Asetus valtion perintönä saaman omaisuuden luovuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Oikeusministerin esittelystä säädetään asiain ratkaisemisesta valtioneuvostossa ja sen ministeriöissä 30 päivänä maaliskuuta 1922 annetun lain (79/22) 2 §:n 3 momentin ja 5 päivänä helmikuuta 1965 annetun perintökaaren (40/65) 5 luvun 2 ja 4 §:n nojalla, sellaisina kuin ne ovat, ensiksi mainittu lainkohta 6 päivänä helmikuuta 1931 annetussa laissa (49/31) ja viimeksi mainitut lainkohdat 5 päivänä joulukuuta 1991 annetussa laissa (1401/91):
1 §
Kun perillisettä kuolleen pesässä on toimitettu perunkirjoitus ja havaitaan, että valtiolle on perintökaaren 5 luvun 1 §:n tai Ahvenanmaan itsehallintolain (1144/91) 63 §:n nojalla tullut omaisuutta, valtiokonttorin tulee ilmoittaa tästä sille kunnalle, missä perittävä oli viimeksi asunut. Jos valtiolle on tullut kiinteää omaisuutta, huoneiston hallintaan oikeuttavia osakkeita tai muuta sellaista omaisuutta, jolla voi olla erityistä käyttöä valtion hallinnossa, siitä on ilmoitettava kaikille ministeriöille. Kiinteästä omaisuudesta on lisäksi tehtävä ilmoitus kunnalle, jossa omaisuus sijaitsee.
2 §
Jos valtiolle perintönä tulleen jäämistön perunkirjoitusarvo on pienempi kuin miljoona markkaa, perintökaaren 5 luvun 2 §:ssä tarkoitetun päätöksen omaisuuden luovuttamisesta tai valtiolla pysyttämisestä tekee valtioneuvoston asemesta valtiovarainministeriö. Jos jäämistön perunkirjoitusarvo on pienempi kuin 500 000 markkaa eikä jäämistöön sisälly kiinteää omaisuutta, päätöksen tekee kuitenkin valtiokonttori.
3 §
Jos omaisuus, jonka Ahvenanmaan maakunta on Ahvenanmaan itsehallintolain 63 §:n nojalla luovuttanut valtiolle, on arvoltaan pienempi kuin miljoona markkaa, 2 §:ssä tarkoitetun päätöksen omaisuuden luovuttamisesta tai valtiolla pysyttämisestä tekee valtioneuvoston asemesta valtiovarainministeriö.
4 §
Jos useampi hakija on pyytänyt saman omaisuuden luovuttamista ja sellaisia hakijoita, joille omaisuus voidaan perintökaaren 5 luvun 2 §:n mukaan luovuttaa, on useampia kuin yksi, luovutettavaksi päätetty omaisuus tulee jakaa hakijoiden kesken tavalla, jota voidaan pitää tarkoituksenmukaisena ja kohtuullisena ottaen huomioon perittävän ja hakijan välisen suhteen laatu, omaisuuden käyttötarkoitus ja perittävän oletettava tahto. Jos omaisuuden jakaminen ei ole tarkoituksenmukaista, omaisuus tulee luovuttaa sille hakijalle, joka edellä mainittujen perusteiden mukaan on asetettava etusijalle.
5 §
Helsingissä 5 päivänä joulukuuta 1991
Tasavallan Presidentti MAUNO KOIVISTOOikeusministeri Hannele Pokka