Valtioneuvoston päätös eräistä maa- ja puutarhataloustuottajille vuodelta 1995 maksettavista tuista
- Säädöksen tyyppi
- Päätös
- Antopäivä
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Valtioneuvosto on 30 päivänä joulukuuta 1993 maataloustuotteiden markkinajärjestelmästä annetun lain (1518/93) 6 §:n 1 momentin nojalla maa- ja metsätalousministeriön esittelystä päättänyt:
1 lukuYleiset määräykset
1 §Soveltamisala
Maataloustuotteiden markkinajärjestelmästä annetussa laissa (1518/93) tarkoitettuna valtion tukena maksetaan maa- ja puutarhataloustuottajille vuodelta 1995 kotieläintalouden ja kasvinviljelyn tuotantotukea, peltoalaan perustuvaa hehtaari- ja nuorten viljelijöiden tukea, kasvihuonetuotannon tukea, eläinten lukumäärään perustuvaa tukea sekä puutarhatuotteiden varastointitukea, edellyttäen, että eduskunta myöntää tarkoitukseen tarvittavat varat, siten kuin tässä päätöksessä määrätään.
2 §Määritelmät
Tässä päätöksessä tarkoitetaan:
puolisolla aviopuolisoita ja avioliitonomaisissa olosuhteissa eläviä, tuloverolain (1535/92) 7 §:n 3 momentissa tarkoitettuja henkilöitä;
nuorella viljelijällä tuottajaa, joka ei ennen vuoden 1995 alkua ole täyttänyt 40 vuotta; sekä
satovuodella heinäkuun 1 päivän 1995 ja kesäkuun 30 päivän 1996 välistä ajanjaksoa.
3 §Tuen saajat
Tukea voidaan maksaa :
yksityiselle viljelijälle;
usealle viljelijälle yhteisesti; sekä
sellaiselle luonnollisten henkilöiden muodostamalle avoimelle yhtiölle, kommandiittiyhtiölle, osuuskunnalle tai osakeyhtiölle, jonka pääasiallisena tarkoituksena on maa- tai puutarhatalouden harjoittaminen.
Tukea voidaan maksaa myös maa- tai puutarhataloutta harjoittavalle maatalousoppilaitokselle tai tutkimuslaitokselle, sekä mikäli maa- ja metsätalousministeriö erityisistä syistä myöntää siihen luvan, säätiölle tai julkisoikeudelliselle yhteisölle taikka muulle yleishyödyllistä toimintaa harjoittavalle yhteisölle. Edellä 1 momentin 3 kohdassa sanotusta poiketen voidaan 9 §:ssä tarkoitettua tukea avomaanvihannesten osalta sekä 11 ja 13 §:ssä tarkoitettua tukea maksaa myös sellaiselle yhteisölle tai säätiölle, jonka osakkaina tai jäseninä on muita kuin luonnollisia henkilöitä.
4 §Tuen saamisen edellytykset
Tukea voidaan maksaa tuottajalle, joka vakinaisesti asuu Suomessa. Jos tuottaja ja hänen puolisonsa ovat täyttäneet 65 vuotta ennen vuoden 1995 alkua, tuki maksetaan 50 prosentilla alennettuna. Suomessa asuvaksi katsotaan myös yhteisö tai säätiö, joka on rekisteröity Suomessa.
Peltoalaan perustuvien tukien, kasvihuonetuen ja eläinten lukumäärään perustuvan tuen osalta tuen maksaminen edellyttää, että tuottaja hallitsee 1 päivänä toukokuuta 1995 omistajana, vuokramiehenä taikka porotilalain (590/69) mukaiseen hallintasopimukseen, testamenttiin tai muuhun saantokirjaan perustuvan käyttöoikeuden nojalla maa- tai puutarhatalouden harjoittamiseen käytettyä peltoa taikka kasvihuonetta.
Tuen maksamisen edellytyksenä 3 §:n 2 ja 3 kohdassa tarkoitetuille on, että viljelijät, avoimen yhtiön yhtiömiehet, kommandiittiyhtiön vastuunalaiset yhtiömiehet tai osuuskunnan jäsenet itse työhön osallistuen harjoittavat maa- tai puutarhataloutta ja että osakeyhtiön osalta yli puolet sen äänivallasta on suoraan tai omistamiensa yhtiöiden kautta sellaisten henkilöiden omistuksessa, jotka itse työhön osallistuen harjoittavat maa- tai puutarhataloutta. Lisäedellytyksenä tuen maksamiselle on, että viljelijöistä, yhtiömiehistä, jäsenistä tai osakkaista vähintään yksi asuu tilalla tai sen hoidon kannalta sopivalla etäisyydellä siitä. Nuorten viljelijöiden tukea voidaan näissä tapauksissa maksaa vain, jos kaikki viljelijät, yhtiömiehet, jäsenet tai osakkaat täyttävät 2 §:n 2 kohdassa tarkoitetun ikää koskevan edellytyksen.
5 §Aluejako
Tuki maksetaan saman suuruisena koko maassa, ellei asianomaisen tukimuodon kohdalla mainita aluejakoa. Maa- ja metsätalousministeriö määrittelee kuntien ne osat, jotka katsotaan saaristoksi. Tilan, jolta ei ole kiinteää kulkuyhteyttä yleiselle tielle katsotaan sijaitsevan saaristossa. Noudatettavat aluejaot ovat liitteenä 1.
2 lukuKotieläintalouden ja kasvinviljelyn tuotantotuki
6 §Kotieläintalouden tuotantotuen määrä
Kotieläintalouden tuotantotukea (markkaa/kilo) maksetaan tuottajalta markkinointiin ostetuista tai kuluttajille suoraan myydyistä tuotteista vuodelta 1995 seuraavasti:
Ulkosaaristo | |
MAITO | 1) |
HIEHO JA SONNI, 170―220 kg | 1) |
HIEHO JA SONNI, yli 220 kg | 1) |
LAMPAANLIHA | 13,00 |
SIANLIHA | 3.31 |
KANANMUNAT | 3.16 |
Muu maa | |
MAITO | 1) |
HIEHO JA SONNI, 170―220 kg | 1) |
HIEHO JA SONNI, yli 220 kg | 1) |
LAMPAANLIHA | 8,53 |
SIANLIHA | 2,81 |
KANANMUNAT | 2,56 |
Koko maa | |
LEHMÄNLIHA | 1) |
BROILERIN LIHA | 2,25 |
KALKKUNAN ja MUUN SIIPIKARJAN LIHA, EI KUITENKAAN KANANLIHA | 2,69 |
1) Hiehon- ja sonninlihan, lehmänlihan ja maidon tuotantotuki maksetaan kuukausittain porrastettuna liitteenä 2 olevan taulukon mukaisesti.
Maa- ja metsätalousministeriö antaa tarkemmat määräykset tuotteiden laatuvaatimuksista ja siitä, milloin tuote katsotaan ostetuksi markkinointiin sekä suoramyynnin yhteydessä maksettavasta tuesta.
7 §Kasvinviljelyn tuotantotuen määrä
Kasvinviljelytuotteiden tuotantotukea (markkaa/kilo) maksetaan tuottajalta markkinointiin satovuodelta 1995/96 ostetuista tuotteista seuraavasti:
TÄRKKELYSPERUNA | 0,031 |
SOKERIJUURIKAS | 0,049 |
MALLASOHRA | 0,17 |
VEHNÄ | 0,24 |
RUIS | 0,26 |
IHMISRAVINNOKSI KÄYTETTÄVÄ HERNE | 0,24 |
Maa- ja metsätalousministeriö antaa tarkemmat määräykset tuotteiden laatuvaatimuksista sekä siitä, milloin tuotteet katsotaan ostetuiksi markkinointiin.
3 lukuPeltoalaan perustuva tuki
8 §Tuen perusteena oleva peltoala
Peltoalaan perustuvan hehtaari- ja nuorten viljelijöiden tuen perusteena on 1 päivänä toukokuuta 1995 tuottajan hallinnassa oleva pelto- tai puutarhakasvien ala. Tukea ei makseta sellaisen pellon osalta, jota koskee luopumiseläkelain (16/74) 6 §:n 2 momentin 3 kohdassa tai maatalousyrittäjien luopumiskorvauksesta annetun lain (1330/92) 9 §:ssä tarkoitettu sitoumus tai josta on voimassa maataloustuotannon tasapainottamisesta annetun lain (1261/89) tai vastaavan aikaisemman lainsäädännön mukainen sopimus peltokasvien viljelystä luopumisesta taikka jolta maksetaan omenanviljelyn lopettamistukea.
Tukea voidaan maksaa vain tuotantoalasta, jota viljellään vähintään paikkakunnalla tavanomaisen viljelytason mukaisesti.
9 §Hehtaarituen määrä
Hehtaaritukea (markkaa/hehtaari) maksetaan vuoden 1995 kasvukauden ajan jäljempänä tarkoitettuun tuotantoon käytetystä pellosta seuraavasti:
VILJAT, VALKUAISKASVIT JA ÖLJYKASVIT | 290 |
AVOMAANPUUTARHATUOTTEET | |
― OMENAT | 3 590 |
― MARJAT, alue A | 3 590 |
― MARJAT, alueet B ja C | 2 670 |
― VIHANNEKSET, alue A | 6 270 |
― VIHANNEKSET, alue B | 5 350 |
― VIHANNEKSET, alue C | 5 350 |
Tukea ei kuitenkaan makseta siemenmausteiden tuotannosta.
Tuen maksaminen edellyttää, että viljojen, valkuaiskasvien ja öljykasvien viljelyala on yhteensä vähintään 3 hehtaaria tai että avomaan puutarhatuotannon ala on yhteensä vähintään puoli hehtaaria. Niiden kasvien osalta, joiden markkinointi edellyttää kuulumista kasvinsuojelurekisteriin tai kasvisten laadunvalvontarekisteriin, tuen maksamisen edellytyksenä on, että tuottaja on rekisteröitynyt.
Avomaanpuutarhatuotteiden tuki on kuitenkin enintään sen tulonmenetyksen suuruinen, joka määritellään tuotteittain tai tuoteryhmittäin vuosien 1992―93 satotason sekä vuosien 1992―93 ja vuoden 1995 satokauden hintatason erotuksen perusteella. Tulonmenetykset lasketaan erikseen teollisuuden raaka-aineiden ja muun tuotannon osalta.
Avomaan puutarhatuottajille tukea maksetaan siten, että tuen kokonaismäärä on juurestuotannolle enintään 13 miljoonaa markkaa, muulle avomaan vihannestuotannolle enintään 35 miljoonaa markkaa, marjantuotannolle enintään 15 miljoonaa markkaa ja omenantuotannolle enintään 2 miljoonaa markkaa. Jos hyväksyttävien hakemusten perusteella laskettava tukimäärä ylittää edellä olevan enimmäismarkkamäärän, maa- ja metsätalousministeriö päättää tuen suhteellisesta alentamisesta tuoteryhmittäin.
10 §Nuorten viljelijöiden tuen määrä
Nuorille viljelijöille maksetaan alueilla A ja B tukea tuotannossa olevalta peltoalalta 200 markkaa hehtaarilta.Tuen maksaminen edellyttää, että tuotannossa oleva peltoala on vähintään 3 hehtaaria. Tuotannossa olevaksi katsotaan myös kesannoitu pelto.
11 §Kasvihuonetuen määrä
Kasvihuonetuotannon tukea (markkaa/neliömetri) maksetaan tomaatin, kurkun, salaatin, mausteyrttien, leikkokukkien, leikkovihreän ja ruukuissa viljeltävien koristekasvien tuotantoalan sekä avomaankurkun, kiinankaalin ja paprikan tuotantoalan perusteella seuraavasti:
KASVIHUONEET | |
― viljelykausi 7 kk tai yli | 130 |
― viljelykausi vähintään 2 ja alle 7 kk | 65 |
Tuki on kuitenkin enintään sen tulonmenetyksen suuruinen, joka määritellään tuotteittain tai tuoteryhmittäin vuosien 1992―93 satotason sekä vuosien 1992―93 ja vuoden 1995 satokauden hintatason erotuksen perusteella.
Avomaankurkun, kiinankaalin ja paprikan tuotantoalalta tuki maksetaan vain alle 7 kuukauden viljelykauden tukena.
Alle 2 kuukauden viljelykaudelta tuki maksetaan 9 §:n mukaisesti. Koristekasvien osalta tuki maksetaan maa- ja metsätalousministeriön asettaman tuottajakohtaisen kiintiön puitteissa. Tukea ei makseta siltä osin kuin tuottajalle maksetaan kasvihuonetuotannon lopettamistukea.
Tuen maksaminen edellyttää, että kasvihuoneet ovat lämmitettyjä ja että niiden ala on vähintään 300 neliömetriä. Tukea voidaan maksaa vain tuotantoalasta, jota on viljelty vähintään paikkakunnalla tavanomaisen viljelytason mukaisesti. Maa- ja metsätalousministeriö antaa tarkemmat määräykset tukeenoikeuttavien kasvihuoneiden teknisistä edellytyksistä sekä tuen määräytymisajankohdista.
Niiden kasvien osalta, joiden markkinointi edellyttää kuulumista kasvinsuojelurekisteriin tai kasvisten laadunvalvontarekisteriin, tuen maksamisen edellytyksenä on, että tuottaja on rekisteröitynyt.
Tuen kokonaismäärä on enintään 455 miljoonaa markkaa. Jos hyväksyttävien hakemusten perusteella laskettava tuen määrä ylittää edellä olevan enimmäismarkkamäärän, maa- ja metsätalousministeriö päättää tuen suhteellisesta alentamisesta.
4 lukuEläinkohtaiset tuet
12 §Eläinkohtaisten tukien määrä
Eläin- ja eläinyksikkökohtaista tukea maksetaan tuottajan hallinnassa 1 päivänä toukokuuta 1995 olevien eläinten perusteella. Jos eläinten määrä sanottuna ajankohtana on tilapäisesti alentunut merkittävästi, tuki maksetaan vuoden 1994 keskimääräisen eläinluvun mukaan edellyttäen, että tuotanto on jatkuvaa. Tukea (markkaa/eläin) maksetaan seuraavasti:
EMOLEHMÄT | 600 |
EMAKOT | 1 620 |
BROILEREMOT | 61,20 |
KALKKUNAEMOT JA MUUT SIIPIKARJAEMOT, EI KUITENKAAN MUNIVIEN KANOJEN EMOT | 90,00 |
VUOHET MAIDONTUOTANTOON | 700 |
Kananpoikien osalta tukea (markkaa/eläin) maksetaan tuottajan vuonna 1995 myymien eläinten perusteella 2,59 markkaa eläintä kohti.
Lisäksi maksetaan seuraavilla alueilla tukea (markkaa/eläinyksikkö) liitteessä 3 määriteltyjen eläinten perusteella seuraavasti:
NAUDAT JA UUHET | |
saaristo, alueen C saaristoa lukuunottamatta | 1 700 |
LYPSYLEHMÄT | |
Ikaalinen, Jämijärvi, Kankaanpää ja Pomarkku | 400 |
Hartola ja Mäntyharju | 300 |
LIHANAUDAT | |
Ikaalinen, Jämijärvi, Kankaanpää ja Pomarkku | 330 |
Kiikoinen, Kullaa, Lavia, Mouhijärvi, Noormarkku, Pori, Suodenniemi, Juupajoki, Längelmäki, Kuhmalahti, Ruovesi, Jämsä, Kuhmoinen, Hartola ja Mäntyharju | 100 |
UUHET | |
kaikki edellä luetellut kunnat | 650 |
HEVOSET | |
koko maa | 3 500 |
Emolehmille maksetaan tukea vain tuottajalle vahvistetun tilakohtaisen kiintiön puitteissa. Hevosten osalta tukea voidaan maksaa enintään 20 eläinyksiköltä tuen saajaa kohti. Tukea ei makseta, jos hevosista kertyy vähemmän kuin yksi eläinyksikkö.
Maa- ja metsätalousministeriö määrittelee tarkemmin tukeen oikeuttavat eläimet. Eläinkohtaista tukea ei makseta, jos maksettava määrä on alle 500 markkaa.
5 lukuPuutarhatuotteiden varastointituki
13 §Varastointituen määrä
Tukea maksetaan kotimaisten avomaanvihannesten ja omenoiden varastointiin käytettävän varastotilan perusteella siten, että perusteena on loka-joulukuussa käytössä olevan varastotilavuuden keskiarvo. Tukea (markkaa/kuutio) maksetaan satovuodelta 1995/96 enintään seuraavasti:
KONEELLISESTI JÄÄHDYTETYT VARASTOT | 120 |
MUUT VARASTOT | 80 |
Maa- ja metsätalousministeriö päättää maksettavan tuen määrästä sekä antaa tarkemmat määräykset tukeen oikeuttavan käytössä olevan varastotilan määritysperusteista.
6 lukuErityiset säännökset
14 §Menettelysäännökset
Viljelyalaan perustuvia ja eläinkohtaisia tukia haetaan kunnan maaseutuelinkeinoviranomaiselta. Puutarhatuotteiden varastointitukea haetaan asianomaiselta maaseutuelinkeinopiiriltä ja Ahvenanmaan maakunnassa lääninhallitukselta. Tuotantotukia haetaan tuotteen ostajan välityksellä tai erillisen hakemuksen perusteella maa- ja metsätalousministeriöltä tai sen määräämältä maaseutuelinkeinoviranomaiselta. Maa- ja metsätalousministeriö antaa tarkemmat määräykset hakuajoista, hakuajan jälkeen tapahtuvasta hakemusten täydentämisestä, hakemisessa noudatettavasta menettelystä sekä ennakkoon maksettavan tuen määrästä. Lisäksi maa- ja metsätalousministeriö päättää 9 §:n 5 momentin ja 11 §:n 2 momentin mukaisesta tuen määrästä. Ostajan välityksellä haetun tuen maksamisessa, takaisinperinnässä ja valvonnassa noudatetaan soveltuvin osin maaseutuelinkeinojen tukitehtäviä hoidettaessa noudatettavasta menettelystä annettua lakia (1336/92). Maa- ja metsätalousministeriö antaa tarvittaessa tarkempia määräyksiä valvonnassa noudatettavasta menettelystä.
15 §Tarkemmat määräykset
Maa- ja metsätalousministeriö antaa tarvittaessa tarkempia määräyksiä tämän päätöksen täytäntöönpanosta.
16 §Voimaantulo
Tämä päätös tulee voimaan 30 päivänä joulukuuta 1994. Tällä päätöksellä kumotaan maidon tuotantotuesta annettu valtioneuvoston päätös (688/91), lihan tuotantotuesta annettu valtioneuvoston päätös (689/91), kananmunien lisähinnasta annettu valtioneuvoston päätös (29/91), sokerijuurikkaan tuotantopalkkiosta annettu valtioneuvoston päätös (445/90) ja teollisuusperunan tuotantopalkkiosta annettu valtioneuvoston päätös (388/90). Viimeksi mainittua päätöstä sovelletaan kuitenkin satovuoden 1994/95 satoon.
Helsingissä 15 päivänä joulukuuta 1994
Maa- ja metsätalousministeri Mikko PesäläVanhempi hallitussihteeri Esko Laurila
Liite 1
ALUEJAOT
Alue A
Kymen läänistä
Elimäki ja Kouvola
Turun ja Porin läänistä
Alastaro, Aura, Karinainen, Kemiö, Kiikala, Koski Tl, Kuusjoki, Lieto, Loimaa, Loimaan kunta, Marttila, Masku, Mellilä, Mietoinen, Muurla, Oripää, Paimio, Perniö, Pertteli, Pöytyä, Raisio, Rusko, Salo, Somero, Tarvasjoki ja Västanfjärd sekä saaristo-osia lukuun ottamatta Askainen, Dragsfjärd, Halikko, Kaarina, Lemu, Naantali, Parainen, Piikkiö, Sauvo, Särkisalo ja Turku
Uudenmaan läänistä
Askola, Espoo, Helsinki, Järvenpää, Karjaa, Kauniainen, Kerava, Kirkkonummi, Lapinjärvi, Liljendal, Lohja, Lohjan kunta, Loviisa, Myrskylä, Nurmijärvi, Pohja, Pornainen, Porvoo, Pukkila, Ruotsinpyhtää, Sipoo, Siuntio, Tuusula, Vantaa ja Vihti sekä saaristo-osia lukuun ottamatta Inkoo, Pernaja ja Porvoon maalaiskunta
Alue B
Ahvenanmaan maakunta
Turun ja Porin läänistä
Eura, Eurajoki, Harjavalta, Houtskari, Huittinen, Iniö, Jämijärvi, Kankaanpää, Kiikoinen, Kisko, Kiukainen, Kodisjoki, Kokemäki, Korppoo, Kuhmalahti, Kullaa, Kustavi, Köyliö, Laitila, Lappi Tl, Lavia, Luvia, Längelmäki, Merimasku, Mouhijärvi, Mynämäki, Nakkila, Nauvo, Noormarkku, Nousiainen, Pomarkku, Pori, Punkalaidun, Pyhäranta, Rauma, Rymättylä, Suodenniemi, Suomusjärvi, Säkylä, Taivassalo, Ulvila, Uusikaupunki, Vahto, Vammala, Vampula, Vehmaa, Velkua, Yläne ja Äetsä sekä Askaisten, Dragsfjärdin, Halikon, Kaarinan, Lemun, Naantalin, Piikkiön, Sauvon, Särkisalon, Turun ja Paraisten saaristo-osat
Hämeen läänistä
Asikkala, Forssa, Hattula, Hauho, Hausjärvi, Hollola, Humppila, Hämeenkyrö, Hämeenlinna, Ikaalinen, Janakkala, Jokioinen, Juupajoki, Kalvola, Kangasala, Koski Hl, Kylmäkoski, Kärkölä, Lahti, Lammi, Lempäälä, Loppi, Luopioinen, Nastola, Nokia, Orivesi, Padasjoki, Pirkkala, Pälkäne, Renko, Riihimäki, Sahalahti, Tammela, Tampere, Toijala, Tuulos, Urjala, Valkeakoski, Vesilahti, Viiala, Viljakkala, Ylöjärvi ja Ypäjä
Kymen läänistä
Anjalankoski, Hamina, Iitti, Imatra, Jaala, Joutseno, Kotka, Kuusankoski, Lappeenranta, Lemi, Luumäki, Miehikkälä, Pyhtää, Valkeala, Vehkalahti, Virolahti ja Ylämaa
Mikkelin läänistä
Hartola, Heinola, Heinolan mlk, Mäntyharju ja Sysmä
Keski-Suomen läänistä
Jämsä ja Kuhmoinen
Uudenmaan läänistä
Artjärvi, Hanko, Hyvinkää, Karjalohja, Karkkila, Mäntsälä, Nummi-Pusula, Orimattila, Sammatti ja Tammisaari sekä Inkoon, Pernajan ja Porvoon maalaiskunnan saaristo-osat
Alue C
Lapin, Oulun, Pohjois-Karjalan, Kuopion ja Vaasan läänit
Keski-Suomen lääni
Koko lääni lukuun ottamatta Jämsää ja Kuhmoista
Mikkelin lääni
Koko lääni lukuun ottamatta Hartolaa, Heinolaa, Heinolan maalaiskuntaa, Mäntyharjua sekä Sysmää
Hämeen läänistä
Kihniö, Kuorevesi, Kuru, Mänttä, Parkano, Ruovesi, Vilppula ja Virrat
Kymen läänistä
Parikkala, Rautjärvi, Ruokolahti, Saari, Savitaipale, Suomenniemi, Taipalsaari ja Uukuniemi
Turun ja Porin läänistä
Honkajoki, Karvia, Merikarvia ja Siikainen
SAARISTOALUE
Ulkosaaristo
Brändö, Föglö, Houtskari, Iniö, Korppoo, Kumlinge, Kökar, Nauvo, Sottunga, Velkua ja Vårdö
Saaristo-osat seuraavista kunnista:
Askainen, Dragsfjärd, Finström, Geta, Halikko, Hammarland, Inkoo, Kaarina, Kotka, Kustavi, Lemland, Lemu, Maalahti, Maksamaa, Merimasku, Mustasaari, Naantali, Oravainen, Parainen, Pernaja, Piikkiö, Porvoon mlk, Pyhtää, Rymättylä, Saltvik, Sauvo, Särkisalo, Taivassalo, Tammisaari, Turku, Uusikaupunki, Vehkalahti ja Vehmaa
Sisäsaaristo
Muut saaristo-osat Uudenmaan, Kymen, Hämeen, Mikkelin, Kuopion, Pohjois-Karjalan, Keski-Suomen, Vaasan, Oulun sekä Turun ja Porin lääneistä
Liite 2
TUOTANTOTUEN PORRASTUS VUONNA 1995 (mk/kg)
HIEHO JA SONNI | LEHMÄN-LIHA | MAITO | ||
170―220 kg | yli 220 kg 1) | |||
Kuukausi | ||||
1 2) | 10,51 | 12,01 | 2,15 | 0,68 |
2 | 9,81 | 11,31 | 2,10 | 0,68 |
3 | 9,11 | 10,61 | 2,05 | 0,68 |
4 | 8,51 | 10,01 | 2,00 | 0,68 |
5 | 7,91 | 9,41 | 1,90 | 0,68 |
6 | 7,41 | 8,91 | 1,80 | 0,64 |
7 | 6,81 | 8,31 | 1,70 | 0,64 |
8 | 6,21 | 7,71 | 1,50 | 0,64 |
9 | 5,61 | 7,11 | 1,30 | 0,60 |
10 | 5,36 | 6,86 | 1,10 | 0,60 |
11 | 5,26 | 6,76 | 0,90 | 0,58 |
12 | 5,21 | 6,71 | 0,70 | 0,58 |
Ulkosaaristo
HIEHO JASONNI | LEHMÄN-LIHA | MAITO | ||
170―220 kg | yli 220 kg 1) | |||
Kuukausi | ||||
1 2) | 14,04 | 16,00 | 2,15 | 0,96 |
2 | 13,34 | 15,30 | 2,10 | 0,96 |
3 | 12,64 | 14,60 | 2,05 | 0,96 |
4 | 11,94 | 13,90 | 2,00 | 0,96 |
5 | 11,24 | 13,20 | 1,90 | 0,96 |
6 | 10,64 | 12,60 | 1,80 | 0,95 |
7 | 10,04 | 12,00 | 1,70 | 0,95 |
8 | 9,64 | 11,60 | 1,50 | 0,95 |
9 | 9,44 | 11,40 | 1,30 | 0,92 |
10 | 9,24 | 11,20 | 1,10 | 0,86 |
11 | 9,04 | 11,00 | 0,90 | 0,84 |
12 | 8,84 | 10,80 | 0,70 | 0,74 |
1 ) yli 220 kg painavalle sonnille maksetaan tammi-huhtikuussa lisäksi 2,35 mk/kg
2 ) sovelletaan päätöksen voimaantulopäivästä lukien
Liite 3
ELÄINYKSIKÖIDEN MUUNTOKERTOIMET
Lypsylehmät | 1 |
Emolehmät | 1 |
Muut naudat, yli 2 vuotta | 1 |
Muut naudat. 6 kk―2 vuotta | 0,6 |
Uuhet, vuohet | 0,15 |
Hevoset, yli 6 kk | |
― siitostamma (mukaan lukien ponitammat) | 1 |
― suomenhevonen | 0,85 |
― 1―3-vuotiaat muut hevoset ja ponit | 0,60 |