Oikeusministeriön päätös vankeusrangaistuksen täytäntöönpanosta eräissä tapauksissa annetun oikeusministeriön päätöksen 1 ja 2§:n muuttamisesta
- Säädöksen tyyppi
- Päätös
- Antopäivä
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Oikeusministeriö on
muuttanut vankeusrangaistuksen täytäntöönpanosta eräissä tapauksissa 12 päivänä joulukuuta 1986 annetun oikeusministeriön päätöksen ( 919/86 ) 1§:n sekä 2§:n johdantolauseen sekä 1 ja 4 kohdan näin kuuluviksi:
1 §
Oikeusministeriön vankeinhoito-osasto huolehtii lääninhallituksen sijasta ehdottomien vankeusrangaistusten täytäntöönpanosta:
kun täytäntöönpano koskee naiselle tuomittua rangaistusta ja rangaistus on ensimmäisen kerran tuomittu ehdottomana 31 päivän joulukuuta 1986 jälkeen; sekä
kun täytäntöönpanotehtävät vankeusrangaistuksen täytäntöönpanosta annetun asetuksen (447/75) ja tämän päätöksen mukaan muutoin kuuluisivat Hämeen lääninhallituksen suoritettaviksi ja rangaistus on ensimmäisen kerran tuomittu ehdottomana 31 päivän maaliskuuta 1987 jälkeen.
2 §
Edellä 1§:ssä tarkoitettuun täytäntöönpanoon sovelletaan vankeusrangaistuksen täytäntöönpanosta annettua asetusta seuraavin poikkeuksin:
asetuksen 1§:n 1 momentissa, 2§:n 3 ja 4 momentissa, 3§:n 2 ja 3 momentissa ja 4§:n 3 momentissa tarkoitettu täytäntöönpanokirja sekä 2§:n 2 momentissa tarkoitettu väliaikainen täytäntöönpanokirja lähetetään lääninhallituksen sijasta vankeinhoito-osastolle;
asetuksen 7§:n 2 momentissa, 8§:n 3 momentissa ja 14§:n 3 momentissa tarkoitettu ilmoitus tehdään vankeinhoito-osastolle;
Tämä päätös tulee voimaan 1 päivänä huhtikuuta 1987.
Helsingissä 17 päivänä maaliskuuta 1987
Oikeusministeri Christoffer TaxellVt. Vanhempi hallitussihteeri Leena Kuusama