Asetus leluasetuksen muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Kauppa- ja teollisuusministeriön toimialaan kuuluvia asioita käsittelemään määrätyn ministerin esittelystä
muutetaan 21 päivänä syyskuuta 1990 annettuun leluasetuksen ( 891/90 ) 20 § ja 26 §:n 2 momentti sekä
lisätään asetukseen uusi 25 a § seuraavasti
20 §
Lelujen on täytettävä Suomen Standardisoimisliiton standardeissa SFS-EN 71-3 (26.6.1989) sekä SFS-EN 71-4 (3.12.1990) asetetut vaatimukset.
25 a §
Ennen kuin tämän asetuksen vaatimusten mukaan valmistetut lelut tuodaan markkinoille, niihin on kiinnitettävä EY-merkintä, jolla lelun valmistaja tai tämän valtuuttama edustaja, jolla on toimipaikka ETA-alueella, vahvistaa, että lelut ovat kyseisten vaatimusten mukaisia.
EY-vaatimuksenmukaisuusmerkintä muodostuu kirjaimista ''CE''.
EY-merkintä on kiinnitettävä kaikkiin valmistettuihin leluihin tai niiden pakkauksiin siten, että merkinnät ovat näkyviä, helppolukuisia ja kestäviä.
Leluissa ei saa olla sellaisia merkintöjä tai kirjoituksia, jotka ovat sekoitettavissa EY-merkintään.
26 §
Siltä osin kuin 1 momentissa mainitun asetuksen säännökset poikkeavat niiden standardien määräyksistä, joihin tässä asetuksessa viitataan, sovelletaan mainitun asetuksen säännöksiä. Mainitun asetuksen 3 §:n 1 momentin 2 kohdassa vaaditun valmistajan tai valmistuttajan nimen sijasta voidaan kuitenkin merkitä valmistajan valtuuttaman edustajan tai maahantuojan nimi.
Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 1994.
ETA-sopimuksen liite II: neuvoston direktiivi (88/378/ETY)
Helsingissä 30 päivänä joulukuuta 1993
Tasavallan Presidentti MAUNO KOIVISTOKauppa- ja teollisuusministeri Seppo Kääriäinen