Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

1277/1991

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Maa- ja metsätalousministeriön päätös ruoka- ja ruokateollisuusperunan hintatason vakaannuttamisesta

Säädöksen tyyppi
Päätös
Antopäivä
Ajantasaistettu säädös
1277/1991

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Maa- ja metsätalousministeriö on päättänyt:

1 §

Ruoka- ja ruokateollisuusperunan hintatason vakaannuttamiseen valtion tulo- ja menoarviossa osoitettua määrärahaa saadaan käyttää sen mukaan kuin tässä päätöksessä määrätään.

2 §

Määrärahaa saadaan käyttää, kun I luokan pakkaamattoman ruokaperunan tuottajahinta on alittanut jäljempänä 2 momentissa määrätyn kausiporrastetun hinnan 25 pennillä.

Pakkaamattoman I luokan ruokaperunan kausiporrastettu tuottajahinta ilman pakkausja lajittelukustannuksia on

lokakuussa 1991

123 p/kg

marraskuussa 1991

128,,

joulukuussa 1991

133,,

tammikuussa 1992

138,,

helmikuussa 1992

143,,

maaliskuussa 1992

148,,

huhtikuussa 1992

153,,

toukokuussa 1992

158,,

kesäkuussa 1992

163,,

Irtoperunana myytävän I luokan ruokaperunan lajittelukustannuksina käytetään tätä päätöstä sovellettaessa 23 penniä kilolta ja 2,5 kilon pakkaukseen pakatun perunan lajitteluja pakkauskustannuksina 65 penniä kilolta sekä 25 kilon pakkaukseen pakatun perunan osalta 41 penniä kilolta.

3 §

Mikäli ruokaperunan tuottajahinta on kehittynyt 2 §:n 1 momentissa tarkoitetulla tavalla ja hintakehityksen arvioidaan johtuvan tilapäisestä liikatarjonnasta, voidaan ruokaperunan varastoinnista maksaa korvausta.

Mikäli ruokaperunan tuottajahinta on kehittynyt 2 §:n 1 momentissa tarkoitetulla tavalla ja hintakehityksen arvioidaan johtuvan siitä, että perunan kokonaissato ylittää satokauden kokonaiskulutuksen, voidaan ylimääräisen perunan poistamiseksi markkinoilta ryhtyä toimenpiteisiin käyttämällä perunaa muuhun tarkoitukseen, kuten tärkkelyksen valmistukseen tai viemällä sitä maasta taikka sijoittamalla sitä muutoin tarkoituksenmukaisella tavalla.

4 §

Määrärahaa saadaan käyttää ruokaperunan varastotilanteen seurannassa tarvittavien erillisten selvitysten rahoittamiseen ja hintatason vakaannuttamiseksi myös ruokaperunan markkinoinnin edistämistä ja laadun parantamista tarkoittavien toimenpiteiden rahoittamiseen.

5 §

Päätöksen 3 §:ssä tarkoitetuista toimenpiteistä tekee maa ja metsätalousministeriö. Päätöksessä on määrättävä muun ohella, mihin hintaan perunaa ostetaan ja miten mahdolliset kustannukset ylijäämäperunan käyttämisestä ostajalle ja varaston pitäjälle korvataan, sekä miten toimenpiteiden edellyttämästä perunanlaatutason selvittämisestä aiheutuvat matkaja näytteenottokustannukset korvataan. Päätöksessä on otettava huomioon, että sen tavoitteena on ruokaperunan viljelyn vakaannuttaminen.

6 §

Helsingissä 23 päivänä lokakuuta 1991

Maa- ja metsätalousministeri Martti Pura Ylitarkastaja Kari Liskola

Sivun alkuun