Valtioneuvoston päätös muussa kuin työssä käytettäväksi tarkoitettuja koneita ja henkilösuojaimia koskevista vaatimuksista
Ei voimassa- Säädöksen tyyppi
- Päätös
- Hallinnonala
- Työ- ja elinkeinoministeriö
- Antopäivä
- Voimaantulo
- ELI-tunnus
- http://data.finlex.fi/eli/sd/1995/476/ajantasa/1995-03-30/fin
Valtioneuvosto on 12 päivänä joulukuuta 1986 annetun tuoteturvallisuuslain (914/86) 24 §:n 2 momentin nojalla, sellaisena kuin se on 18 päivänä kesäkuuta 1993 annetussa laissa (539/93) , kauppa- ja teollisuusministeriön esittelystä päättänyt:
1 §
Tämä valtioneuvoston päätös koskee koneita ja henkilösuojaimia, jotka saatetaan markkinoille muussa tarkoituksessa kuin työssä käytettäväksi.
2 §
Muussa tarkoituksessa kuin työssä käytettäväksi tarkoitettujen
koneiden on täytettävä koneiden turvallisuudesta annetussa valtioneuvoston päätöksessä (1314/94) asetetut vaatimukset, ja
henkilösuojainten on täytettävä henkilösuojaimista annetussa valtioneuvoston päätöksessä (1406/93) asetetut vaatimukset.
3 §
Tämä päätös tulee voimaan 1 päivänä huhtikuuta 1995.
Ennen päätöksen voimaantuloa voidaan ryhtyä sen täytäntöönpanemiseksi tarvittaviin toimenpiteisiin.