Sosiaali- ja terveysministeriön päätös tupakkatuotteiden vähittäismyyntipakkausten merkinnöistä sekä tervan ja nikotiinin mittausmenetelmistä
Ei voimassa- Säädöksen tyyppi
- Päätös
- Hallinnonala
- Sosiaali- ja terveysministeriö
- Antopäivä
- Voimaantulo
- ELI-tunnus
- http://data.finlex.fi/eli/sd/1992/1504/ajantasa/1999-12-08/fin
Sosiaali- ja terveysministeriö on 13 päivänä elokuuta 1976 toimenpiteistä tupakoinnin vähentämiseksi annetun lain (693/76) 7 §:n nojalla sellaisena, kuin se on 23 päivänä lokakuuta 1992 annetussa laissa (953/92) sekä 25 päivänä helmikuuta 1977 toimenpiteistä tupakoinnin vähentämiseksi annetun asetuksen (225/77) 5, 6, 7 ja 10 §: ien nojalla sellaisena kuin ne ovat 23 päivänä joulukuuta 1992 annetussa asetuksessa (1502/92) päättänyt:
1 §
Toimenpiteistä tupakoinnin vähentämiseksi annetun asetuksen 5 §:n 4 momentin tarkoittamat, savukkeiden ja savuketupakan vähittäismyyntipakkaukseen merkittävät valinnaiset varoitukset ovat seuraavat:
tupakointi aiheuttaa syöpää;
tupakointi aiheuttaa sydänsairauksia;
tupakointi tappaa;
tupakointi raskauden aikana vahingoittaa lastasi;
suojele lapsia: älä pakota heitä hengittämään tupakansavua;
tupakoinnin lopettaminen vähentää vakaviin tauteihin sairastumisen riskiä;
Suomessa kuolee vuosittain 400 ihmistä liikenneonnettomuuksissa. Vuosittain 5000 ihmistä kuolee, koska he tupakoivat; sekä
älä tupakoi, jos haluat pysyä terveenä.
Kyseessä olevat varoitukset on painettava tai muuten pysyvästi kiinnitettävä vähittäismyyntipakkauksiin siten, että taataan niiden vuorotteleminen yhtä monessa vähittäismyyntipakkauksessa viiden prosentin tarkkuudella.
Muiden kuin 1 momentissa tarkoitettujen tupakkatuotteiden vähittäismyyntipakkauksiin merkittävät valinnaiset varoitukset ovat seuraavat:
tupakointi aiheuttaa syöpää;
tupakointi aiheuttaa kuolemaan johtavia sairauksia;
tupakointi vahingoittaa lähimmäistesi terveyttä; sekä
tupakointi aiheuttaa sydänsairauksia.
Varoituksia vähittäismyyntipakkauksiin merkittäessä on varmistettava, että varoitukset tosiasiassa vuorottelevat.
Nenänuuskan ja purutupakan vähittäismyyntipakkauksiin merkitään mainittujen valinnaisten varoitusten sijasta kuitenkin seuraava varoitus:
aiheuttaa syöpää.
2 §
Sekä toimenpiteistä tupakoinnin vähentämiseksi annetun asetuksen 5 §:n 1 momentissa että tämän päätöksen 1 §:n 1 momentissa tarkoitetun varoituksen tulee savukkeiden vähittäismyyntipakkauksissa olla selvä ja helposti luettava, lihavoidulla kirjasintyypillä painettu ja selvästi erottuvalle taustalle painettu. Varoitusta ei saa painaa sellaiseen paikkaan, missä se saattaa vahingoittua pakkausta avattaessa. Varoitusta ei myöskään tule painaa läpinäkyvään kääreeseen tai muuhun ulkokääreeseen.
Muiden tupakkatuotteiden kuin savukkeiden vähittäismyyntipakkauksiin mainitut varoitukset on painettava tai pysyvästi kiinnitettävä sellaiseen paikkaan, josta ne helposti huomataan. Varoitukset on painettava selvästi erottuvalle taustalle siten, että ne näkyvät selvästi, ovat selvästi luettavia eikä niitä voi irrottaa. Muut tekstit tai kuvat eivät saa millään tavalla peittää varoituksia, hämärtää niitä tai häiritä niiden lukemista.
3 §
Tervan ja nikotiinin määrät on painettava savukkeen vähittäismyyntipakkauksen kylkeen selvästi luettavalla ja taustasta erottuvalla tekstillä.
4 §
Savukkeen vähittäismyyntipakkauksessa ilmoitettavat, savukkeesta poltettaessa syntyvän tervan ja nikotiinin määrät on mitattava ISO 4387 ja ISO 10315 - standardien mukaisilla menetelmillä. Mittaustulosten oikeellisuus varmistetaan ISO 8243 -standardin mukaisella näytteenotolla.
Tervan ja nikotiinin määrän mittaus suoritetaan savukenäytteistä kalenterivuosittain kahdessa laadunvalvontatutkimuksessa. Jokaisesta savukemerkistä tarkastetaan kummassakin laadunvalvontatutkimuksessa yksi savukenäyte.
Ilmoitus savukkeiden sisältämän tervan ja nikotiinin määrästä tulee toimittaa sosiaali- ja terveydenhuollon tuotevalvontakeskukselle kalenterivuosittain joulukuussa vastaavien laadunvalvontatutkimusten perusteella saatujen mittaustulosten mukaisena. Ilmoitukseen on liitettävä päteväksi todetun laboratorion laadunvalvontakierrosten perusteella antamat todistukset suoritetuista mittauksista ja niiden tuloksista. (9.12.1994/1133)
5 § (8.12.1999/1157)
Sikareita voidaan myydä vähittäismyyntipakkauksista irrallisina. Irrallisena myytävän sikarin tulee olla asianmukaisilla merkinnöillä varustettu. Mikäli tämä ei ole mahdollista, irrallinen sikari on myytävä asianmukaisilla merkinnöillä varustetusta vähittäismyyntipakkauksesta.
6 §
Tämä päätös tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 1993.
Elinkeinotoiminnassa saadaan myydä ja muuten luovuttaa tässä päätöksessä tarkoitettuja tupakkatuotteita joulukuun 31 päivään 1994, vaikkeivät ne täytä tämän päätöksen määräyksiä, jos ne ovat tämän päätöksen voimaan tullessa voimassa olleiden säännösten ja määräysten mukaiset.
ETA-sopimuksen liite 2: neuvoston direktiivi (89/622/ETY)
Muutossäädösten voimaantulo ja soveltaminen
9.12.1994/1133:
Tämä päätös tulee voimaan 15 päivänä joulukuuta 1994.
8.12.1999/1157:
Tämä päätös tulee voimaan 1 päivänä maaliskuuta 2000.