Finlex - Etusivulle
Lainsäädäntö

956/2002

Ajantasaistettu lainsäädäntö

Päivitetyt säädöstekstit, joissa lakiin tai asetukseen tehdyt muutokset sisältyvät säädöstekstiin.

Säädöksiä seurattu SDK 59/2025 saakka.

Valtioneuvoston asetus korvausedustajien nimeämisestä

Ajantasainen
Tämä asetus on kumoutunut 1.1.2017. Ks. LiikennevakuutusL 460/2016 97 § .
Säädöksen tyyppi
Asetus
Hallinnonala
Sosiaali- ja terveysministeriö
Antopäivä
Julkaisupäivä
Voimaantulo
Huomautus
kumoutuu 1.1.2017, ks. L 460/2016 97 §
ELI-tunnus
http://data.finlex.fi/eli/sd/2002/956/ajantasa/2002-11-14/fin

Valtioneuvoston päätöksen mukaisesti, joka on tehty sosiaali- ja terveysministeriön esittelystä, säädetään liikennevakuutuslain muuttamisesta 21 päivänä joulukuuta 2001 annetun lain (1380/2001) voimaantulosäännöksen nojalla:

1 §

Liikennevakuutuslain (279/1959) 14 a §:ssä tarkoitetun vakuutusyhtiön, joka tämän asetuksen tullessa voimaan harjoittaa liikennevakuutuslaissa tarkoitettua vakuutustoimintaa, on nimettävä korvausedustaja jokaiseen muuhun ETA-valtioon sekä toimitettava mainitun lain 14 c §:ssä tarkoitetuille ETA-valtioiden tietokeskuksille lain 14 a §:n perusteella nimeämiensä korvausedustajien nimet ja osoitteet 20 päivään tammikuuta 2003 mennessä.

2 §

Jos vakuutusyhtiö ryhtyy harjoittamaan liikennevakuutuslain mukaista vakuutustoimintaa sen jälkeen, kun tämä asetus on tullut voimaan, on sen toimitettava korvausedustajien nimet ja osoitteet 1 §:ssä tarkoitetuille tietokeskuksille ennen liikennevakuutustoiminnan aloittamista, kuitenkin viimeistään kuuden kuukauden kuluttua toimiluvan antamisesta.

3 §

Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä joulukuuta 2002.

Ennen asetuksen voimaantuloa voidaan ryhtyä asetuksen täytäntöönpanon edellyttämiin toimenpiteisiin.

Sivun alkuun