Valtioneuvoston päätös yleisistä perusteista, joiden nojalla ammattikurssin aloittamiseen ei tarvita ammattikasvatusviranomaisen lupaa
- Säädöksen tyyppi
- Päätös
- Antopäivä
- Ajantasaistettu säädös
- 232/1989
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Valtioneuvosto on työllisyyskoulutuksesta 16 päivänä tammikuuta 1976 annetun lain (31/76) 3§:n 1 momentin nojalla, sellaisena kuin se on 24 päivänä tammikuuta 1986 annetussa laissa (85/86), työvoimaministeriön esittelystä päättänyt:
1 §
Ammattikurssi voidaan aloittaa ilman ammattikasvatusviranomaisen lupaa, jos kurssin järjestäjänä on ammatillinen kurssikeskus tai korkeakoulu.
2 §
Tämä päätös tulee voimaan 15 päivänä maaliskuuta 1989.
Tällä päätöksellä kumotaan 12 päivänä toukokuuta 1988 annettu päätös yleisistä perusteista, joiden nojalla ammattikurssin aloittamiseen ei tarvita ammattikasvatusviranomaisen lupaa (416/88).
Ennen päätöksen voimaantuloa voidaan ryhtyä sen täytäntöönpanon edellyttämiin toimenpiteisiin.
Helsingissä 23 päivänä helmikuuta 1989
Työvoimaministeri Matti PuhakkaVanhempi hallitussihteeri Mikko Salmenoja