Asetus ajoneuvojen käytöstä tiellä annetun asetuksen muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Liikenneministerin esittelystä
lisätään ajoneuvojen käytöstä tiellä 4 päivänä joulukuuta 1992 annettuun asetukseen ( 1257/92 ) uusi 7 b § seuraavasti:
7 b §Eräät tarkastukset ja ilmoitukset
1. Yhdenmukaisista menettelyistä pantaessa täytäntöön tieliikenteen sosiaalilainsäädännön yhdenmukaistamisesta annettu asetus (ETY) N:o 3820/85 ja tieliikenteen valvontalaitteista annettu asetus (ETY) N:o 3821/85 annetun neuvoston direktiivin (88/599/ETY) mukaisista tarkastuksista huolehtivat poliisi ja työsuojeluhallinto. Poliisi vastaa ensisijassa tiellä tapahtuvista tarkastuksista ja työsuojeluhallinto yrityksissä tapahtuvista tarkastuksista.
2. Edellä 1 momentissa mainitussa direktiivissä ja sen nimikkeessä mainituissa asetuksissa tarkoitettuja ilmoituksia ja tietoja antavat omalta toimialaltaan liikenneministeriö ja ajoneuvohallintokeskus liikenneministeriön tarvittaessa antamien ohjeiden mukaisesti.
3. Tieliikenteen sosiaalilainsäädännön yhdenmukaistamisesta annetun asetuksen 16 artiklassa tarkoitetun kertomuksen komissiolle laatii työsuojeluhallinto.
Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä marraskuuta 1996.
Neuvoston direktiivi 88/599/ETY; EYVL N:o L 325, 29.11.1988, s. 55
Helsingissä 11 päivänä lokakuuta 1996
Tasavallan Presidentti MARTTI AHTISAARILiikenneministeri Tuula Linnainmaa