Liikenneministeriön päätös ajokorttiasetuksen soveltamisesta annetun liikenneministeriön päätöksen muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Päätös
- Antopäivä
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Liikenneministeriö on
muuttanut ajokorttiasetuksen soveltamisesta annetun liikenneministeriön päätöksen muuttamisesta 13 päivänä maaliskuuta 1996 annetun liikenneministeriön päätöksen 4 a §:n 4 momentin ( 173/96 ) seuraavasti:
4 a §Kuljettajaopetus linja-auton ja raskaan ajoneuvoyhdistelmän ajo-oikeutta varten
Tässä pykälässä tarkoitettu tunti ajo-opetusta tai ajo- ja toimintaharjoituksia vastaa pituudeltaan kahta ajokertaa. Tutkinnon vastaanottaja voi ajoneuvohallintokeskuksen antamien yleisten ohjeiden mukaisesti sallia poikkeuksia tämän pykälän opetuksen vähimmäismääriä koskevista vaatimuksista, jos oppilaalle on aikaisemmin Suomessa tai ulkomailla annettu ajokortti tai ajo-opetusta ajo-oikeuden saamiseksi. Opetuksen on täytettävä tieliikenteen kuljettajien koulutuksen vähimmäistasosta annetun direktiivin (76/914/ETY) vaatimukset.
Tämä päätös tulee voimaan 1 päivänä heinäkuuta 1996.
Helsingissä 19 päivänä kesäkuuta 1996
Liikenneministeri Tuula LinnainmaaHallitusneuvos Jarmo Hirsto