Valtioneuvoston asetus huumeiden käyttäjien hoitoon vuonna 2003 maksettavan valtionavustuksen myöntämisperusteista
Ajantasainen- Säädöksen tyyppi
- Asetus
- Hallinnonala
- Sosiaali- ja terveysministeriö
- Antopäivä
- Julkaisupäivä
- Voimaantulo
- ELI-tunnus
- http://data.finlex.fi/eli/sd/2003/27/ajantasa/2003-01-23/fin
- Suomen säädöskokoelman alkuperäinen säädös
- SDK 27/2003
Valtioneuvoston päätöksen mukaisesti, joka on tehty sosiaali- ja terveysministeriön esittelystä, säädetään 27 päivänä heinäkuuta 2001 annetun valtionavustuslain (688/2001) 8 §:n nojalla:
1 §
Valtion vuoden 2003 talousarviossa momentilla 33.32.38 myönnetty määräraha käytetään valtionavustuksen maksamiseksi huumeiden käyttäjien hoidosta kunnille ja kuntayhtymille aiheutuviin kustannuksiin.
Valtionavustus on tarkoitettu vaikeasti huumeongelmaisten palveluohjauksen järjestämiseen, hoidon ja kuntoutuksen tehostamiseen sekä erityisesti opioidiriippuvaisten vieroitus-, korvaus- ja ylläpitohoidon lisäämiseen.
2 §
Valtionavustus voidaan myöntää kunnalle tai kuntayhtymälle. Valtionavustusta haetaan kirjallisesti lääninhallitukselta.
3 §
Tässä asetuksessa tarkoitettuun kunnan järjestämään toimintaan sovelletaan, mitä sosiaali- ja terveydenhuollon suunnittelusta ja valtionosuudesta annetun lain (733/1992) 4 §:ssä säädetään.
4 §
Valtionavustus jakautuu lääneittäin seuraavasti:
Etelä-Suomen lääni | 3 744 627 euroa |
Länsi-Suomen lääni | 2 069 133 euroa |
Itä-Suomen lääni | 615 693 euroa |
Oulun lääni | 815 037 euroa |
Lapin lääni | 325 510 euroa |
5 §
Läänin alueella valtionavustuksen myöntäminen perustuu siihen, miten hakemuksessa on otettu huomioon:
vaikeasti huumeongelmaisten määrä alueella, jota hakemus koskee;
vallitseva epäsuhta palvelujen tarpeen ja niiden määrän välillä;
kunnan tai kuntayhtymän oman rahoitusosuuden suuruus; sekä
suunnitelma toteutettavien toimien ja hankkeiden seurannasta ja arvioinnista sekä lääninhallitukselle annettavasta selonteosta.
Valtionavustuksen myöntämistä harkittaessa otetaan lisäksi huomioon:
huumeiden käyttäjien hoidon kehittämisen pitkäjänteisyys;
palvelujärjestelmän kokonaisuuden kehittäminen terveyskeskusten, kunnan sosiaalitoimen, erikoissairaanhoidon ja muiden palvelujen tuottajien yhteistyönä;
kuntien välinen yhteistyö;
perustason toiminnan painottaminen;
uusien hoidollisten toiminta- ja työkäytäntöjen kehittäminen;
toimenpiteet hoitoonpääsyjonojen purkamiseksi; sekä
toiminnan kehittämistä tukeva henkilöstökoulutus.
6 §
Lääninhallitus päättää hakemusten perusteella valtionavustuksen myöntämisestä läänin alueella.
Lääninhallitus voi hakemuksesta päättää muutosten tekemisestä kunnan tai kuntayhtymän avustusta saavaan suunnitelmaan.
7 §
Lääninhallitus maksaa valtionavustuksen kunnalle tai kuntayhtymälle siltä osin kuin kunta tai kuntayhtymä toteuttaa toimia tai hankkeita, joita varten avustus on myönnetty.
Lääninhallitus voi päättää, että osa valtionavustuksesta myönnetään vuonna 2004. Valtionavustus maksetaan ennakkona sen saajalle yhtenä tai useampana eränä.
Valtionavustusta saa käyttää myös sen tilikauden jälkeen, jona se on vastaanotettu.
8 §
Lääninhallitus antaa sosiaali- ja terveysministeriölle selonteon valtionavustuksella rahoitettujen toimien ja hankkeiden tarkoituksenmukaisuudesta ja tuloksellisuudesta.
9 §
Valtionavustukseen sovelletaan lisäksi, mitä valtionavustuslaissa (688/2001) säädetään.
10 §
Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä helmikuuta 2003.
Ennen asetuksen voimaantuloa voidaan ryhtyä asetuksen täytäntöönpanon edellyttämiin toimenpiteisiin.