Valtioneuvoston päätös neljän poliisipiirin uudelleen järjestämisestä
- Säädöksen tyyppi
- Päätös
- Antopäivä
- Ajantasaistettu säädös
- 534/1994
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Valtioneuvosto on poliisin hallinnosta 14 päivänä helmikuuta 1992 annetun lain (110/92) 6 §:n 2 momentin nojalla sisäasiainministeriön esittelystä päättänyt:
1 §
Kaavin nimismiespiiri ja Tuusniemen nimismiespiiri yhdistetään poliisipiiriksi, jonka nimi on Kaavin nimismiespiiri. Siihen kuuluvat Juankosken, Kaavin, Tuusniemen ja Vehmersalmen kunnat.
2 §
Lapinlahden nimismiespiiri ja Varpaisjärven nimismiespiiri yhdistetään poliisipiiriksi, jonka nimi on Lapinlahden nimismiespiiri. Siihen kuuluvat Lapinlahden ja Varpaisjärven kunnat.
3 §
Tämä päätös ei aiheuta muutoksia hallintoalueiden kielelliseen jaotukseen.
4 §
Tämä päätös tulee voimaan 1 päivänä heinäkuuta 1994 ja se on voimassa 31 päivään joulukuuta 1994 saakka.
Ennen päätöksen voimaantuloa voidaan ryhtyä päätöksen täytäntöönpanon edellyttämiin toimenpiteisiin.
Helsingissä 23 päivänä kesäkuuta 1994
Sisäasiainministeri Mauri PekkarinenNeuvotteleva virkamies Jouni Laiho