Asetus elintarvikeneuvottelukunnasta
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
- Ajantasaistettu säädös
- 385/1992
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Kauppa- ja teollisuusministeriön toimialaan kuuluvia asioita käsittelemään määrätyn ministerin esittelystä säädetään:
1 §
Kauppa- ja teollisuusministeriön yhteydessä toimii elintarvikeneuvottelukunta.
2 §
Neuvottelukunnan tehtävänä on:
käsitellä elintarvikemääräysten noudattamisen valvontaan liittyviä yhteisiä ja yleisiä asioita;
kehittää ja yhteensovittaa kansallisesti elintarvikelainsäädäntöön ja -standardisointiin liittyvää kansainvälistä yhteistyötä;
toimia kansallisena Codex Alimentarius -komiteana; sekä
suorittaa muut sen toimialaan kuuluvat kauppa- ja teollisuusministeriön määräämät tehtävät.
3 §
Valtioneuvosto asettaa neuvottelukunnan kolmeksi vuodeksi kerrallaan ja määrää neuvottelukunnan jäsenten keskuudesta puheenjohtajan, varapuheenjohtajan ja kullekin jäsenelle henkilökohtaisen varajäsenen.
Jos jäsen tai varajäsen eroaa kesken toimikautensa, määrää kauppa- ja teollisuusministeriö hänen tilalleen uuden jäsenen tai varajäsenen jäljellä olevaksi toimikaudeksi.
Neuvottelukunnan puheenjohtajan, varapuheenjohtajan sekä jäsenten ja näiden varajäsenten tulee olla hyvin perehtyneitä elintarvikeasioihin. Lisäksi neuvottelukunnassa tulee olla riittävä elintarvikevalvonnan ja -lainsäädännön, ympäristöterveydenhuollon, elintarviketeollisuuden ja -kaupan sekä kuluttaja-asioiden ja maatalouskysymysten asiantuntemus.
4 §
Neuvottelukunta kokoontuu puheenjohtajan kutsusta tai kun joku jäsen sitä kirjallisesti pyytää ilmoittamaansa asiaa varten.
5 §
Neuvottelukunta on päätösvaltainen, kun saapuvilla puheenjohtajan lisäksi on vähintään puolet muista jäsenistä.
6 §
Neuvottelukunnalla voi olla pääsihteeri ja muita sihteereitä. Pääsihteerin määrää kauppa- ja teollisuusministeriö ja muut sihteerit ottaa neuvottelukunta.
7 §
Kauppa- ja teollisuusministeriö voi vahvistaa neuvottelukunnalle sen esityksestä työjärjestyksen.
8 §
Neuvottelukunnasta on muutoin voimassa, mitä valtion komiteoista määrätään.
9 §
Kauppa- ja teollisuusministeriö antaa tarvittaessa tarkempia määräyksiä tämän asetuksen soveltamisesta.
10 §
Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä kesäkuuta 1992.
Tällä asetuksella kumotaan elintarvikeneuvottelukunnasta 11 päivänä huhtikuuta 1986 annettu asetus (267/86) siihen myöhemmin tehtyine muutoksineen.
Ennen tämän asetuksen voimaantuloa voidaan ryhtyä sen täytäntöönpanon edellyttämiin toimenpiteisiin.
Helsingissä 30 päivänä huhtikuuta 1992
Tasavallan Presidentti Mauno Koivisto Ministeri Pertti Salolainen