Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

1128/1993

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Laki hovioikeuden päätösvaltaisen kokoonpanon väliaikaisesta muuttamisesta

Säädöksen tyyppi
Laki
Antopäivä
Ajantasaistettu säädös
1128/1993

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Eduskunnan päätöksen mukaisesti säädetään:

1 §

Hovioikeus voi ratkaista asian kokoonpanossa, johon kuuluu kaksi vakinaista tai ylimääräistä jäsentä ja asian esittelijä. Esittelijän tulee olla hovioikeuden viskaali tai vähintään kolme vuotta viskaalin virkaa hoitanut hovioikeuden esittelijä. Jäsenillä ja esittelijällä on tällöin yhtäläinen äänioikeus.

Kahden jäsenen ja esittelijän muodostamassa kokoonpanossa voidaan ratkaista asioita myös suullisessa käsittelyssä.

2 §

Esittelijällä on hallitusmuodossa tuomarille säädetty virassapysymisoikeus sinä aikana, jona hän toimii 1 §:ssä tarkoitetussa kokoonpanossa.

3 §

Hovioikeuden presidentti antaa tarkemmat määräykset 1 §:ssä tarkoitetun kokoonpanon käyttämisestä. Kahden jäsenen ja esittelijän kokoonpanossa ei kuitenkaan saa ratkaista sotilasoikeudenkäyntilain (326/83) tai oikeudenkäynnistä huoneenvuokra-asioissa annetun lain (650/73) mukaan ratkaistavia asioita.

4 §

Tämä laki tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 1994 ja on voimassa vuoden 1995 loppuun saakka. Sitä sovelletaan asioihin, jotka tänä aikana ratkaistaan hovioikeudessa.

HE 140/93

LaVM 23/93

Helsingissä 10 päivänä joulukuuta 1993

Tasavallan Presidentti MAUNO KOIVISTOOikeusministeri Hannele Pokka

Sivun alkuun