Finlex - Etusivulle
Lainsäädäntö

453/1992

Ajantasaistettu lainsäädäntö

Päivitetyt säädöstekstit, joissa lakiin tai asetukseen tehdyt muutokset sisältyvät säädöstekstiin.

Säädöksiä seurattu SDK 59/2025 saakka.

Valtioneuvoston päätös raskaan polttoöljyn rikkipitoisuudesta

Ei voimassa
Säädöksen tyyppi
Päätös
Hallinnonala
Ympäristöministeriö
Antopäivä
Voimaantulo
ELI-tunnus
http://data.finlex.fi/eli/sd/1992/453/ajantasa/1998-05-07/fin

Valtioneuvosto on 25 päivänä tammikuuta 1982 annetun ilmansuojelulain (67/82) 9 §:n nojalla, sellaisena kuin se on 14 päivänä elokuuta 1989 annetussa laissa (749/89) , ympäristöministeriön esittelystä päättänyt:

1 §Pitoisuusmääräys

Kotimaista käyttöä varten valmistettavassa, maahan tuotavassa ja myytävässä raskaassa polttoöljyssä saa olla enintään 1,0 painoprosenttia rikkiä.

2 §Poikkeukset

Edellä 1 §:ssä tarkoitettu pitoisuusmääräys ei koske polttoöljyn valmistusta, maahantuontia ja myyntiä, jos polttoöljy käytetään kattilassa, jonka rikkidioksidipäästö on enintään 500 milligrammaa kattilaan syötetyn raskaan polttoöljyn yhden megajoulen (MJ) suuruista energiamäärää kohti. Päästön enimmäismäärän tulee perustua päätökseen, jonka alueellinen ympäristökeskus tai kunnan ympäristölupaviranomainen on tehnyt ilmansuojelulain (67/1982) nojalla. (7.5.1998/328)

Pitoisuusmääräys ei koske prosessia, jossa vuosittain prosessiin syötettävän polttoöljyn sisältämästä rikistä yli 60 prosenttia sitoutuu.

Pitoisuusmääräys ei koske aluksia.

2 a § (7.5.1998/328)Ympäristöministeriön toimivalta poikkeuksien myöntämiseen

Ympäristöministeriö voi myöntää määräajaksi poikkeuksen edellä 1 §:n mukaisesta pitoisuusmääräyksestä laitosten, laitteiden ja koneiden kehitys-, koe- ja testaustoimintaa varten, jos siitä ei aiheudu merkittävää ilman pilaantumista.

3 §Voimaantulo

Tämä päätös tulee voimaan 1 päivänä kesäkuuta 1993.

Valtion varmuusvarastoista 23 päivänä joulukuuta 1958 annetun lain (531/58) mukaisista valtion varmuusvarastoista saa kuitenkin 31 päivään joulukuuta 1994 saakka myydä raskasta polttoöljyä, jonka rikkipitoisuus on yli 1,0 painoprosenttia. Tätä polttoöljyä saadaan käyttää laitoksissa, joissa vuoden aikana tuotettavasta energiamäärästä vähemmän kuin 20 prosenttia saadaan raskaasta polttoöljystä sekä muissakin laitoksissa, jotka ovat muualla kuin Uudenmaan, Turun ja Porin, Hämeen ja Kymen lääneissä, ellei asianomainen lääninhallitus ole ilmansuojelulain nojalla muuta määrännyt.

Tällä päätöksellä kumotaan 26 päivänä marraskuuta 1987 annettu valtioneuvoston päätös yleisistä ohjeista raskasta polttoöljyä käyttävien voimalaitosten ja kattilalaitosten rikkidioksidipäästöjen rajoittamiseksi (890/87) .

Muutossäädösten voimaantulo ja soveltaminen

7.5.1998/328:

Tämä päätös tulee voimaan 15 päivänä toukokuuta 1998.

Sivun alkuun