Finlex - Etusivulle
Suomen säädöskokoelma

730/1987

Suomen säädöskokoelma

Suomen säädöskokoelmassa julkaistut säädökset sekä tekstimuodossa että painoasuisena pdf-tiedostona

Sosiaali- ja terveysministeriön päätös kertakäyttöisten insuliiniruiskujen ilmoittamisesta

Säädöksen tyyppi
Päätös
Antopäivä
Ajantasaistettu säädös
730/1987

Alkuperäisen säädöksen teksti

Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.

Sosiaali- ja terveysministeriö on 28 päivänä joulukuuta 1984 annetun sairaanhoitotarvikelain (997/84) 7 ja 8§:n nojalla päättänyt:

1 §

Valmistajan tai maahantuojan on tehtävä sairaanhoitotarvikelain 7§:ssä tarkoitettu ilmoitus lääkintöhallitukselle ensimmäisen kerran myyntiin luovutettaviksi aiotuista tehdassteriloiduista kertakäyttöisistä insuliiniruiskuista.

2 §

Lääkintöhallituksen tulee käsitellä ilmoitus viiden kuukauden kuluessa siitä, kun ilmoitus on lääkintöhallitukselle tehty tai kun sitä on lääkintöhallituksen kehotuksen mukaisesti täydennetty.

3 §

Tämä päätös tulee voimaan 1 päivänä syyskuuta 1987.

Helsingissä 28 päivänä elokuuta 1987

Sosiaali- ja terveysministeri Helena PesolaVanhempi hallitussihteeri Raimo Salonen

Sivun alkuun