Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

308/1994

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Ammattitutkintoasetus

Säädöksen tyyppi
Asetus
Antopäivä
Ajantasaistettu säädös
308/1994

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Opetusministerin esittelystä säädetään 29 päivänä huhtikuuta 1994 annetun ammattitutkintolain (306/94) nojalla:

1 §Tutkintojen perusteet

Ammattitutkintolaissa (306/94) tarkoitetun tutkinnon perusteista tulee käydä ilmi:

1)

tutkinnossa vaadittava ammattitaito;

2)

osat, joista tutkinto muodostuu;

3)

tavat, joilla ammattitaito voidaan osoittaa; sekä

4)

tutkintosuoritusten arvioinnin perusteet.

Tutkinnon perusteet voivat sisältää tutkintoja järjestävää henkilöstöä sekä tutkinnossa käytettäviä tiloja ja laitteita koskevia suosituksia.

2 §Tutkintotoimikuntien kokoonpano ja asettaminen

Tutkintotoimikuntaan nimetään alan asiantuntijoista enintään yhdeksän jäsentä.

Tutkintotoimikunnan jäsenten tulee edustaa ainakin työnantajia, työntekijöitä, opettajia ja, milloin itsenäinen ammatinharjoittaminen on merkittävän laajuista alalla, itsenäisiä ammatinharjoittajia. Jäsenten enemmistön tulee olla työnantajien, työntekijöiden ja itsenäisten ammatinharjoittajien edustajia. Työnantajien ja työntekijöiden edustajia tulee olla yhtä monta.

Tutkintotoimikunta asetetaan enintään kolmeksi vuodeksi kerrallaan.

3 §Eräitä tutkintotoimikuntia koskevia säännöksiä

Tutkintotoimikunnan päätöksenteosta, arkistosta sekä palkkioista ja korvauksista on soveltuvin osin voimassa, mitä valtion komiteoista säädetään tai määrätään.

Tutkintotoimikunnan on toimitettava tilastokeskukselle ja opetustoimen viranomaisille niiden tarvitsemat tiedot tutkintojen järjestämissopimuksista, tutkintoihin osallistuneista ja annetuista tutkintotodistuksista.

Tutkintotoimikunta käyttää tutkintomaksuista saamansa tulot kustannustensa kattamiseen. Tutkintotoimikunnan maksuliikkeestä, kirjanpidosta ja arkistosta huolehtii opetushallituksen määräämä valtion ammatillinen oppilaitos.

4 §Tutkintojen järjestämissopimukset

Tutkintojen järjestämissopimuksessa tulee sopia ainakin:

1)

tutkintosuorituksia arvioivista henkilöistä;

2)

toimenpiteistä, joilla tutkintosuorituksia arvioivien henkilöiden tähän tehtävään liittyvää ammattitaitoa pidetään yllä ja kehitetään;

3)

tutkintojen järjestelyistä silloin, kun opiskelijat suorittavat tutkinnon osana koulutusta;

4)

tutkintojen järjestämisestä perittävien maksujen määräytymisperusteista;

5)

järjestämissopimukseen kuuluvien tutkintojen suorittamista ja näissä tutkinnoissa vaadittavan ammattitaidon hankkimista koskevan tiedotuksen ja neuvonnan järjestämisestä.

Tutkintojen järjestämissopimus on tehtävä määräajaksi. Sopimuksen voimassaoloajasta riippumatta sopijapuoli voi purkaa sopimuksen, jos toinen sopijapuoli on sopimusta tehtäessä olennaisissa kohdin johtanut sitä harhaan tai jos toinen sopijapuoli on olennaiselta osalta jättänyt noudattamatta sopimusehtoja.

Tutkintojen järjestämissopimuksen tehneen oppilaitoksen ja muun laitoksen on toimitettava tutkintotoimikunnalle ja opetustoimen viranomaisille niiden tarvitsemat tiedot tutkintojen järjestämisestä aiheutuneista kustannuksista.

5 §Tutkintotodistukset

Tutkintotodistus annetaan sen jälkeen, kun henkilö on suorittanut kaikki osat, joista tutkinto muodostuu. Tutkinnon osan suorittamisesta annetaan todistus silloin, kun tutkintoon osallistuja sitä pyytää.

Ammatillisten perustutkintojen arvioinnissa noudatetaan ammatillisen peruskoulutuksen arviointiasteikkoa siten, että tutkinnon suorittaminen edellyttää tutkinnon kaikissa osissa vähintään arvosanaa hyvä.

Tutkintotodistuksen allekirjoittavat tutkintotoimikunnan sekä tutkinnon järjestäneen oppilaitoksen tai muun laitoksen edustaja.

6 §Ammattikirjaan tehdyn merkinnän rinnastaminen tutkintotodistukseen

Opetushallituksen hyväksymään ammattikirjaan tehty merkintä tutkinnosta on tutkintotodistukseen rinnastettava todistus tutkinnon suorittamisesta.

7 §Oikaisumenettely

Tutkintosuorituksen arvioinnin oikaisussa noudatetaan soveltuvin osin, mitä ammatillisen peruskoulutuksen arvioinnin oikaisusta säädetään.

8 §Voimaantulo

Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä toukokuuta 1994.

Ennen tämän asetuksen voimaantuloa voidaan ryhtyä asetuksen täytäntöönpanon edellyttämiin toimenpiteisiin.

Helsingissä 29 päivänä huhtikuuta 1994

Tasavallan Presidentti Martti AhtisaariOpetusministeri Olli-Pekka Heinonen

Sivun alkuun