Asetus pienten ja keskisuurten yritysten investointien korkotukilainoista
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
- Ajantasaistettu säädös
- 539/1992
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Kauppa- ja teollisuusministerin esittelystä säädetään pienten ja keskisuurten yritysten investointien korkotukilainoista 26 päivänä kesäkuuta 1992 annetun lain (538/92) 6 §:n nojalla:
1 §
Investointeja, joihin voidaan myöntää pienten ja keskisuurten yritysten investointien korkotukilainoista annetussa (538/92) laissa tarkoitettuja korkotukilainoja, ovat sellaiset käyttöomaisuushankinnat, joiden tarkoituksena on teollisen toiminnan käynnistäminen, kehittäminen tai laajentaminen ja joiden arvioidaan edistävän kilpailukykyisen teollisen tuotannon kasvua.
2 §
Luottolaitoksia, jotka voivat myöntää korkotukilainoja, ovat talletuspankkien toiminnasta annetussa laissa (1268/90) tarkoitettu talletuspankki, kiinnitysluottopankki, vakuutusyhtiö, työeläkelaitos tai rahoitustoimintalaissa (1544/91) tarkoitettu luottolaitos.
3 §
Pienellä ja keskisuurella yrityksellä tarkoitetaan yritystä, jonka henkilökunta on enintään 250 henkilöä ja vuotuinen liikevaihto enintään 110 miljoonaa markkaa. Jos yrityksen taseen loppusumma on enintään 55 miljoonaa markkaa, voi yrityksen liikevaihto ylittää 110 miljoonaa markkaa.
Milloin 1 momentissa tarkoitettua yritystä omistaa yritys, joka ei ole 1 momentissa tarkoitettu pieni tai keskisuuri yritys, voi omistusosuus osakeyhtiömuotoisen yrityksen osakepääomasta olla enintään 1/4. Tästä voidaan kuitenkin poiketa, jos omistava yritys on riskisijoitustoimintaa harjoittava yritys tai poikkeuksen myöntäminen on muuten erityisistä syistä perusteltua. Mitä tässä momentissa on säädetty koskee soveltuvin osin korkotuen kohteena olevaa henkilöyhtiötä.
4 §
Lainan, johon korkotukea myönnetään, tulee olla vähintään 300 000 markkaa. Yrityksellä, jolle on myönnetty korkotukilainaa, saa tässä asetuksessa tarkoitetun korkotuen piirissä oleva lainakanta olla enintään 10 miljoonaa markkaa.
Korkotukilainaa on lainaehtojen mukaan lyhennettävä vähintään 65 prosenttia kuuden ensimmäisen lainavuoden aikana puolivuosittaisin tasalyhennyksin. Lyhennyksistä vapaita lainavuosia voi olla enintään kaksi.
Korkotukilaina voidaan nostaa enintään viidessä erässä. Korkotukilainaa saa kulloinkin olla nostettuna enintään 50 prosenttia käyttöomaisuusinvestoinnin toteutuneista hyväksyttävistä kustannuksista. Hankkeen käynnistämiseksi on kuitenkin mahdollista nostaa korkotukiluotosta enintään 25 prosentin suuruinen erä.
5 §
Hakemus korkotuesta on jätettävä kauppa- ja teollisuusministeriön yrityspalvelun piiri- tai paikallistoimistoon, jonka alueella korkotuen kohteena oleva hanke toteutetaan, ennen korkotukiluotolla rahoitettavia käyttöomaisuuden hankkimista taikka sen muutos- tai parannustyön aloittamista. Hakemus, joka on jätetty hankkeen aloittamisen jälkeen, voidaan ottaa erityisistä syistä käsiteltäväksi, jos kauppa- ja teollisuusministeriön yrityspalvelun piiritoimisto niin päättää.
6 §
Ennen korkotuen myöntämistä koskevaa päätöstä kauppa- ja teollisuusministeriön yrityspalvelun piiritoimisto antaa lausunnon korkotukihakemuksessa määritellyn hankkeen hyväksyttävyydestä korkotuen piiriin.
Sen jälkeen kun luotonantajalta on saatu tieto lainan myöntämisen ehdoista, päätöksen korkotuen myöntämisestä tekee kauppa- ja teollisuusministeriön yrityspalvelun piiritoimisto. Korkotuen maksaa valtiokonttori.
Piiritoimisto voi määrätä tarpeellisia lisäehtoja hankkeen toteuttamiselle.
7 §
Korkotuen myöntämistä koskeva päätös raukeaa, jos hanketta ei ole aloitettu eikä lainaa alettu nostaa kuuden kuukauden kuluessa korkotukipäätöksestä.
Kauppa- ja teollisuusministeriön yrityspalvelun piiritoimisto voi pidentää päätöksen voimassaoloaikaa erityisistä syistä enintään kuudella kuukaudella. Tätä koskeva hakemus on jätettävä kauppa- ja teollisuusministeriön yrityspalvelun piiritoimistoon ennen päätöksen voimassaoloajan päättymistä.
8 §
Korkotuen kohteena oleva hanke on toteutettava viimeistään vuoden 1995 aikana. Hankkeen toteuttamiseksi voidaan määräaikaa erityisistä syistä pidentää kauppa- ja teollisuusministeriön yrityspalvelun piiritoimiston päätöksellä. Tätä koskeva hakemus on jätettävä piiritoimistoon ennen määräajan loppumista.
9 §
Korkotukea voidaan myöntää myös ulkomaanvaluutanmääräisiin lainoihin, jos ne ovat Suomen Pankin valuuttamääräysten ja ohjeiden mukaisia.
Korkotukea ei kuitenkaan makseta ulkomaan valuutan määräisestä luotosta valuuttakurssien muutoksen aiheuttamien lisäkustannusten osalta.
10 §
Korkotukilaina ei saa heikentää yrityksen luottolaitokselta mahdollisesti saamien muiden luottojen ehtoja.
11 §
Luottolaitos on velvollinen antamaan kauppa- ja teollisuusministeriön yrityspalvelun piiritoimistolle sen pyytämän selvityksen koron määräytymisestä.
12 §
Korkotuen maksaminen on lopetettava, jos korkotuen saajana olevan yrityksen toiminta lopetetaan tai yritys asetetaan konkurssiin.
Jos yrityksen korkotuen kohteena oleva käyttöomaisuus tai olennainen osa siitä luovutetaan toiselle sinä aikana, jolta korkotukea maksetaan, on kauppa- ja teollisuusministeriön yrityspalvelun piiritoimiston päätettävä korkotuen maksamisen lopettamisesta, jollei erityisistä syistä muuta johdu.
Korkotukea ei makseta sellaisten korkotukilainan erääntyneiden lyhennysten osalta, jotka ovat maksamatta.
Luottolaitoksen ja korkotukilainan saajan on välittömästi ilmoitettava kauppa- ja teollisuusministeriön yrityspalvelun piiritoimistolle niistä seikoista, jotka saattavat aiheuttaa korkotuen maksamisen lopettamisen tässä pykälässä tarkoitetuissa tapauksissa.
13 §
Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä heinäkuuta 1992.
Naantalissa 26 päivänä kesäkuuta 1992
Tasavallan Presidentti MAUNO KOIVISTOKauppa- ja teollisuusministeri Kauko Juhantalo