Laki Euroopan neuvoston Suomen valtuuskunnasta
- Säädöksen tyyppi
- Laki
- Antopäivä
- Ajantasaistettu säädös
- 354/1989
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Eduskunnan päätöksen mukaisesti, joka on tehty valtiopäiväjärjestyksen 67§:ssä ja 69§:n 1 momentissa määrätyllä tavalla, säädetään:
1 §Edustajien valinta
Eduskunta valitsee jokaisilla varsinaisilla valtiopäivillä keskuudestaan viisi edustajaa ja yhtä monta varaedustajaa Euroopan neuvoston parlamentaariseen yleiskokoukseen.
Vaalin toimittaa eduskunta, jos se on vaalista yksimielinen. Jollei eduskunta voi sopia valittavista, toimittavat vaalin valitsijamiehet. Jos valitsijamiehet eivät ole vaalista yksimielisiä, vaali on toimitettava suhteellisen vaalitavan mukaan.
2 §Toimikausi
Edustajien toimikausi alkaa heti, kun heidät on valittu, ja jatkuu, kunnes uusi vaali on toimitettu.
3 §Edustajien järjestäytyminen
Edustajat muodostavat Euroopan neuvoston Suomen valtuuskunnan. Valtuuskunnan jäsenet valitsevat keskuudestaan puheenjohtajan ja varapuheenjohtajan.
4 §Edustajien tehtävät
Euroopan neuvoston Suomen valtuuskunnan jäsenet ja tarvittaessa varajäsenet osallistuvat Suomen edustajina neuvoston parlamentaarisen yleiskokouksen toimintaan järjestön perussäännössä tarkoitetulla tavalla.
Euroopan neuvoston Suomen valtuuskunta antaa vuosittain eduskunnalle kertomuksen parlamentaarisen yleiskokouksen toiminnasta.
5 §Sihteeri ja muu henkilöstö
Euroopan neuvoston Suomen valtuuskunnan sihteerin ja muun henkilöstön määrää eduskunnan kansliatoimikunta valtuuskuntaa kuultuaan.
6 §Voimaantulo
Tämä laki tulee voimaan 1 päivänä touko>kuuta 1989.
Ennen lain voimaantuloa voidaan ryhtyä lain täytäntöönpanon edellyttämiin toimenpiteisiin.
Hallituksen esitys 18/89
Ulkoasiainvaliok. miet. 17/89
Suuren valiok. miet. 39/89
Helsingissä 28 päivänä huhtikuuta 1989
Tasavallan Presidentti Mauno KoivistoOpetusministeri Christoffer Taxell