Sosiaali- ja terveysministeriön päätös sosiaali- ja terveydenhuollon tuotevalvontakeskuksen maksullisista suoritteista
Ei voimassa- Säädöksen tyyppi
- Päätös
- Hallinnonala
- Sosiaali- ja terveysministeriö
- Antopäivä
- Julkaisupäivä
- Voimaantulo
- Huomautus
- sis. liitteet 1-3
- ELI-tunnus
- http://data.finlex.fi/eli/sd/1998/238/ajantasa/2000-11-29/fin
Sosiaali- ja terveysministeriö on päättänyt 21 päivänä helmikuuta 1992 annetun valtion maksuperustelain (150/1992) 8 § :n 2 momentin, sellaisena kuin se on laissa (348/1994) , 8 päivänä joulukuuta 1994 annetun alkoholilain (1143/1994) 55 §:n ja 14 elokuuta 1989 annetun kemikaalilain (744/1989) 60 §:n , sellaisena kuin se on osittain muutettuna laissa (1412/1992) , nojalla:
1 §Sovellettava alkoholilainsäädäntö
Tässä päätöksessä tarkoitetaan alkoholilailla 8 päivänä joulukuuta 1994 annettua lakia (1143/1994) , alkoholijuomista ja väkiviinasta annetulla asetuksella 22 päivänä joulukuuta 1994 annettua asetusta (1344/1994) , alkoholivalmisteista ja denaturoimisesta annetulla asetuksella 22 päivänä joulukuuta 1994 annettua asetusta (1345/1994) , alkoholijuomien myynnistä ja sen valvonnasta Suomen ja ulkomaiden välillä kulkevissa liikennevälineissä annetulla asetuksella 22 päivänä joulukuuta 1994 annettua asetusta (1346/1994) sekä alkoholijuomien vähittäismyynnistä lähettämällä niitä tilaajalle tai ostajalle annetulla asetuksella 13 päivänä syyskuuta 1996 annettua asetusta (680/1996) ja niihin myöhemmin tehtyjä muutoksia.
2 §Alkoholiasioita koskevat maksulliset julkisoikeudelliset suoritteet
Sosiaali- ja terveydenhuollon tuotevalvontakeskus, jäljempänä Tuotevalvontakeskus, perii liitteessä 1 mainitut maksut seuraavien alkoholiasioiden käsittelystä:
Anniskeluasiat:
alkoholilain 21 §:n 1 momentissa tarkoitettu anniskelulupa;
alkoholilain 21 §:n 2 momentissa tarkoitettu tilapäinen anniskelulupa;
alkoholilain 21 §:n 3 momentissa tarkoitettu anniskelualueen muutoslupa;
alkoholijuomista ja väkiviinasta annetun asetuksen 23 §:n 2 momentissa tarkoitettu anniskelun jatkoaikalupa;
alkoholijuomista ja väkiviinasta annetun asetuksen 24 §:n 6 momentissa tarkoitettu hyväksyminen säädetyistä poikkeavien annoskokojen käyttämiseksi anniskelussa;
alkoholijuomista ja väkiviinasta annetun asetuksen 25 §:n 3 momentissa tarkoitettu vapautus laskun antamisesta asiakkaalle;
alkoholijuomien myynnistä ja sen valvonnasta Suomen ja ulkomaiden välillä kulkevissa liikennevälineissä annetun asetuksen 9 §:n 3 momentissa tarkoitettu lupa alkoholijuomien myyntiin vesikulkuneuvossa;
alkoholijuomien myynnistä ja sen valvonnasta Suomen ja ulkomaiden välillä kulkevissa liikennevälineissä annetun asetuksen 11 §:n 2 momentissa, 16 §:n 2 momentissa ja 20 §:n 2 momentissa tarkoitettu anniskelun jatkoaikalupa;
alkoholijuomien myynnistä ja sen valvonnasta Suomen ja ulkomaiden välillä kulkevissa liikennevälineissä annetun asetuksen 14 §:n 1 momentissa tarkoitettu ravintolavaunun anniskelulupa;
alkoholijuomien myynnistä ja sen valvonnasta Suomen ja ulkomaiden välillä kulkevissa liikennevälineissä annetun asetuksen 14 §:n 2 momentissa tarkoitettu lupa alkoholijuomien tuotevalikoiman laajentamiseen; sekä
alkoholijuomien myynnistä ja sen valvonnasta Suomen ja ulkomaiden välillä kulkevissa liikennevälineissä annetun asetuksen 19 §:n 1 momentissa tarkoitettu linja-auton anniskelulupa.
Vähittäismyyntiasiat:
alkoholilain 13 §:n 2 momentissa tarkoitettu alkoholiyhtiön vähittäismyymälän hyväksyminen ja myymälässä suoritettujen muutosten hyväksyminen;
alkoholilain 14 §:n 2 momentissa tarkoitettu vähittäismyyntilupa ja myymälässä suoritettujen muutosten hyväksyminen; sekä
alkoholijuomien vähittäismyynnistä lähettämällä niitä tilaajalle tai ostajalle annetun asetuksen 4 §:n mukainen luovutuspaikkalupa.
Valmistus- ja maahantuontiasiat:
alkoholilain 5 §:ssä tarkoitettu alkoholijuoman ja väkiviinan valmistuslupa;
alkoholilain 8 §:ssä tarkoitettu väkiviinan maahantuontilupa;
alkoholilain 35 §:n 1 momentissa tarkoitetun verottamattomien alkoholijuomien varastointipaikan hyväksyminen; sekä
alkoholijuomista ja väkiviinasta annetun asetuksen 7 §:n 2 momentissa tarkoitetun valmistuspaikan hyväksyminen.
Tukkumyyntiasiat:
alkoholilain 27 §:ssä tarkoitettu alkoholijuoman ja väkiviinan tukkumyyntilupa; ja
alkoholivalmisteista ja denaturoimisesta annetun asetuksen 7 §:ssä tarkoitettu tukkumyyntilupa.
Käyttölupa-asiat:
alkoholilain 17 §:ssä tarkoitettu alkoholijuoman ja väkiviinan käyttölupa; ja
alkoholivalmisteista ja denaturoimisesta annetun asetuksen 10 §:ssä tarkoitettu käyttölupa.
Muut alkoholilain nojalla käsiteltävät asiat:
alkoholilain 33 §:n 4 momentin 1 kohdassa tarkoitettu ammattijulkaisun tai painokirjoituksen hyväksyminen; ja
alkoholilain 51 §:n 3 momentissa tarkoitettu päätös alkoholiyhtiön päätöksestä tehtyyn valitukseen.
3 §Sovellettava kemikaalilainsäädäntö
Tässä päätöksessä tarkoitetaan kemikaalilailla 14 päivänä elokuuta 1989 annettua kemikaalilakia (744/1989) ja siihen myöhemmin tehtyjä muutoksia.
4 § (29.5.2000/498)Kemikaaleja koskevat maksulliset julkisoikeudelliset suoritteet
Tuotevalvontakeskus perii liitteessä 2 mainitut kiinteät maksut seuraavista kemikaalilain mukaisista suoritteista:
kemikaalilain 20 §:ssä tarkoitetun uuden aineen ilmoituksen käsittely;
sosiaali- ja terveysministeriön päätöksen (1642/1993) 8 §:ssä tarkoitetun poikkeushakemuksen käsittely uuden aineen ilmoitusvelvollisuudesta;
kemikaalilain 57 §:ssä tarkoitettu valtuutetun testauslaboratorion hakemuksen käsittely;
kemikaalilain 6 luvussa tarkoitettu biosidivalmistetta tai tehoainetta koskevan hakemuksen tai ilmoituksen käsittely;
toiselle toimivaltaiselle viranomaiselle annettavat lausunnot sekä
kemikaalilain 48 a §:n mukaisesti toimitettujen tietojen käsittely.
5 §Viranomaisvalvonta ja muut julkisoikeudelliset suoritteet
Alkoholilain 55 §:ssä tarkoitetut lupaa edellyttävän toiminnan valvonnasta perittävät vuotuiset maksut luvan haltijoilta peritään liitteen 3 mukaisesti.
Alkuperäisiä asiakirjoja korvaavista valokopioista ja muista jäljennöksistä peritään viisi markkaa sivulta.
6 §Muut maksulliset suoritteet
Seuraavat valtion maksuperustelain (159/1992) 7 §:ssä tarkoitetut suoritteet Tuotevalvontakeskus määrää liiketaloudellisin perustein:
tilauksesta tehdyt selvitykset ja tiedonhaut;
koulutus- ja konsultointipalvelut;
julkaisut ja sähköiset tietotuotteet;
muut kuin edellä 5 §:ssä tarkoitut valokopiot ja muut jäljennökset;
alkoholijuomia, väkiviinaa ja alkoholivalmisteita sekä niiden valmistusmenetelmiä, -laitteita ja hygieniaa koskevat sertifikaatit; sekä
muut tilaukseen perustuvat erikseen määritellyt suoritteet.
7 §Voimaantulo
Tämä päätös tulee voimaan 1 päivänä huhtikuuta 1998.
Tällä päätöksellä kumotaan 22 päivänä joulukuuta 1994 annettu sosiaali- ja terveysministeriön päätös sosiaali- ja terveydenhuollon tuotevalvontakeskuksen maksullisista suoritteista (4/1995) siihen myöhemmin tehtyine muutoksineen ja 9 päivänä joulukuuta 1994 annettu sosiaali- ja terveysministeriön päätös kemikaalilain nojalla sosiaalija terveydenhuollon tuotevalvontakeskukselle perittävistä maksuista (1131/1994) .
Vireillä olevaan asiaan, joka koskee edellä 2 ja 4 §:ssä tarkoitettua maksua tai laskentakauden valvontamaksua, noudatetaan hakijalle tai luvanhaltijalle taloudellisesti edullisinta maksua, joko tätä päätöstä tai tällä päätöksellä kumottua, ja edellä 2 momentissa yksilöityjä päätöksiä soveltaen.
LIITE 1
ALKOHOLILAINSÄÄDÄNNÖN NOJALLA PERITTÄVÄT JULKISOIKEUDELLISET MAKSUT SUORITTEISTA
Alentamaton käsittelymaksu | Alennettu käsittelymaksu | |
1. Anniskeluasiat | ||
Anniskelulupa | 3.000 mk | 2.000 mk |
Tilapäinen anniskelulupa tilaisuuteen | 2.000 mk | 1.000 mk |
tai jos anniskelualueella on yli 200 asiakaspaikkaa | 3.000 mk | 2.000 mk |
Jatkoaikalupa | 1.000 mk | ei alennusta |
Muu anniskelua koskeva lupa | 1.000 mk | 500 mk |
2. Vähittäismyyntiasiat | ||
Alkoholiyhtiön myymälän hyväksyminen | 2.000 mk | ei alennusta |
Luovutuspaikkalupa | 2.000 mk | ei alennusta |
Muu vähittäismyyntiä koskeva lupa | 1.000 mk | ei alennusta |
3. Valmistusasiat | ||
Alkoholijuoman ja väkiviinan valmistuslupa | 8.000 mk | 7.000 mk |
tai jos hakijalle on aikaisemmin myönnetty tukkumyyntilupa | 4.500 mk | |
Alkoholijuoman valmistuslupa opetus- tai tutkimustarkoitukseen | 2.000 mk | 1.000 mk |
4. Maahantuonti- ja tukkumyyntiasiat | ||
Alkoholijuoman tukkumyyntilupa sekä väkiviinan maahantuonti- ja tukkumyyntilupa | 5.000 mk | 4.000 mk |
Jos hakijalle on aikaisemmin myönnetty valmistuslupa | 1.500 mk | |
Verottoman varaston hyväksyminen | 3.000 mk | ei alennusta |
Denaturoidun etanolin ja alkoholijuomaa muistuttavan alkoholivalmisteen tukkumyyntilupa | 2 000 mk | 1.000 mk |
Muun alkoholivalmisteen tukkumyyntilupa | 500 mk | ei alennusta |
Ajallisesti enintään yhdeksi kuukaudeksi rajoitettu alkoholijuomien tukkumyyntilupa | 500 mk | ei alennusta |
5. Käyttöluvat | ||
Käyttölupa alkoholivalmisteen kaupalliseen valmistukseen | 2.000 mk | 1.000 mk |
Verollisen väkiviinan käyttölupa | 200 mk | ei alennusta |
Muut kuin yllämainitut käyttöluvat | 1.000 mk | ei alennusta |
6. Muut alkoholilain nojalla käsiteltävät asiat | ||
Väkevän alkoholijuoman mainontaa tai muuta myynninedistämistä sisältävän ammattijulkaisun tai painokirjoituksen hyväksymistä koskevan asian käsittely | 1.000 mk | ei alennusta |
Alkoholijuomien ottamisesta vähittäismyyntiin, niiden poistamisesta vähittäismyynnistä sekä vähittäismyynnin hinnoitteluperusteista tehtyjen valitusten käsittely | 1.000 mk | ei alennusta |
7. Alennettu käsittelymaksu
Taulukossa mainittu alennettu käsittelymaksu peritään silloin, kun luvanhakijalle on jo aiemmin myönnetty tuotevalvontakeskuksen myöntämä muu lupa. Alennus voi kuitenkin olla enintään aikaisemmin perityn suurimman maksun suuruinen.
Taulukossa mainittua alennettua maksua sovelletaan myös silloin, kun luvanhakija hakee samalla kertaa kahta tai useampaa lupaa. Hakijalta peritään tällöin suurin käsittelymaksu alentamattomana.
8. Luvan muuttamista koskeva maksu
Olemassaolevan luvan tai hyväksymisen taikka lupaehdon muutosta koskevan asian käsittelystä peritään 500 markan maksu.
9. Hakemuksen tai valituksen hylkääminen ja peruuttaminen
Hakemuksen tai valituksen hylkäämisestä peritään sama käsittelymaksu kuin hyväksyvästä päätöksestä.
Jos Tuotevalvontakeskukselle toimitettu hakemus tai valitus peruutetaan ennen kuin asia on käsitelty loppuun, käsittelymaksu on puolet siitä maksusta, joka hakijalta tai valittajalta olisi muutoin peritty.
Liite 2 (29.5.2000/498)
6. Kemikaalilain 48 a §:n mukaisesti toimitettujen tietojen käsittelystä perittävät vuotuiset maksut (29.11.2000/1048)
KEMIKAALILAIN NOJALLA PERITTÄVÄT KIINTEÄT MAKSUT
1. Kemikaalilain 20 §:n mukainen uuden aineen ilmoituksen käsittely, joka sisältää sosiaali- ja terveysministeriön päätöksen liitteiden mukaiset tutkimukset
1.1.Suppea ilmoitus (STMp 1642/1993)
Liitteen 1 C mukainen ilmoitus | 2 000 mk |
Liitteen 1 B mukainen ilmoitus | 5 000 mk |
1.2. Ilmoitus polymeeristä (STMp 876/1994)
Liitteen 1 D mukainen suppea ilmoitus | 2 000 mk |
Liitteen 1 D mukainen laaja ilmoitus | 5 000 mk |
1.3. Varsinainen ilmoitus (STMp 1642/1993)
Liitteen 1 A mukainen ilmoitus | 15 000 mk |
Liitteen II tason 1 mukaiset tutkimukset | 4 000 mk |
Liitteen II tason 2 mukaiset tutkimukset | 10 000 mk |
Jos ilmoituksentekijä on tehnyt aineesta suppean ilmoituksen, vähennetään samasta aineesta tehtävän ilmoituksen maksusta aikaisemmin perityn maksun määrä.
2. Sosiaali- ja terveysministeriön päätöksessä 1642/1993 luetellut poikkeukset
2.1. Päätöksen 8 §:n kohdassa 4 tarkoitettu poikkeus tuotannollista tutkimusta tai kehitystyötä varten | 1 000 mk |
2.2. Muutos edellä mainittuun poikkeuslupapäätökseen | 500 mk |
2.3. Päätöksen 8 §:n 3 kohdassa tarkoitettujen tietojen käsittely | 100 mk |
3. Kemikaalilain 57 §:n mukainen valtuutetun testauslaboratorion hyväksyminen
3.1. Laaja tarkastus | 25 000 mk |
3.2. Suppea tarkastus | 15 000 mk |
3.3. Myöhempään valvontaan liittyvä tarkastus | 5 000 mk |
3.4. Päätös | 1 000 mk |
3.5. Päätöksen muutos | 500 mk |
4. Kemikaalilain 6 luvussa tarkoitettuja biosidivalmisteita ja tehoaineita koskevan hakemuksen tai ilmoituksen käsittely
4.1. Tehoaineen hyväksymishakemuksen käsittely | 750 000 mk |
- Tehoaineen ensihyväksyminen tapauksessa, jolloin hakemus koskee | 625 000 mk |
ainoastaan valmisteita, joiden hyväksymisestä vastaa tuotevalvontakeskus |
4.2. Valmisteen hyväksymis- ja rekisteröintihakemuksen käsittely
4.2.1. Valmisteen ensihyväksyminen | 105 000 mk |
- Lisämaksu, jos valmisteessa kaksi tai useampia tehoaineita | 35 000 mk/tehoaine |
4.2.2. Valmisteen väliaikainen hyväksyminen | 105 000 mk |
- Lisämkasu, jos valmisteessa kaksi tai useampia tehoaineita | 35 000 mk |
4.2.3. Valmisteen vastavuoroinen hyväksyminen | 20 000 mk |
4.2.4. Vähäriskisen valmisteen ensirekisteröinti | 30 000 mk |
4.2.5. Vähäriskisen valmisteen vastavuoroinen rekisteröinti | 10 000 mk |
4.2.6. Hakijan pyynnöstä tehtävä kehysvalmisteen määrittely | 10 000 mk |
4.2.7. Kehysvalmisteen määrittelyyn kuuluvan valmisteen hyväksyminen | 10 000 mk |
4.3. Muut biosidivalmisteita koskevat menettelyt
4.3.1. Lupa valmisteen poikkeukselliseen käyttöön | 10 000 mk |
4.3.2. Koetoimintailmoitus | 2 500 mk |
4.3.3. Koetoimintalupa | 7 500 mk |
5. Toiselle toimivaltaiselle viranomaiselle annettava lausunto
5.1. Lausunto tehoaineen hyväksymishakemuksesta | 415 000 mk |
5.2. Lausunto valmisteen ensihyväksymisestä | 45 000 mk |
- Lisämaksu, jos valmisteessa on kaksi tai useampia tehoaineita | 15 000 mk/tehoaine |
5.3. Lausunto valmisteen väliaikaista hyväksymistä koskevasta hakemuksesta | 45 000 mk |
- Lisämaksu, jos valmisteessa on kaksi tai sitä useampia tehoaineita | 15 000 mk/tehoaine |
5.4. Lausunto valmisteen vastavuoroista hyväksymistä koskevasta hakemuksesta | 6 000 mk |
5.5. Lausunto vähäriskisen valmisteen ensirekisteröintiä koskevasta hakemuksesta | 10 000 mk |
5.6. Suojauskemikaalin ennakkohyväksyminen: | |
Valmisteen ja tehoaineen toksikologinen arviointi | 32 000 mk |
- lisämaksu, jos valmisteessa kaksi tai useampia tehoaineita | 15 000 mk/tehoaine |
5.7. Kiinnittymisenestoaineen ennakkohyväksyminen: | |
Valmisteen ja tehoaineen toksikologinen arviointi | 32 000 mk |
- lisämaksu, jos valmisteessa kaksi tai useampia tehoaineita | 15 000 mk/tehoaine |
6.1. Sosiaali- ja terveysministeriön päätöksessä 377/1998 mainittujen tietojen käsittely:
- Toiminnanharjoittajan ilmoitusten määrä: | |
1 - 200 kappaletta | 180 mk kappaleelta vuodessa |
200 kappaletta ylittäviltä osin | 90 mk kappaleelta vuodessa |
7. Maksuja koskevat erinäiset säännökset
Myönteisestä ja kielteisestä päätöksestä peritään saman suuruinen maksu.
Jos tuotevalvontakeskukselle toimitettu hakemus tai ilmoitus peruutetaan tai muutoin raukeaa ennen kuin asia on käsitelty loppuun, käsittelymaksu on 35 prosenttia siitä maksusta, joka hakijalta tai ilmoituksentekijältä olisi muutoin peritty.
Kohtien 4.1, 4.2. ja 5. mukaisesta biosidivalmisteiden uudelleen hyväksymistä tai rekisteröintiä koskevan hakemuksen käsittelystä peritään 50 prosenttia taulukon mukaisesta maksusta.
Edellä 4.1. ja 4.2.1-4.2.4 kohdissa tarkoitettujen hakemusten jättämisen yhteydessä peritään ennakkomaksu, jonka suuruus on 35 prosenttia taulukon mukaisesta maksusta.
Tuotevalvontakeskus voi alentaa kohdissa 4. ja 5. mainittua maksua 25 prosentilla, jos asian käsittelyn vaatima työaika alittaa huomattavasti suoritteen käsittelyyn tavanomaisesti käytettävän ajan. Vastaavasti tuotevalvontakeskus voi korottaa maksua 25 prosentilla, jos asian käsittelyn vaatima työaika hakijan toimittamien selvitysten puutteellisuudesta johtuen tai muusta erityisestä syystä ylittää huomattavasti suoritteen käsittelyyn tavanomaisesti käytettävän ajan.
Edellä 4. ja 5. kohdissa tarkoitettujen päätösten muuttamista koskevien asioiden käsittelystä peritään maksut seuraavasti:
- annetun päätöksen edellytysten uuudelleenarviointia vaativan hakemuksen käsittelystä (olennainen muuttaminen) peritään 50 prosenttia taulukon mukaisesta maksusta
- hakemuksen käsittelystä, joka ei edellytä annetun päätöksen edellytysten uudelleenarviointia (vähäinen muuttaminen), peritään 10 prosenttia taulukon mukaisesta maksusta
- annetun päätöksen teknisestä tai muusta vastaavasta syystä aiheutuvasta muuttamisesta peritään 1000 mk
LIITE 3 (20.12.1999/1195)
ALKOHOLILAIN 55 §:N NOJALLA PERITTÄVÄT VUOTUISET VALVONTAMAKSUT
Toimittajan huomautus:
Sosiaali- ja terveysministeriön päätöksen 1195/1999 perusteella maksu on korkeintaan kaksinkertainen verrattuna päätöksen 1195/1999 voimaan tullessa sovellettujen perusteiden mukaisesti laskettuun valvontamaksuun.
Sosiaali- ja terveysministeriön asetuksen 588/2000 mukaan valvontamaksu, joka peritään 31 päivänä elokuuta 2000 päättyvältä valvontamaksukaudelta, määrätään soveltaen asetusta 588/2000 kuitenkin niin, että kannettava maksu on enintään kaksinkertainen verrattuna päätöksen 1195/1999 voimaan tullessa sovellettujen perusteiden mukaisesti laskettuun valvontamaksuun.
1. Alkoholijuoman ja väkiviinan valmistuksen ja tukkumyynnin valvontamaksu
Alkoholijuoman ja väkiviinan valmistuksen ja tukkumyynnin valvonnasta peritään vuotuinen valvontamaksu erikseen alkoholijuoman ja väkiviinan valmistuksen valvonnasta ja erikseen alkoholijuoman ja väkiviinan tukkumyynnin valvonnasta siten, kuin näistä maksuista on tässä päätöksessä määrätty.
1a. Alkoholijuoman ja väkiviinan valmistuksen valvontamaksu
Alkoholijuoman ja väkiviinan valmistuksen valvonnasta peritään valmistusluvanhaltijalta vuotuinen valvontamaksu 1.9.–31.8. väliseltä valvontamaksukaudelta. Valvontamaksua on velvollinen suorittamaan jokainen luvanhaltija, joka on valvontamaksukauden aikana valmistanut alkoholijuomaa tai väkiviinaa alkoholilain 5 §:n 1 momentissa tarkoitetussa elinkeinotoiminnassaan. Valvontamaksun määrä perustuu valvontakauden aikana valmistettuun alkoholijuoman ja väkiviinan määrään siten, kuin jäljempänä tarkemmin määrätään. Opetus- ja tutkimustarkoituksessa valmistetun alkoholijuoman ja väkiviinan valmistuksesta ei peritä valvontamaksua.
Valmistuksen valvontamaksu muodostuu kiinteästä perusmaksusta ja toiminnan laajuudesta riippuvasta lisämaksusta.
Luvanhaltijakohtainen perusmaksu on 2 100 markkaa. Sellaisten tilaviinin ja sahdin valmistusluvanhaltijoiden perusmaksua alennetaan kuitenkin l 000 markalla, joilla on vähittäismyynti- ja anniskelulupa vain valmistamiinsa alkoholijuomiin;
Toiminnan laajuudesta riippuva lisämaksu on l,5 penniä/valmistettu litra 100-prosenttista alkoholia.
Jos luvanhaltijalla on enemmän kuin yksi valmistuspaikka, valvontamaksua peritään kultakin lisävalmistuspaikalta 1 000 markkaa.
Jos luvanhaltijalla on Tuotevalvontakeskuksen hyväksymä omavalvontajärjestelmä, edellä mainitulla tavalla laskettua valvontamaksua alennetaan 15 prosenttia
Luvanhaltijakohtainen enimmäismaksu on kuitenkin 100 000 markkaa.
Perusmaksua ei sovelleta luvanhaltijan ensimmäisenä laskutettavana toimintavuotena (1.9.–31.8. välisenä aikana), vaan maksu peritään tällöin yksinomaan todellisten valmistustietojen perusteella. Alle 50 markan valvontamaksua ei tällöin kuitenkaan peritä.
1b. Alkoholijuoman ja väkiviinan tukkumyynnin valvontamaksu
Alkoholijuoman ja väkiviinan tukkumyynnin valvonnasta peritään valmistus- ja tukkumyyntiluvanhaltijalta vuotuinen valvontamaksu 1.9.–31.8. väliseltä valvontamaksukaudelta. Valvontamaksua on velvollinen suorittamaan jokainen luvanhaltija, joka on valvontamaksukauden aikana myynyt tai muutoin luovuttanut markkinoille alkoholijuomaa alkoholilain 27 ja 30 §:n perusteella tai toimittanut sitä luvanhaltijan suorittamaan omaan vähittäismyyntiin tai anniskeluun, ja jokainen väkiviinan valmistus- tai tukkumyyntiluvanhaltija, joka on myynyt tai muutoin luovuttanut markkinoille väkiviinaa alkoholilain 27 ja 29 §:n perusteella. Valvontamaksun määrä perustuu valvontakauden aikana myytyyn tai markkinoille muutoin luovutettuun alkoholijuoman ja väkiviinan määrään siten, kuin jäljempänä tarkemmin määrätään.
Tukkumyynnin valvontamaksu muodostuu kiinteästä perusmaksusta ja toiminnan laajuudesta riippuvasta lisämaksusta.
Luvanhaltijakohtainen perusmaksu on 1 300 markkaa.
Luvanhaltijalta peritään toiminnan laajuudesta riippuvaa lisämaksua, jonka suuruus riippuu valvontakauden aikana Tuotevalvontakeskukselle kuukausittain tukkumyynnin toimitustietoina raportoitujen tietorivien määrästä. Tietorivin muodostaa Tuotevalvontakeskuksen tukkumyynnin toimitustietojen raportointia koskevassa ohjeessa määritelty asiakaskohtainen tuotetietorivi. Tietorivikohtainen valvontamaksu on 50 penniä/rivi.
Jos luvanhaltijalla on enemmän kuin yksi varastointipaikka, valvontamaksua peritään kultakin lisävarastopaikalta 500 markkaa.
Jos luvanhaltijalla on Tuotevalvontakeskuksen hyväksymä omavalvontajärjestelmä, edellä mainitulla tavalla laskettua valvontamaksua alennetaan 15 prosenttia.
Jos luvanhaltija toimittaa valvontaan tarvittavat tiedot Tuotevalvontakeskuksen hyväksymällä tavalla levykkeellä tai linjasiirtoaineistona, näitä maksuja alennetaan kuitenkin 15 prosenttia.
Luvanhaltijakohtainen enimmäismaksu on kuitenkin 150 000 markkaa.
Perusmaksua ei sovelleta luvanhaltijan ensimmäisenä laskutettavana toimintavuotena (1.9.–31.8. välisenä aikana), vaan maksu peritään tällöin yksinomaan todellisten toimitustietojen perusteella. Alle 50 markan valvontamaksua ei tällöin kuitenkaan peritä.
Ajallisesti enintään yhdeksi kuukaudeksi rajoitetun tukkumyyntiluvan haltijalta ei peritä vuotuista valvontamaksua.
2. Käyttölupaan perustuvan käytön valvontamaksu
Väkiviinan ja alkoholijuomien käytön valvonnasta peritään käyttöluvanhaltijalta vuotuinen valvontamaksu. Maksun suuruus määrätään taulukosta ilmenevällä tavalla siten, että huomioon otetaan luvanhaltijan ostot ja omaan käyttöön tapahtunut maahantuonti.
- Väkiviina | 100 p/l |
- Alkoholijuomat | 50 p/l |
Edellämainituin perustein määrätty valvontamaksu pyöristetään alaspäin lähimpään sataan markkaan.
Käyttöluvanhaltijalta toimipaikkakohtaisesti perittävä vähimmäismaksu on 500 markkaa ja enimmäismaksu 10.000 markkaa. Väkiviinan opetustarkoitukseen tapahtuvasta käytöstä toimipaikkakohtainen vähimmäismaksu on kuitenkin 100 markkaa.
3. Anniskelun valvontamaksu
Toistaiseksi voimassa olevien anniskelulupien haltijoilta peritään toimipaikkakohtainen vuotuinen valvontamaksu. Maksun suuruus määrätään 100 prosenttisena alkoholina edellisen kalenterivuoden lasketuista tai vuoden pituisena laskenta-aikana arvioiduista ostoista taulukosta ilmenevällä tavalla.
0 - 100 litraa | 500 mk |
101- 2 000 litraa | 1 000 mk |
2 001 - 10 000 litraa | 2 000 mk |
yli 10 000 litraa | 4 000 mk |
Uudelta luvanhaltijalta ei peritä valvontamaksua ensimmäisenä kalenterivuonna.
4. Alkoholijuomien vähittäismyynnin valvontamaksu
Alkoholiyhtiöltä perittävä vuotuinen valvontamaksu on 2 000 markkaa kultakin myymälältä.
Alkoholilain 14 §:n 2 momentissa tarkoitetulta vähittäismyynnin harjoittajalta perittävä vuotuinen valvontamaksu on 1 000 markkaa kultakin myymälältä.
5. Valvontamaksujen perintä
1- ja 2 -kohdissa mainitut valvontamaksut laskutetaan jälkikäteen viimeistään 31.10. siten, että määriin perustuva laskenta-aika on 1.9.- 31.8.
3- ja 4 -kohdissa mainitut valvontamaksut laskutetaan kalenterivuosittain etukäteen, kuitenkin viimeistään 31.3. Luvanhaltijalta ei peritä valvontamaksua sen kalenterivuoden osalta, jolloin hänen toimintansa on loppunut viimeistään 31.3, kuitenkin niin, että vuonna 1998 vahvistetut maksut laskutetaan viimeistään 30.4.1998. Maksua ei peritä jos valvottava toiminta on loppunut viimeistään 30.4.1998.
Muutossäädösten voimaantulo ja soveltaminen
21.8.1998/627:
Tämä päätös tulee voimaan 1 päivänä syyskuuta 1998.
20.12.1999/1195:
Tämä päätös tulee voimaan 30 päivänä joulukuuta 1999.
Vuonna 1999 perittävä maksu määrätään tämän päätöksen perusteella, kuitenkin niin, että maksu on korkeintaan kaksinkertainen verrattuna tämän päätöksen voimaan tullessa sovellettujen perusteiden mukaisesti laskettuun valvontamaksuun.
29.5.2000/498:
Tämä asetus tulee voimaan 2 päivänä kesäkuuta 2000.
Suoritteista, joita koskeva asia on tullut vireille ennen tämän asetuksen voimaantuloa, peritään maksu tämän asetuksen voimaan tullessa voimassa olleiden säännösten mukaisesti.
20.6.2000/588:
Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä heinäkuuta 2000.
Valvontamaksu, joka peritään 31 päivänä elokuuta 2000 päättyvältä valvontamaksukaudelta, määrätään soveltaen tätä asetusta, kuitenkin niin, että kannettava maksu on enintään kaksinkertainen verrattuna sosiaali- ja terveysministeriön päätöksen 1195/1999 voimaan tullessa sovellettujen perusteiden mukaisesti laskettuun valvontamaksuun.
29.11.2000/1048:
Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 2001.