Finlex - Etusivulle
Lainsäädäntö

415/2013

Ajantasaistettu lainsäädäntö

Päivitetyt säädöstekstit, joissa lakiin tai asetukseen tehdyt muutokset sisältyvät säädöstekstiin.

Säädöksiä seurattu SDK 110/2025 saakka.

Valtioneuvoston asetus poliisilaitosten toimialueista

Ei voimassa
Tämä asetus on kumottu A:lla 19.5.2022/365 , joka on voimassa 1.6.2022 alkaen.
Säädöksen tyyppi
Asetus
Hallinnonala
Sisäministeriö
Antopäivä
Julkaisupäivä
Voimaantulo
ELI-tunnus
http://data.finlex.fi/eli/sd/2013/415/ajantasa/2013-10-10/fin

Valtioneuvoston päätöksen mukaisesti säädetään poliisin hallinnosta annetun lain (110/1992) 6 §:n 1 momentin nojalla, sellaisena kuin se on laissa 497/2009:

1 § (10.10.2013/706)

Helsingin poliisilaitoksen toimialueena on Helsingin kihlakunta.

Länsi-Uudenmaan poliisilaitoksen toimialueena ovat Espoon, Lohjan, Raaseporin ja Vihdin kihlakunnat.

Itä-Uudenmaan poliisilaitoksen toimialueena ovat Hyvinkään, Keski-Uudenmaan, Loviisan, Porvoon ja Vantaan kihlakunnat.

Lounais-Suomen poliisilaitoksen toimialueena ovat Kaarinan, Kankaanpään, Kokemäen, Loimaan, Porin, Raision, Rauman, Salon, Turun, Turunmaan ja Vakka-Suomen kihlakunnat.

Hämeen poliisilaitoksen toimialueena ovat Forssan, Heinolan, Hämeenlinnan, Lahden ja Riihimäen kihlakunnat.

Kaakkois-Suomen poliisilaitoksen toimialueena ovat Haminan, Imatran, Kotkan, Kouvolan ja Lappeenrannan kihlakunnat.

Pohjanmaan poliisilaitoksen toimialueena ovat Alavuden, Kauhajoen, Kaustisen, Kokkolan, Kyrönmaan, Lapuan, Mustasaaren, Närpiön, Pietarsaaren, Seinäjoen ja Vaasan kihlakunnat.

Sisä-Suomen poliisilaitoksen toimialueena ovat Ikaalisten, Jyväskylän, Jämsän, Kangasalan, Keuruun, Mäntän, Nokian, Saarijärven, Tampereen, Valkeakosken, Vammalan ja Äänekosken kihlakunnat.

Itä-Suomen poliisilaitoksen toimialueena ovat Ilomantsin, Joensuun, Juvan, Kiteen, Koillis-Savon, Kuopion seudun, Lieksan, Mikkelin, Nurmeksen, Pieksämäen, Savonlinnan, Sisä-Savon, Varkauden seudun ja Ylä-Savon kihlakunnat.

Oulun poliisilaitoksen toimialueena ovat Haapajärven, Haukiputaan, Kajaanin, Kuhmon, Kuusamon, Limingan, Oulun, Pudasjärven, Raahen, Suomussalmen ja Ylivieskan kihlakunnat.

Lapin poliisilaitoksen toimialueena ovat Inari-Utsjoen, Kemin, Kittilän, Koillis-Lapin, Käsivarren, Ranua-Posion, Rovaniemen, Sodankylän, Tornion ja Tornionlaakson kihlakunnat.

2 §

Länsi-Uudenmaan poliisilaitoksessa on alueellinen yksikkö, jonka toimialueena on Raaseporin kihlakunta. Pohjanmaan poliisilaitoksessa on alueellisia yksiköitä, joiden toimialueina ovat Mustasaaren, Närpiön ja Pietarsaaren kihlakunnat. Lounais-Suomen poliisilaitoksessa on alueellinen yksikkö, jonka toimialueena on Turunmaan kihlakunta.

3 §

Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 2014.

Tällä asetuksella kumotaan kihlakuntien poliisilaitosten toimialueista annettu valtioneuvoston asetus (1031/2007) .

Ennen asetuksen voimaantuloa voidaan ryhtyä asetuksen täytäntöönpanon edellyttämiin toimenpiteisiin.

Muutossäädösten voimaantulo ja soveltaminen

10.10.2013/706:

Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 2014.

Sivun alkuun