Asuntosäästöpalkkioasetus
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
- Ajantasaistettu säädös
- 1636/1992
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Ympäristöministeriön toimialaan kuuluvia asioita käsittelemään määrätyn ministerin esittelystä säädetään 30 päivänä joulukuuta 1992 annetun asuntosäästöpalkkiolain (1634/92) 5 §:n 1 momentin ja 12 §:n nojalla:
1 §Asuntosäästösopimus
Asuntosäästösopimuksen on oltava kirjallinen, ja siihen on sisällytettävä tallettamisehdot.
Asuntosäästösopimuksessa ei voida rajoittaa tallettajan oikeutta hankittavan asunnon valintaan.
2 §Yleiset sopimusehdot
Asuntosäästösopimuksessa on oltava määräykset sopimukseen perustuvan vastaantulolainan määrää ja laina-aikaa koskevista määräytymisperusteista sekä korkotukilainan koron määräämiseksi käytettävästä viitekorosta. Rahalaitos voi ottaa asuntosäästösopimukseen määräyksen tallettamistavoitteesta, jonka mukaiseen vastaantulolainaan tallettaja on enintään oikeutettu.
Asuntosäästösopimuksessa on sovittava vastaantulolainan myöntämiseksi edellytettävän vakuuden määräytymisperusteista. Rahalaitos voi myöhemmin säästöaikana edellyttää lisävakuuksia vain siinä tapauksessa, että sovitun vakuuden arvo on olennaisesti alentunut. Rahalaitoksen on ilmoitettava asiasta viipymättä tallettajalle.
Rahalaitoksen tulee asuntosäästösopimusta tehtäessä selvittää asuntosäästötallettajalle ne yleiset sopimusehdot, jotka liittyvät tallettajan oikeuksiin sopimussuhteessa ja joilla on tallettajalle olennainen taloudellinen merkitys.
3 §Asuntosäästösopimuksen siirto ja lisäkoronsuorittaminen
Jos asuntosäästösopimus siirretään talletusaikana toiseen rahalaitokseen, ottaa vastaanottava rahalaitos vastatakseen myös talletuksen siirtoajankohtaan asti kertyneen lisäkoron.
4 §Asuntosäästötallettajalle asetettavat edellytykset
Asuntosäästöpalkkiolain 3 §:n 2 momentissa tarkoitettuna asuntona pidetään myös henkilön ulkomailla omistamaa asuntoa.
Asuntosäästötallettajaksi voi ryhtyä myös ulkomaan kansalainen.
5 §Talletuserien suuruus
Asuntosäästöpalkkiotilille kalenterivuosineljänneksittäin tehtävien talletusten on oltava suuruudeltaan vähintään 1 000 markkaa ja enintään 12 000 markkaa.
6 §Voimaantulo
Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 1993 ja sillä kumotaan 19 päivänä joulukuuta 1980 annettu asuntosäästöpalkkioasetus (863/80) siihen myöhemmin tehtyine muutoksineen.
Asetuksen voimaantulon jälkeen suoritettaviin asuntosäästöpalkkioihin sovelletaan edelleen kumotun asetuksen 3 §:ää siinä muodossa kuin se on voimassa tämän asetuksen voimaan tullessa.
Helsingissä 30 päivänä joulukuuta 1992
Tasavallan Presidentti MAUNO KOIVISTOMinisteri Pirjo Rusanen