittajalle hyväksymispäätöstä vastaavan todistuksen rahaliikenteen valvontalaitteesta.


Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä joulukuuta 1996.

Helsingissä 22 päivänä marraskuuta 1996

Tasavallan Presidentti MARTTI AHTISAARISisäasiainministeri Jan-Erik Enestam

Sivun alkuun