Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

1197/1990

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Asetus palkkaturva-asetuksen 9 §:n muuttamisesta

Säädöksen tyyppi
Asetus
Antopäivä

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Työministerin esittelystä

muutetaan 5 päivänä joulukuuta 1973 annetun palkkaturva-asetuksen ( 883/73 ) 9 §, sellaisena kuin se on 15 päivänä joulukuuta 1989 annetussa asetuksessa (1115/89), seuraavasti:

9 §

Työministeriö voi myöntää palkkaturvalain 6 §:n 3 momentissa tarkoitetun lykkäyksen maksun suoritukselle tai vapauttaa työnantajan tai muun maksuvelvollisen kokonaan tai osaksi maksuvelvollisuudesta, jos valtion saatavan pääomamäärä ei ylitä 1 000 000 markkaa. Työvoimapiirin toimisto voi vastaavasti myöntää lykkäyksen tai vapauttaa maksuvelvollisuudesta, jos valtion saatavan pääomamäärä ei ylitä 500 000 markkaa.


Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 1991.

Helsingissä 21 päivänä joulukuuta 1990

Tasavallan Presidentti Mauno KoivistoTyöministeri Matti Puhakka

Sivun alkuun