Asetus rajavartiolaitoksen erään viran perustamisesta ja eräiden virkojen lakkauttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Antopäivä
- Ajantasaistettu säädös
- 178/1990
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Sisäasiainministerin esittelystä säädetään rajavartiolaitoksesta 10 päivänä tammikuuta 1975 annetun lain 4§:n 1 momentin, sellaisena kuin se on 11 päivänä joulukuuta 1987 annetussa laissa (984/87), sekä 24 päivänä lokakuuta 1986 annetun valtion virkamieslain (755/86) 6§:n 1 ja 4 momentin nojalla:
1 §
Eduskunnan myönnettyä tarkoitukseen tarvittavat varat perustetaan ja lakkautetaan rajavartiolaitoksessa seuraavat peruspalkkaiset virat:
Perustetaan:
yksi A 27 palkkausluokkaan kuuluva everstin tai kommodorin sotilasvirka.
Lakkautetaan:
yksi A 25 palkkausluokkaan kuuluva everstiluutnantin tai komentajan sotilasvirka ja
yksi A 4 palkkausluokkaan kuuluva siivoojan siviilivirka.
2 §
Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä maaliskuuta 1990.
Toimenpiteisiin tällä asetuksella perustetun viran täyttämiseksi saadaan ryhtyä jo ennen sitä ajankohtaa, josta lukien virka on perustettu.
Helsingissä 16 päivänä helmikuuta 1990
Tasavallan Presidentti Mauno KoivistoSisäasiainministeri Jarmo Rantanen