Laki valaiden suojelusta
- Säädöksen tyyppi
- Laki
- Antopäivä
Alkuperäisen säädöksen teksti
Alkuperäisten säädösten teksteihin ei päivitetä säädösmuutoksia eikä tehdä oikaisuja. Muutokset ja oikaisut on huomioitu ajantasaistetuissa säädöksissä. Oikaisut näkyvät myös säädöskokoelman pdf-versioissa.
Eduskunnan päätöksen mukaisesti säädetään:
1 §
Suomalaisten alusten käyttäminen valaanpyyntiin on kielletty.
2 §
Seuraavien valaista saatavjen tuotteiden tai valaan osien maahantuonti on kielletty:
valaanliha, valaaniihauute ja valaänlihamehu;
valaan elimet ja nahka;
hetulat ja niiden osat, hampaat ja luut;
kohdassa 3 mainituista valaanosista muodostuneet jätteet ja sanotuista osista valmistetut jauhot ja jauheet; sekä
ambra, spermaseetti, valaanrasva ja valasöljy.
Mitä 1 momentissa on sanottu, ei koske maa- ja metsätalousministeriön luvalla tapahtuvaa tuontia tieteelliseen tai opetukselliseen tarkoitukseen eikä valaiden hampaista tai valaan luusta valmistettujen taide-esineiden maahantuontia.
3 §
Suomen alueella tavattavat valaat ovat rauhoitettuja.
Kuolleena tavatun valaan haltuunotto on kielletty. Kuitenkin saadaan tällainen eläin toimittaa yliopiston luonnontieteelliseen museoon tai eläinlääketieteelliseen tutkimuslaitokseen.
4 §
Joka rikkoo tämän lain tai sen nojalla annettuja säännöksiä on tuomittava sakkoon tai vankeuteen enintään kuudeksi kuukaudeksi.
5 §
Tarkempia säännöksiä tämän lain täytäntöönpanosta ja soveltamisesta annetaan tarvittaessa asetuksella.
6 §
Tämä laki tulee voimaan 1 päivänä helmikuuta 1983.
Hallituksen esitys 103/82
Laki- ja talousvaliok. miet. 14/82
Suuren valiok. miet. 149/82
Helsingissä 23 päivänä joulukuuta 1982
Tasavallan Presidentti Mauno KoivistoMaa- ja metsätalousministeri Taisto Tähkämaa