Finlex - Etusivulle
Lainsäädäntö

796/2018

Ajantasaistettu lainsäädäntö

Päivitetyt säädöstekstit, joissa lakiin tai asetukseen tehdyt muutokset sisältyvät säädöstekstiin.

Säädöksiä seurattu SDK 59/2025 saakka.

Maa- ja metsätalousministeriön asetus teurasruhojen luokittelusta

Ajantasainen
Säädöksen tyyppi
Asetus
Hallinnonala
Maa- ja metsätalousministeriö
Antopäivä
Julkaisupäivä
Voimaantulo
ELI-tunnus
http://data.finlex.fi/eli/sd/2018/796/ajantasa/2018-09-20/fin

Maa- ja metsätalousministeriön päätöksen mukaisesti säädetään maataloustuotteiden markkinajärjestelystä annetun lain (999/2012) 38 §:n 3 momentin nojalla, sellaisena kuin se on laissa 207/2018:

1 §Naudanruhojen luokittelu

Maataloustuotteiden yhteisestä markkinajärjestelystä ja neuvoston asetusten (ETY) N:o 992/72, (ETY) N:o 234/79, (EY) N:o 1037/2001 ja (EY) N:o 1234/2007 kumoamisesta annetun Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EU) N:o 1308/2013, jäljempänä markkinajärjestelyasetus , liitteessä IV olevan A kohdan III kohdan 1 kohdassa tarkoitettujen luokkien E, U, R, O ja P lisäksi on kansallisesti käytössä alaluokat E+ ja E-, U+ ja U-, R+ ja R-, O+ ja O- sekä P+ ja P-.

Markkinajärjestelyasetuksen liitteessä IV olevan A kohdan III kohdan 2 kohdassa tarkoitettujen luokkien 1, 2, 3, 4 ja 5 lisäksi on kansallisesti käytössä alaluokat 1- ja 1+, 2- ja 2+, 3- ja 3+, 4- ja 4+ sekä 5- ja 5+.

2 §Sianruhojen luokittelu

Sianruhojen luokittelussa on käytössä markkinajärjestelyasetuksen liitteessä IV olevan B kohdan II kohdassa tarkoitetut luokat S, E, U, R, O ja P. Sianruhot luokitellaan alaluokkiin lihaprosentin mukaan.

3 §Lampaanruhojen luokittelu

Lampaanruhojen luokittelussa on käytössä markkinajärjestelyasetuksen liitteessä IV olevan A kohdan III kohdan 1 kohdassa tarkoitettujen luokkien E, U, R, O ja P lisäksi on kansallisesti käytössä alaluokat E+ ja E-, U+ ja U-, R+ ja R-, O+ ja O- sekä P+ ja P-.

4 §Voimaantulo

Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 2019.

Tällä asetuksella kumotaan teurasruhojen luokittelusta annettu maa- ja metsätalousministeriön asetus (92/2013) .

Sivun alkuun