Asetus yhteistoimintasopimuksia tekevistä valtion virastoista ja laitoksista annetun asetuksen 1 §:n muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Valtiovarainministerin esittelystä
muutetaan yhteistoimintasopimuksia tekevistä valtion virastoista ja laitoksista 28 päivänä lokakuuta 1988 annetun asetuksen ( 890/88 ) 1 §:n 5, 7 ja 10 kohta, sellaisina kuin ne ovat 8 päivänä maaliskuuta 1991 annetussa asetuksessa (482/91), seuraavasti:
1 §
Valtion virastoja ja laitoksia, jotka voivat tehdä yhteistoiminnasta valtion virastoissa ja laitoksissa annetun lain (651/88) 15 §:n 1 momentissa tarkoitetun sopimuksen, ovat kaikki ministeriöt, mukaan lukien valtioneuvoston kanslia, sekä seuraavat virastot ja laitokset:
Valtion taloudellinen tutkimuskeskus, valtiokonttori, valtiontalouden tarkastusvirasto, verohallitus, tullihallitus, tilastokeskus, pankkitarkastusvirasto, rakennushallitus ja Valtionhallinnon kehittämiskeskus;
maa- ja metsätalousministeriön tietopalvelukeskus, Valtion viljavarasto, riista- ja kalatalouden tutkimuslaitos, metsähallitus, maanmittaushallitus, Karttakeskus, geodeettinen laitos, maatalouden tutkimuskeskus, maatalouden taloudellinen tutkimuslaitos, metsäntutkimuslaitos, kasvintuotannon tarkastuskeskus ja eläinlääkintä- ja elintarvikelaitos;
sosiaali- ja terveysalan tutkimus- ja kehittämiskeskus, työttömyysturvalautakunta, tarkastuslautakunta, tapaturmavirasto, Niuvanniemen sairaala, Vanhan Vaasan sairaala, kansanterveyslaitos, lääkelaitos, säteilyturvakeskus ja terveydenhuollon oikeusturvakeskus;
Tämä asetus tulee voimaan 16 päivänä kesäkuuta 1993.
Helsingissä 11 päivänä kesäkuuta 1993
Tasavallan Presidentti MAUNO KOIVISTOValtiovarainministeri Iiro Viinanen