Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

572/1988

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Laki puolustusvoimista annetun lain muuttamisesta

Säädöksen tyyppi
Laki
Antopäivä

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Eduskunnan päätöksen mukaisesti

muutetaan puolustusvoimista 31 päivänä toukokuuta 1974 annetun lain ( 402/74 ) 7§ sekä

lisätään lakiin uusi 2 a§ seuraavasti:

2 a §

Edellä 2§:n 1 ja 2 kohdassa tarkoitetuista tehtävistä sekä niitä suoritettaessa käytettävistä voima- ja pakkokeinoista säädetään asetuksella ja määrätään lisäksi valtioneuvoston tai puolustusministeriön päätöksellä. Asetuksella säädetään niin ikään aluevalvontaa koskevien säännösten ja määräysten rikkomisesta tuomittavista rangaistusseuraamuksista, joina voivat olla sakko tai enintään kuusi kuukautta vankeutta.

7 §

Puolustusvoimien viroista säädetään asetuksella.


Tämä laki tulee voimaan 1 päivänä heinäkuuta 1988.

Tällä lailla kumotaan puolustusvoimien viroista ja toimista 1 päivänä helmikuuta 1974 annettu laki (91/74) siihen myöhemmin tehtyine muutoksineen.

Hallituksen esitys 203/87

Puolustusasiainvaliok. miet. 2/88

Suuren valiok. miet. 43/88

Helsingissä 17 päivänä kesäkuuta 1988

Tasavallan Presidentti Mauno KoivistoPuolustusministeri Ole Norrback

Sivun alkuun