Maa- ja metsätalousministeriön päätös haitallisista aineista ja eliöistä rehuissa
- Säädöksen tyyppi
- Päätös
- Antopäivä
- Ajantasaistettu säädös
- 184/1994
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Maa- ja metsätalousministeriö on 26 päivänä helmikuuta 1993 annetun rehulain (234/93) nojalla 1) päättänyt seuraavaa:
1 §Soveltamisala
Tämä päätös koskee haitallisten aineiden ja eliöiden enimmäispitoisuuksia sekä hygieniavaatimuksia rehulain (234/93) 2 §:ssä tarkoitetuissa rehuvalmisteissa.
Tämä päätös koskee myös maatiloilla käytettäviä ja valmistettavia rehuvalmisteita.
2 §Sallitut enimmäispitoisuudet
Maahantuotavissa, markkinoitavissa ja markkinointia varten valmistettavissa rehuvalmisteissa ei saa esiintyä haitallisia aineita tai eliöitä enempää kuin tämän päätöksen liitteessä 1 on määrätty.
3 §Rehuvalmisteiden hygieniavaatimukset
Rehuvalmisteiden hygienian tulee täyttää tämän päätöksen liitteessä 2 määrätyt vähimmäisvaatimukset.
4 §Voimaantulo
Tämä päätös tulee voimaan 9 päivänä maaliskuuta 1994.
Helsingissä 1 päivänä maaliskuuta 1994
Maa- ja metsätalousministeri Martti PuraApulaisosastopäällikkö Olli Rekola
Liite 1
Liite 1
Liite 2
REHUVALMISTEIDEN HYGIENIAVAATIMUKSET
Markkinoitavassa rehuvalmisteessa ei saa olla rehun hygienistä laatua huonontavia tai tauteja aiheuttavia mikrobeja sellaisia määriä, että niistä aiheutuu vaaraa eläinten tai ihmisten terveydelle.
Eläinperäiset rehuvalmisteet
Suuririskisestä eläinperäisestä jätteestä tehdyt rehuvalmisteet eivät saa prosessoinnin jälkeen tehtaan varastosta otetuissa näytteissä sisältää tauteja aiheuttavia lämpöresistenttien bakteerien itiöitä (1 gramma tuotetta ei saa sisältää Clostridium perfringensi'stä). Rehutarkoitukseen käytettävässä eläinalkuperää olevassa rehuvalmisteessa ei saa esiintyä Salmonellaa tai Enterobacteriaceae-suvun bakteereita enempää kuin seuraavasti:
1) Salmonellaa ei saa esiintyä 25 g:ssa näytettä kun: n = 5, c = 0, m = 0, M = 0,
2) Enterobacteriaceae-suvun bakteereita korkeintaan: n = 5, c = 2, m = 10, M = 300 per gramma rehua joissa
n = näytteen muodostavien osanäytteiden lukumäärä;
m = bakteerimäärän raja-arvo; tulosta pidetään hyväksyttävänä, mikäli bakteerimäärä kaikissa osanäytteissä on enintään m;
M = bakteerien enimmäismäärä; tulosta on pidettävä epätyydyttävänä, mikäli bakteerien lukumäärä yhdessä tai useammassa osanäytteessä on vähintään M;
c = osanäytteiden lukumäärä, joissa bakteerien lukumäärät voivat olla m:n ja M:n välillä ja näytettä silti pidetään hyväksyttävänä, mikäli muiden osanäytteiden bakteerimäärät ovat enintään = m.
Muut rehuvalmisteet
Edellisen lisäksi muissakaan kuin eläinperää olevissa valmisteissa ei saa esiintyä Salmonellaa.