Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

464/1995

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Asetus vakuutusyhtiön vakuutusmatemaatikosta

Säädöksen tyyppi
Asetus
Antopäivä

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Sosiaali- ja terveysministerin esittelystä

säädetään 28 päivänä joulukuuta 1979 annetun vakuutusyhtiölain (1062/79) 18 luvun 8 §:n 1 momentin nojalla, sellaisena kuin se on 17 päivänä maaliskuuta 1995 annetussa laissa (389/95):

1 §

Vakuutusyhtiön vakuutusmatemaatikon tehtävänä on huolehtia yhtiössä sovellettavien vakuutusmatemaattisten menetelmien asianmukaisuudesta sekä siitä, että yhtiön vakuutusmaksujen ja vastuuvelan määräämistapa ja määrä täyttävät vakuutusyhtiölain (1062/79) ja lakisääteisiä vakuutuksia koskevien lakien sekä vakuutusyhtiöasetuksen (1064/79) samoin kuin edellä tarkoitettujen lakien nojalla annettujen sosiaali- ja terveysministeriön määräysten vaatimukset.

Vakuutusmatemaatikon on lisäksi tehtävä yhtiön hallitukselle selvitys vastuuvelan luonteen asettamista vaatimuksista yhtiön sijoitustoiminnalle.

2 §

Vakuutusyhtiön vakuutusmatemaatikolla on oikeus saada yhtiöltä käyttöönsä kaikki selvitykset ja tiedot, joita hän tarvitsee 1 §:n mukaisia tehtäviä suorittaessaan.

3 §

Jos vakuutusmatemaatikko havaitsee puutteita 1 §:ssä tarkoitetuissa asioissa, hänen on tehtävä yhtiön hallitukselle esitys asiantilan korjaamisesta. Vakuutusmatemaatikolla on oikeus saada tieto siitä, millaisiin toimiin hallitus on ryhtynyt hänen esityksensä johdosta.

4 §

Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä huhtikuuta 1995.

Helsingissä 24 päivänä maaliskuuta 1995.

Tasavallan Presidentti MARTTI AHTISAARIMinisteri Sirpa Pietikäinen

Sivun alkuun