Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

5/1989

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Valtioneuvoston päätös avustusten myöntämisestä turkistarhaajien korkotukilainojen korkokustannuksiin

Säädöksen tyyppi
Päätös
Antopäivä
Ajantasaistettu säädös
5/1989

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Eduskunnan myönnettyä vuoden 1988 toisessa lisämenoarviossa 20 miljoonan markan siirtomäärärahan avustusten maksamiseen turkistarhaajien korkotukilainojen korkokustannuksiin valtioneuvosto on maa- ja metsätalousministeriön esittelystä päättänyt määrärahan käyttämisestä seuraavaa:

1 §Yleistä

Luottolaitosten turkistarhaajille myöntämien korkotukilainojen korkokustannusten alentamiseen maksetaan valtion varoista korkotukea siten kuin tässä päätöksessä määrätään.

2 §Lainan korko

Korkotukilainasta maksettavan korkotuen määrä on kolme prosenttiyksikköä.

Luottolaitoksen korkotukilainasta perimä korko saa olla enintään sen koron suuruinen, jota luottolaitos yleisesti kulloinkin soveltaa samanlaisiin tarkoituksiin myönnettäviin lainoihin.

3 §Lainan määrä

Korkotukilainaa voidaan myöntää kettua ja supia kohden enintään 80 markkaa sekä minkkiä ja hilleriä kohden enintään 25 markkaa.

Korkotukilainaa haettaessa on eläinten määrä osoitettava Suomen Turkiseläinten Kasvattajain Liitto r.y:lle tehdyllä kasvatuskauden 1988 pentuilmoituksella.

Korkotukilainoja voidaan myöntää yhteensä enintään 300 miljoonaa markkaa.

4 §Lainan hakeminen

Korkotukilainaa on haettava luottolaitokselta viimeistään 3 päivänä helmikuuta 1989.

5 §Korkotukilainojen määrän ja korkoprosentin vahvistaminen

Luottolaitosten tulee 28 päivään helmikuuta 1989 mennessä ilmoittaa maatilahallitukselle myöntämiskelpoisten korkotukilainojen yhteismäärä ja lainansaajakohtaiset korkoprosentit maatilahallituksen vahvistettavaksi.

Mikäli eri luottolaitosten ilmoittamien lainojen yhteismäärä ylittää 300 miljoonaa markkaa, tulee maatilahallituksen 15 päivään maaliskuuta 1989 mennessä laskea ja luottolaitoksille ilmoittaa, paljonko myönnettäviä lainoja on vähennettävä, jotta lainojen yhteismäärä ei ylitä 300 miljoonaa markkaa.

6 §Lainan nostaminen

Myönnetty korkotukilaina on nostettava yhdessä erässä viimeistään 28 päivänä huhtikuuta 1989.

7 §Lainan takaisinmaksaminen

Lainan lyhennykset ja korot on suoritettava puolivuosittain toukokuun ja marraskuun jälkimmäisen puoliskon aikana siten, että ensimmäinen lyhennyserä on suoritettava marraskuussa 1990 ja viimeinen lyhennyserä marraskuussa 1991.

Laina on maksettava takaisin yhtä suurin lyhennyserin.

Korko on maksettava puolivuosittain laskettuna myös lyhennyksen osalta kysymyksessä olevan puolivuotiskauden loppuun.

8 §Korkotuen maksaminen

Maatilahallitus maksaa korkotuen hakemuksesta luottolaitokselle vuosittain kahdessa erässä.

Korkotukea voidaan maksaa enintään 20 miljoonaa markkaa.

9 §Erinäisiä määräyksiä

Jos korkotukea on maksettu virheellisin perustein, maatilahallituksen on perittävä tällaisesta lainasta luottolaitokselle maksettu korkotuki takaisin valtiolle ja tälle korkotuelle vuotuista korkoa 16 prosenttia.

Jos luottolaitokselle takaisinmaksettavan lyhennyserän suorittaminen määräaikana laiminlyödään, korkotukea ei makseta myöhästyneestä lyhennyserästä määräajan jälkeiseltä ajalta.

10 §Tarkemmat määräykset

Tarkemmat määräykset tämän päätöksen täytäntöönpanomenettelystä antaa maatilahallitus.

11 §Voimaantulo

Tämä päätös tulee voimaan 11 päivänä tammikuuta 1989.

Helsingissä 5 päivänä tammikuuta 1989

Maa- ja metsätalousministeri Toivo T. PohjalaErikoistutkija Seppo Hassinen

Sivun alkuun