Liikenneministeriön päätös ulkomaanliikenteen kauppa-alusluettelosta annetun lain soveltamisesta
Ajantasainen- Säädöksen tyyppi
- Päätös
- Hallinnonala
- Liikenne- ja viestintäministeriö
- Antopäivä
- Voimaantulo
- ELI-tunnus
- http://data.finlex.fi/eli/sd/1992/71/ajantasa/2002-10-23/fin
Liikenneministeriö on ulkomaanliikenteen kauppa-alusluettelosta 30 päivänä joulukuuta 1991 annetun lain (1707/91) 5 §:n ja 15 §:n 1 momentin nojalla päättänyt:
1 §
Merenkulkuhallitus arvioi, onko ulkomaanliikenteen kauppa-alusluetteloon merkittyyn alukseen kohdentuvat työvoimakustannukset saatettu työmarkkinaosapuolten sopimalla tavalla sellaiselle tasolle, että ne ulkomaanliikenteen kauppa-alusluettelosta annetun lain (1707/91) , jäljempänä luettelolaki, 4 §:ssä tarkoitettu tuki huomioon ottaen mahdollistavat toiminnan kansainvälisessä liikenteessä.
2 §
Luettelolain 4 §:ssä tarkoitettua tukea on haettava kirjallisesti kultakin puolivuotiskaudelta erikseen.
Hakemukseen on liitettävä selvitys luettelolain 4 §:n 1 momentin 1 ja 2 kohdassa tarkoitetuista toimitetun ennakonpidätyksen ja lähdeveron sekä maksettujen työnantajan sosiaaliturva-, merimieseläkevakuutus-, työttömyysvakuutus-, tapaturmavakuutus- ja ryhmähenkivakuutusmaksujen määristä sekä vapaa-ajan ryhmähenkivakuutuksesta ja vapaa-ajan lisävakuutuksesta työnantajan maksamaa osuutta vastaavista määristä samoin kuin 4 §:n 2 momentissa tarkoitetusta toimitetun ennakonpidätyksen määrästä puolivuotiskaudelta. Lisäksi hakemukseen on liitettävä selvitys 1 §:ssä tarkoitetuista kustannuksista ja toimenpiteistä sekä muista hakemuksen käsittelyn kannalta tarpeellisista seikoista samoin kuin hakijan mahdollisesti saamasta luettelolain 4 §:n 4 momentissa tarkoitetusta muusta tuesta. (17.4.2002/291)
3 §
Esittämällä selvityksen 1 §:ssä tarkoitetuista kustannuksista ja toimenpiteistä hakija voi saada merenkulkuhallitukselta ennakolta lausunnon siitä, voidaanko tuki myöntää.
4 § (1.12.1992/1208)
Tuki myönnetään puolivuotiskaudelta jälkikäteen. Hakemus tuen saamiseksi on tehtävä neljän kuukauden kuluessa puolivuotiskauden päättymisestä. Jälkimmäiseltä puolivuotiskaudelta tuki maksetaan seuraavan vuoden talousarvioon otetusta määrärahasta.
4 a § (23.10.2002/866)
Haettaessa tukea vuoden 2002 ensimmäiseltä puolivuotiskaudelta hakemus tuen saamiseksi voidaan kuitenkin tehdä viimeistään 31 päivänä joulukuuta 2002.
5 §
Tuen saaja on velvollinen antamaan merenkulkuhallitukselle tuen valvontaa varten tarvittavat tiedot ja selvitykset.
6 §
Luettelolaista ja tästä päätöksestä seuraavat tuen myöntämiseen ja maksamiseen liittyvät ehdot ja määräykset on tarpeellisin osin sisällytettävä tuen maksatuspäätökseen.
7 §
Kun Ahvenanmaan lääninhallitus merkitsee Ahvenanmaalla alusrekisteriin merkityn aluksen kauppa-alusluetteloon luettelolain 2 §:n nojalla, lääninhallituksen tulee ensi tilassa toimittaa tiedot tehdystä merkinnästä ja sen perusteista merenkulkuhallitukselle ja Ahvenanmaan itsehallintoviranomaisille.
8 §
Merenkulkuhallituksen tulee toimittaa liikenneministeriölle puolivuosittain selvitys luettelolain vaikutuksista merenkulun kehitykseen, erityisesti alusten sijoittumisen, varustamotoiminnan kannattavuuden ja kilpailukyvyn kehittymisen sekä merenkulkijoiden työllisyyden ja koulutuksen kannalta.
9 §
Tämä päätös tulee voimaan 5 päivänä helmikuuta 1992.
Muutossäädösten voimaantulo ja soveltaminen
1.12.1992/1208:
Tämä päätös tulee voimaan 10 päivänä joulukuuta 1992.
4.4.2001/308:
Tämä asetus tulee voimaan 10 päivänä huhtikuuta 2001. Ennen asetuksen voimaantuloa voidaan ryhtyä asetuksen täytäntöönpanon edellyttämiin toimenpiteisiin.
17.4.2002/291:
Tämä asetus tulee voimaan 22 päivänä huhtikuuta 2002.
Ennen asetuksen voimaantuloa voidaan ryhtyä asetuksen täytäntöönpanon edellyttämiin toimenpiteisiin.
23.10.2002/866:
Tämä asetus tulee voimaan 30 päivänä lokakuuta 2002.
Ennen asetuksen voimaantuloa voidaan ryhtyä asetuksen täytäntöönpanon edellyttämiin toimenpiteisiin.