Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

851/1995

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Sosiaali- ja terveysministeriön päätös tilaviini-nimityksen käyttämisestä

Säädöksen tyyppi
Päätös
Antopäivä
Ajantasaistettu säädös
851/1995

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Sosiaali- ja terveysministeriö on 22 päivänä joulukuuta 1994 alkoholijuomista ja väkiviinasta annetun asetuksen (1344/94) 2 §:n 8 momentin nojalla päättänyt:

1 §Soveltamisala

Tällä päätöksellä määrätään ne ehdot, joiden perusteella sosiaali- ja terveydenhuollon tuotevalvontakeskus voi antaa luvan käyttää hedelmäviinin kuvauksessanimitystä tilaviini.

2 §Tilaviinin määrittely ja raaka-aineet

Tilaviinin tulee olla yksinomaan käymisen avulla valmistettua hedelmäviiniä, jonka

1)

alkoholipitoisuus on enintään 13 tilavuusprosenttia;

2)

tuottaa sellainen oikeudellisesti ja taloudellisesti muista saman toimialan yrityksistä riippumaton valmistaja, jonka hedelmäviinin valmistusmäärä astioituna on korkeintaan 100 000 litraa vuodessa;

3)

valmistuksessa käytetty marja- ja hedelmäaines sekä aromia antavat kasvinosat ovat 100 prosenttisesti kotimaisia;

4)

raaka-aineista vähintään 50 prosenttia on peräisin valmistusluvan haltijan omalta tai tämän hallitsemalta viljelyalalta; sekä

5)

aistinvaraiset ominaisuudet ovat peräisin valmistuksessa käytetyistä raaka-aineista tai käymisen yhteydessä niistä muodostuneista maku- ja aromiaineista.

Tilaviini voidaan nimetä raaka-aineen kasvupaikan mukaisesti tilan, kylän, kunnan, maakunnan tai muun alueen mukaan. Maantieteellisen merkinnän käytöstä määrätään erikseen.

3 §Tilaviinin lisäaineet

Tilaviinin happoisuuden säätelyssä saa käyttää ainoastaan sitruuna-, omena- tai maitohappoa.

4 §Tilaviinin omavalvonta

Tilaviinin valmistuksen ja raaka-ainekäsittelyn tulee perustua valmistusluvan haltijan kirjalliseen omavalvontasuunnitelmaan sen mukaan kuin tuotevalvontakeskus omavalvontasuunnitelman laatimisesta tarkemmin määrää.

5 §Luvan hakeminen ja peruuttaminen

Lupaa tilaviini-nimityksen käyttämiseen haetaan kirjallisesti sosiaali- ja terveydenhuollon tuotevalvontakeskukselta. Hakemukseen tulee liittää riittävä selvitys siitä, että tuote ja sen valmistaminen täyttävät 2 - 4 §:ssä määrätyt ehdot. Tuotevalvontakeskus voi pyytää tarvittaessa lisäselvityksiä.

Tuotevalvontakeskus voi korvauksetta peruuttaa antamansa luvan tilaviini-nimityksen käyttämiseen, jos ilmenee, että tuote ei enää täytä 2 - 4 §:ssä määrättyjä ehtoja.

6 §Voimaantulo

Tämä päätös tulee voimaan 12 päivänä kesäkuuta 1995.

Helsingissä 7 päivänä kesäkuuta 1995

Ministeri Terttu HuttuHallitusneuvos Raimo Salonen

Sivun alkuun