Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

1254/1990

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Verohallituksen päätös vuonna 1991 sovellettavien ennakonpidätysperusteiden voimaantulosta

Säädöksen tyyppi
Päätös
Antopäivä
Ajantasaistettu säädös
1254/1990

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Verohallitus on 20 päivänä joulukuuta 1990 vuodelta 1991 toimitettavassa valtionverotuksessa sovellettavista veroasteikoista ja veroprosenteista annetun lain (1250/90) 5§:n nojalla määrännyt:

1 §

Palkasta, joka maksetaan ajalla 1.1.-30.6.1991, ennakonpidätys toimitetaan joulukuun 31 päivänä 1990 voimassa olleiden henkilökohtaisten pidätysprosenttien tai muiden ennakonpidätyksen toimittamista koskevien määräysten mukaan. Ennakonpidätys toimitetaan kuitenkin siten, ettei sen määrää laskettaessa oteta huomioon vuonna 1990 maksettuja palkkoja ja niistä toimitettuja ennakonpidätyksiä.

Heinäkuun 1 päivänä tai sen jälkeen vuonna 1991 maksettaviin palkkoihin sovelletaan vuodeksi 1991 vahvistettuja pidätysprosentteja. Jos verokortissa on määräys, jonka mukaan pidätysprosentti nousee tulojen kasvaessa, (ns. portaikkoverokortti), ennakonpidätyksen määrää laskettaessa otetaan huomioon myös ajalla 1.1.-30.6.1991 maksetut palkat. Muulloin ennakonpidätyksen määrää laskettaessa ei oteta huomioon ajalla 1.1.-30.6.1991 maksettuja palkkoja eikä niistä toimitettuja ennakonpidätyksiä.

2 §

Eläkkeestä ja muusta ennakkoperintälain 5§:ssä tarkoitetusta suorituksesta, joka maksetaan ajalla 1.1.-30.6.1991, ennakonpidätys toimitetaan joulukuun 31 päivänä 1990 voimassa olleiden henkilökohtaisten ennakonpidätysprosenttien tai muiden ennakonpidätyksen toimittamista koskevien määräysten mukaan. Vuodeksi 1991 vahvistettuja henkilökohtaisia pidätysprosentteja tai muita ennakonpidätyksen toimittamista koskevia määräyksiä sovelletaan 1 päivänä heinäkuuta tai sen jälkeen vuonna 1991 maksettaviin suorituksiin.

3 §

Tämä päätös tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 1991.

Helsingissä 20 päivänä joulukuuta 1990

Pääjohtaja Jukka TammiYlitarkastaja Mirjami Laitinen

Sivun alkuun