Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

402/1996

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Asetus suun kanssa kosketukseen joutuvista tarvikkeista

Säädöksen tyyppi
Asetus
Antopäivä
Ajantasaistettu säädös
402/1996
Alkuperäinen julkaisu
Vihko 56/1996 (Julkaistu 14.6.1996)

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Kauppa- ja teollisuusministerin esittelystä säädetään 12 päivänä joulukuuta 1986 annetun tuoteturvallisuuslain (914/86) 24 §:n nojalla, sellaisena kuin se on osittain muutettuna 18 päivänä kesäkuuta 1993 annetulla lailla (539/93):

1 §Soveltamisala

Tämä asetus koskee tutteja sekä muita sellaisia tarvikkeita, jotka on tarkoitettu joutumaan kosketukseen suun kanssa.

2 §Tarvikkeen ominaisuudet

Edellä 1 §:ssä tarkoitettu tarvike ei saa tavanomaisesti tai ennalta arvattavasti käytettynä aiheuttaa vaaraa terveydelle.

3 §Tarvikkeeseen ja sen päällykseen tehtävät merkinnät

Kuluttajille myytävien tarvikkeiden merkintöjen osalta noudatetaan, mitä kulutustavarasta annettavista tiedoista annetussa asetuksessa (97/87) säädetään tai sen nojalla määrätään, kuitenkin niin, että 3 §:n 1 momentin 2 kohdassa vaaditun valmistajan tai valmistuttajan nimen sijasta voidaan merkitä myyjän nimi, toiminimi tai aputoiminimi sekä osoite.

Merkinnät on tehtävä riittävän isokokoisin kirjaimin siten, että ne ovat pysyviä, helposti havaittavia ja luettavia.

Muulle kuin kuluttajalle myytävien tarvikkeiden osalta voidaan merkinnät tehdä pelkästään tarviketta seuraaviin asiakirjoihin.

4 §Tarkempien määräysten antaminen

Kauppa- ja teollisuusministeriö antaa tarvittaessa tarkempia määräyksiä ja ohjeita tämän asetuksen soveltamisesta, erityisesti tässä asetuksessa tarkoitettujen tarvikkeiden valmistuksessa käytettäväksi sallituista aineista, näiden puhtausvaatimuksista ja käytön rajoituksista sekä menettelystä määräystenmukaisuuden toteamiseksi mukaan luettuina näytteenotto ja analyysimenetelmät.

5 §Erinäisiä säännöksiä

Tämän asetuksen ja sen nojalla annettujen säännösten rikkomisen seuraamuksista säädetään tuoteturvallisuuslaissa (914/86).

6 §Voimaantulo

Tämä asetus tulee voimaan 17 päivänä kesäkuuta 1996.

Helsingissä 7 päivänä kesäkuuta 1996

Tasavallan Presidentti MARTTI AHTISAARIKauppa- ja teollisuusministeri Antti Kalliomäki

Sivun alkuun