Valtioneuvoston asetus mittauslaitteiden olennaisista vaatimuksista, vaatimustenmukaisuuden osoittamisesta ja teknisistä erityisvaatimuksista
Ajantasainen- Asiasanat
- Mittauslaite
- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Hallinnonala
- Työ- ja elinkeinoministeriö
- Antopäivä
- Julkaisupäivä
- Voimaantulo
- ELI-tunnus
- http://data.finlex.fi/eli/sd/2016/1432/ajantasa/2016-12-21/fin
Valtioneuvoston päätöksen mukaisesti säädetään mittauslaitelain (707/2011) 6 b, 6 d ja 6 g §:n nojalla, sellaisina kuin ne ovat laissa 1138/2016:
1 §Asetuksen soveltaminen
Tätä asetusta sovelletaan mittauslaitelain (707/2011) 2 §:n 1 momentin mukaiseen käyttöön tarkoitettuihin mittauslaitteisiin ja -menetelmiin, joista säädetään mittauslaitteiden asettamista saataville markkinoilla koskevan jäsenvaltioiden lainsäädännön yhdenmukaistamisesta annetussa Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivissä 2014/32/EU, jäljempänä mittauslaitedirektiivi , ja Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivin 2014/32/EU liitteen III muuttamisesta vesimittarien tilavuusvirta-alueen osalta annetussa komission delegoidussa direktiivissä (EU) 2015/13, jäljempänä mittauslaitedirektiivin muutosdirektiivi .
2 §Olennaiset vaatimukset
Mittauslaitteen on täytettävä sitä koskevat mittauslaitedirektiivin liitteessä I säädetyt olennaiset vaatimukset.
3 §Mittauslaitteiden vaatimustenmukaisuuden arviointimenettelyt
Mittauslaitteen vaatimustenmukaisuus tulee osoittaa mittauslaitedirektiivin liitteen II mukaisella vaatimustenmukaisuuden arviointimenettelyllä (moduuli). Menettely valitaan niiden menettelyjen joukosta, jotka luetellaan mittauslaitedirektiivin ja mittauslaitedirektiivin muutosdirektiivin mittauslaitekohtaisissa liitteissä III–XII.
4 §Mittauslaitekohtaiset erityisvaatimukset
Mittauslaitteiden tulee täyttää myös mittauslaitedirektiivin ja mittauslaitedirektiivin muutosdirektiivin mittauslaitekohtaisten liitteiden III–XII mukaiset erityisvaatimukset.
5 §Kulutusmittarien asennukseen liittyvät vaatimukset
Mittauslaitedirektiivin liitteissä III–VI säädettyjen vaatimusten mukaisesti asennettavan kulutusmittarin käyttöarvojen on oltava määritelty siten, että mittarin on sopiva ennakoidun tai ennakoitavissa olevan kulutuksen tarkkaan mittaukseen.
6 § Sähkö- ja lämpöenergiamittareiden tarkkuusluokat
Asuinympäristössä sisätiloissa sähköenergian 1-vaihemittaus on suoritettava luokkaan A, B tai C kuuluvalla mittarilla. Asuinympäristössä 3-vaihe-energiamittaus tai sähköenergian mittaus ulkotiloissa voidaan suorittaa luokkaan B tai C kuuluvalla mittarilla.
Liiketiloissa ja kevyen teollisuuden tiloissa sähköenergian mittaus voidaan suorittaa sisätiloissa luokkaan B tai C kuuluvalla mittarilla. Ulkotiloissa energiamittaukset on suoritettava luokkaan C kuuluvalla mittarilla.
Asuinympäristössä on lämpöenergian mittaus suoritettava luokkaan 1–3 kuuluvalla mittarilla.
Liiketiloissa ja kevyen teollisuuden tiloissa lämpöenergian mittaus on suoritettava luokkaan 1 tai 2 kuuluvalla mittarilla.
7 §Voimaantulo
Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 2017.
Tällä asetuksella kumotaan mittauslaitteiden olennaisista vaatimuksista, vaatimustenmukaisuuden osoittamisesta ja teknisistä erityisvaatimuksista annettu valtioneuvoston asetus (211/2012) .
Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivi 2014/32/EU (32014L0032); EUVL N:o L 96, 29.3.2014, s. 149
Komission delegoitu direktiivi (EU) 2015/13 (32015L0013); EUVL N:o L 3,7.1.2015, s. 42