Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

805/1991

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Asetus valtioneuvoston ohjesäännön 46 §:n muuttamisesta

Säädöksen tyyppi
Johtosääntö
Antopäivä

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Pääministerin esittelystä

muutetaan 17 päivänä joulukuuta 1943 annetun valtioneuvoston ohjesäännön ( 995/43 ) 46 §:n 1 momentti, sellaisena kuin se on 2 päivänä helmikuuta 1962 annetussa asetuksessa (122/62), näin kuuluvaksi:

46 §

Valtioneuvostossa on raha-asiainvaliokunta, jonka puheenjohtajana on pääministeri sekä jäseninä valtiovarainministeri ja kaksi muuta ministeriä, joista toisen määrää pääministeri ja toisena on se ministeri, jonka toimialaan käsiteltävä asia kuuluu, sekä ulkoasiainvaliokunta, jonka puheenjohtajana myös on pääministeri sekä jäseninä ulkoasiainministeri ja kolme muuta pääministerin määräämää jäsentä. Tarpeen vaatiessa voi pääministeri määrätä vielä enintään kaksi ministeriä lisäjäseniksi rahaasiainvaliokuntaan ja yhden ministerin lisäjäseneksi ulkoasiainvaliokuntaan. Milloin ulkoasiainministeriön tai valtiovarainministeriön toimialaan kuuluvia asioita käsittelemään on kutsuttu toinenkin ministeri, on hänkin asianomaisen valiokunnan jäsen. Milloin rahaasiainvaliokunnan jäsenenä oleva ministeri 7 §:n 1 momentissa mainitusta syystä ei voi hoitaa tehtäviään, on hänen sijaisekseen määrätty ministeri raha-asiainvaliokunnan jäsen.



Tämä asetus tulee voimaan 20 päivänä toukokuuta 1991.

Helsingissä 10 päivänä toukokuuta 1991

Tasavallan Presidentti Mauno KoivistoPääministeri Esko Aho

Sivun alkuun