Finlex - Etusivulle
Lainsäädäntö

1120/1992

Ajantasaistettu lainsäädäntö

Päivitetyt säädöstekstit, joissa lakiin tai asetukseen tehdyt muutokset sisältyvät säädöstekstiin.

Säädöksiä seurattu SDK 59/2025 saakka.

Asetus sosiaali- ja terveysalan tutkimus- ja kehittämiskeskuksesta

Ei voimassa
Tämä asetus on kumottu VNa:lla 31.10.2008/675 , joka on voimassa 1.1.2009 alkaen.
Asiasanat
Sosiaali- ja terveysalan tutkimuskeskus, Sosiaalihuolto, Terveydenhoito, Terveydenhuolto, Tutkimus
Säädöksen tyyppi
Asetus
Hallinnonala
Sosiaali- ja terveysministeriö
Antopäivä
Voimaantulo
ELI-tunnus
http://data.finlex.fi/eli/sd/1992/1120/ajantasa/2000-06-21/fin

Sosiaali- ja terveysministerin esittelystä säädetään sosiaali- ja terveysalan tutkimus- ja kehittämiskeskuksesta 27 päivänä marraskuuta 1992 annetun lain (1073/92) 8 §:n nojalla:

1 §

Sosiaali- ja terveysalan tutkimus- ja kehittämiskeskus toimii sosiaali- ja terveyspalvelujen, alan henkilöstön ja työn, sosiaalisten olojen ja elinympäristön kehittämiseksi sekä työvoimasuunnittelun ja terveyden ja sosiaalisen turvallisuuden edistämiseksi.

Sosiaali- ja terveysalan tutkimus- ja kehittämiskeskus

1)

seuraa ja arvioi kotimaassa ja ulkomailla tapahtuvaa sosiaali- ja terveysalan kehitystä;

2)

tekee toimialansa kehittämiseksi ja tukemiseksi tarpeellisia selvityksiä;

3)

ylläpitää sosiaali- ja terveysalan asiantuntijaverkostoa;

4)

pitää yhteyttä toimialansa kotimaisiin ja ulkomaisiin laitoksiin;

5)

välittää alan tietoa sekä kotimaassa että kansainvälisesti;

6)

julkaisee ja tuottaa toimialaansa koskevaa aineistoa;

7)

tuottaa sosiaali- ja terveysalan virallisia tilastoja ja tilastollisia selvityksiä;

8)

toteuttaa ja rahoittaa alan tutkimusta;

9)

tarjoaa kunnille, kuntainliitoille ja kuntayhtymille asiantuntijapalveluja sosiaali- ja terveysalan kehittämiseksi;

10)

edistää toimialansa kehittämistyön menetelmiä ja muita edellytyksiä;

11)

arvioi ja kehittää alan teknologiaa;

12)

toteuttaa ja yhteensovittaa alan täydennyskoulutusta;

13)

tekee toimialansa asioissa aloitteita ja antaa lausuntoja; sekä

14)

suorittaa muut sille säädetyt tai määrätyt tehtävät.

2 §

Sosiaali- ja terveysalan tutkimus- ja kehittämiskeskuksen alaisia ovat valtion mielisairaalat sekä valtion sosiaalihuollon toimintayksiköt siten kuin niistä erikseen säädetään.

Johtokunta

3 §

3 § on kumottu A:lla 21.6.2000/616 .

4 §

4 § on kumottu A:lla 21.6.2000/616 .

5 §

5 § on kumottu A:lla 21.6.2000/616 .

Henkilöstö

6 §

Sosiaali- ja terveysalan tutkimus- ja kehittämiskeskuksen päällikkönä on pääjohtaja. Lisäksi tutkimus- ja kehittämiskeskuksessa on ylijohtajia ja johtajia sekä muuta toiminnan edellyttämää henkilökuntaa. Pääjohtajalla, ylijohtajalla ja johtajalla on professorin arvonimi, jos hänellä on toimialaansa soveltuva korkeakoulussa todettu dosentin pätevyys.

7 §

Pääjohtaja johtaa sosiaali- ja terveysalan tutkimus- ja kehittämiskeskusta ja vastaa siitä, että tutkimus- ja kehittämiskeskuksen tehtävät hoidetaan tehokkaasti, taloudellisesti ja tuloksellisesti. (21.6.2000/616)

Ylijohtajien ja johtajan tulee avustaa pääjohtajaa sosiaali- ja terveysalan tutkimus- ja kehittämiskeskuksen johtamisessa työjärjestyksessä määrättävällä tavalla.

Asioiden käsittely

8 § (21.6.2000/616)

Sosiaali- ja terveysalan tutkimus- ja kehittämiskeskukselle kuuluvat asiat ratkaisee pääjohtaja tai muu virkamies, jolle sellainen toimivalta on työjärjestyksessä tai taloussäännössä annettu.

Pääjohtaja ratkaisee asiat esittelystä. Työjärjestyksessä määrätään, mitkä muut asiat ratkaistaan esittelystä.

Virkojen kelpoisuusvaatimukset ja täyttäminen sekä virkavapaus

9 § (22.8.1997/804)

Pääjohtajalta vaaditaan virkaan ylempi korkeakoulututkinto ja hyvää perehtyneisyyttä sosiaali- ja terveydenhuoltoon sekä käytännössä osoitettu johtamistaito ja johtamiskokemus.

Tutkimustoiminnasta vastaavalta ylijohtajalta tai johtajalta edellytetään, että hänellä on hyväksytty tohtorin väitöskirja sekä tieteellinen ja käytännön perehtyneisyys toimi alaansa sekä käytännössä osoitettu johtamistaito.

Muulta ylijohtajalta ja johtajalta vaaditaan virkaan ylempi korkeakoulututkinto sekä hyvää perehtyneisyyttä viran tehtäväalaan sekä käytännössä osoitettu johtamistaito.

10 §

Pääjohtajan nimittää valtioneuvosto. (18.2.2000/162)

2 momentti on kumottu A:lla 21.6.2000/616 .

Pääjohtaja nimittää tai ottaa muun henkilöstön, jollei työjärjestyksessä toisin määrätä.

11 §

Pääjohtajalle virkavapauden, johon virkamiehellä on muun lain kuin valtion virkamieslain nojalla tai virkaehtosopimuksen nojalla oikeus, sekä muun enintään vuoden kestävän virkavapauden myöntää sosiaali- ja terveysministeriö. Muun virkavapauden pääjohtajalle myöntää valtioneuvosto. (28.11.1994/1046)

Virkavapauden myöntämisestä muille kuin 1 momentissa mainituille virkamiehille määrätään työjärjestyksessä.

12 § (28.11.1994/1046)

Virkamiehen määräajaksi tai muutoin rajoitetuksi ajaksi virkasuhteeseen nimittää se viranomainen tai virkamies, joka myöntää siitä virkavapauden.

13 § (21.6.2000/616)

Pääjohtajan ollessa estynyt hänen sijaisenaan toimii hänen määräämänsä ylijohtaja tai johtaja.

Pysyvät asiantuntijat

14 §

Sosiaali- ja terveysalan tutkimus- ja kehittämiskeskus voi kutsua tutkimus- ja kehittämiskeskuksen pysyviksi asiantuntijoiksi enintään neljäksi vuodeksi kerrallaan tunnetusti taitavia ja kokeneita henkilöitä, jotka edustavat sosiaali- ja terveysalan tutkimus- ja kehittämiskeskuksen kannalta merkityksellistä tieteellistä tai muuta asiantuntemusta. Pysyväksi asiantuntijaksi suostunut henkilö on velvollinen antamaan edustamaansa alaa koskevaa asiantuntija-apua tutkimus- ja kehittämiskeskukselle.

Erinäiset säännökset

15 § (21.6.2000/616)

15 § on kumottu A:lla 21.6.2000/616 .

16 §

Tarkemmat määräykset sosiaali- ja terveysalan tutkimus- ja kehittämiskeskuksen organisaatiosta, toimintayksiköiden ja henkilöstön tehtävistä ja toimivallasta sekä asioiden käsittelemisestä ja toiminnan muusta järjestelystä annetaan työjärjestyksessä.

Sosiaali- ja terveysalan tutkimus- ja kehittämiskeskuksen työjärjestyksen vahvistaa pääjohtaja.

17 §

Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä joulukuuta 1992.

Tällä asetuksella kumotaan sosiaali- ja terveyshallituksesta 25 päivänä tammikuuta 1991 annettu asetus (142/91) siihen myöhemmin tehtyine muutoksineen. Kumottavan asetuksen 17, 24 ja 25 § jäävät kuitenkin edelleen voimaan, kunnes asetuksella toisin säädetään.

Tämän asetuksen voimaan tullessa voimassa olleiden säännösten nojalla asetettu johtokunta jatkaa toimintaansa toimikautensa loppuun tai kunnes tämän asetuksen sen nojalla asetetaan uusi johtokunta.

Ennen asetuksen voimaantuloa voidaan ryhtyä sen täytäntöönpanon edellyttämiin toimenpiteisiin.

Mitä lääkeasetuksessa (693/87) , terveydenhuollon valtakunnallisista henkilörekistereistä annetun asetuksen (774/89) 4 §:ssä , denaturoiduista alkoholipitoisista aineista ja denaturoimisesta annetussa asetuksessa (739/68) sekä väkiviinasta ja alkoholivalmisteista annetussa asetuksessa (738/68) säädetään sosiaali- ja terveyshallituksesta koskee lääkehuoltoon kuuluvien asioiden osalta sosiaali- ja terveysalan tutkimus- ja kehittämiskeskusta 1 päivään maaliskuuta 1993 saakka.

Muutossäädösten voimaantulo ja soveltaminen

28.11.1994/1046:

Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä joulukuuta 1994.

22.8.1997/804:

Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä syyskuuta 1997.

18.2.2000/162:

Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä maaliskuuta 2000.

21.6.2000/616:

Tämä asetus tulee voimaan 1 päivänä heinäkuuta 2000.

Sivun alkuun