Sisäasiainministeriön asetus rajavartiolaitoksen virkamiesten koulutuskustannusten korvaamisesta
Ajantasainen- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Hallinnonala
- Sisäministeriö
- Antopäivä
- Julkaisupäivä
- Voimaantulo
- ELI-tunnus
- http://data.finlex.fi/eli/sd/2007/721/ajantasa/2013-12-30/fin
Sisäasiainministeriön päätöksen mukaisesti säädetään 15 päivänä heinäkuuta 2005 rajavartiolaitoksen hallinnosta annetun lain (577/2005) 27 §:n 3 momentin nojalla:
1 §Säädösperusta
Rajavartiolaitoksen hallinnosta annetun lain (577/2005) 27 §:n mukaan pääsykokeen perusteella valittavaan opiskeluun rajavartiolaitoksessa osallistumisen edellytyksenä on, että oppilas antaa ennen opiskelun alkamista kirjallisen sitoumuksen siitä, että hän palvelee rajavartiolaitoksessa opiskelun päättymispäivästä lukien enintään kahden vuoden vähimmäisajan (palvelussitoumus). Rajavartiolaitoksen ilma-aluksen lentävään henkilöstöön kuuluvalta palvelussitoumusaika voi olla enintään 14 vuoden pituinen.
Rajavartiolaitoksen virkamies, joka palvelussitoumusaikanaan irtisanoutuu tai hänet irtisanotaan, taikka hän keskeyttää tai hänen opiskelunsa keskeytetään hänestä itsestään johtuvasta muusta syystä kuin sairauden tai lentotaipumuksen puuttumisen vuoksi, on velvollinen korvaamaan valtiolle hänen opiskelustaan aiheutuneista koulutuskustannuksista sisäasiainministeriön asetuksella tarkemmin säädettävän määrän. Korvattava määrä saa olla korkeintaan puolet hänen opiskelustaan valtiolle aiheutuneista koulutuskustannuksista.
Maanpuolustuskorkeakoulusta annetussa asetuksessa tarkoitettuun upseerin koulutusohjelmaan liittyvästä palvelussitoumuksesta säädetään puolustusvoimista annetun lain (402/1974) 10 b §:ssä .
2 §Palvelussitoumuksen päättymisajankohta
Palvelussitoumuksen päättymisajankohta määräytyy opiskelun päättymispäivän mukaan. Opiskelun päättymispäivänä pidetään tutkintotodistuksen allekirjoittamispäivämäärää.
3 § (30.12.2013/1281)Peruskurssia koskeva korvausvelvollisuus
Jos rajavartijan peruskurssilla opiskeleva tai peruskurssin suorittanut rajavartiolaitoksen virkamies palvelussitoumusaikanaan irtisanoutuu tai hänet irtisanotaan, taikka hän keskeyttää tai hänen opiskelunsa keskeytetään hänestä itsestään johtuvan muun syyn kuin sairauden takia, on hänen korvattava valtiolle 500 euroa jokaiselta täydeltä opiskelukuukaudelta.
4 §Lentävä henkilöstö
Rajavartiolaitoksen hallinnosta annetun lain 27 §:n 2 momentissa tarkoitettuun lentävään henkilöstöön kuuluvat rajavartiolaitoksessa lentäjän koulutusta edellyttävässä tehtävässä toimivat, pintapelastajat, operaattorit sekä lentomekaanikot.
5 §Lentävän henkilöstön korvausvelvollisuus
Jos rajavartiolaitoksen lentävään henkilöstöön kuuluva palvelussitoumusaikanaan irtisanoutuu tai hänet irtisanotaan, taikka hän keskeyttää tai hänen opiskelunsa keskeytetään hänestä itsestään johtuvan muun syyn kuin sairauden tai lentotaipumuksen puuttumisen takia, on hänen korvattava:
ilma-aluksen ohjaajaksi koulutettavan palveluksen päättyessä ensimmäisenä opiskeluvuotena ennen erikoiskoulutusjakson alkamista 10 100 euroa, ensimmäisenä opiskeluvuotena erikoiskoulutusjaksolla 25 200 euroa, toisena opiskeluvuotena erikoiskoulutusjaksolla 50 000 euroa ja kolmantena opiskeluvuotena erikoiskoulutusjaksolla sekä tämän jälkeen 100 000 euroa;
pintapelastajan, operaattorin sekä lentomekaanikon tehtävään koulutettavan kuukausittain maksettavan lentolisän taikka lentoteknillisen vastuu- ja vaaralisän määrä neljätoistakertaisena.
6 §Virkavapaus
Jos virkamiehelle annetaan palkatonta virkavapautta, se keskeyttää sitoumusajan kulumisen 30 vuorokautta ylittäviltä osiltaan. Palkallinen virkavapaa, äitiys-, isyys- ja vanhempainloma tai sotilasvirkaan nimitetyn opiskelu virkavapaana 1 §:ssä tarkoitettujen tutkintojen suorittamiseksi ei keskeytä palvelussitoumusajan kulumista.
7 §Korvausmaksun erääntyminen
Tässä asetuksessa tarkoitettu korvausmaksu erääntyy maksettavaksi kuukauden kuluessa maksamista koskevan päätöksen tiedoksisaannista.
8 §Voimaantulo- ja siirtymäsäännös
Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä heinäkuuta 2007. Sitä sovelletaan voimaantulopäivästä alkaen opiskelunsa rajavartiolaitoksessa aloittaviin rajavartiolaitoksen virkamiehiin.
Muutossäädösten voimaantulo ja soveltaminen
30.12.2013/1281:
Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 2014.
Rajavartijan peruskurssin ennen vuotta 2014 aloittaneisiin sovelletaan kuitenkin tämän asetuksen voimaan tullessa voimassa ollutta 3 §:ää.