Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

1061/1989

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Laki ilmailulain muuttamisesta

Säädöksen tyyppi
Laki
Antopäivä

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Eduskunnan päätöksen mukaisesti

muutetaan 11 päivänä joulukuuta 1964 annetun ilmailulain ( 595/64 ) 8§:n 3 momentti, 43§:n 3 momentti ja 71§:n 1 momentti näin kuuluviksi:

8 §


Liikenneministeriö voi erityisistä syistä myöntää luvan siihen, että ilma-alus, jonka pääasiallinen lähtöpaikka on Suomessa, rekisteröidään sen estämättä mitä 1 momentin 1 kohdassa on säädetty.

43 §


Liikenneministeriö voi erityisistä syistä, sen estämättä mitä tässä pykälässä on säädetty, myöntää luvan 1 momentissa tarkoitettuun liikenteeseen.

71 §

Valtioneuvoston, liikenneministeriön tai ilmailuhallituksen tämän lain nojalla antamaan päätökseen saa hakea muutosta muutoksenhausta hallintoasioissa annetun lain (154/50) mukaisesti. Päätöstä on kuitenkin valituksesta huolimatta noudatettava, jollei korkein hallinto-oikeus toisin määrää.



Tämä laki tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 1990.

Hallituksen esitys 80/89

Liikennevaliok. miet. 5/89

Suuren valiok. miet. 115/89

Helsingissä 1 päivänä joulukuuta 1989

Tasavallan Presidentti Mauno KoivistoLiikenneministeri Raimo Vistbacka

Sivun alkuun