Hallituksen esitys Eduskunnalle laiksi taiteilijaprofessorin viroista ja valtion taiteilija-apurahoista annetun lain väliaikaisesta muuttamisesta
- Hallinnonala
- Opetus- ja kulttuuriministeriö
- Antopäivä
- Esityksen teksti
- Suomi
- Käsittelyn tila
- Käsitelty
- Käsittelytiedot
- Eduskunta.fi 126/2000
ESITYKSEN PÄÄASIALLINEN SISÄLTÖ
Esityksessä ehdotetaan väliaikaisesti muutettavaksi taiteilijaprofessorin viroista ja valtion taiteilija-apurahoista annettua lakia siten, että veikkauksen ja raha-arpajaisten voittovarojen käyttö lain mukaisiin menoihin olisi mahdollista myös vuonna 2001.
Esitys liittyy valtion vuoden 2001 talousarvioesitykseen ja on tarkoitettu käsiteltäväksi sen yhteydessä.
Laki on tarkoitettu tulemaan voimaan vuoden 2001 alusta.
PERUSTELUT
1.Nykytila ja ehdotetut muutokset
Taiteilijaprofessorin viroista ja valtion taiteilija-apurahoista annettua lakia (734/1969) on väliaikaisesti muutettu siten, että lain mukaisiin menoihin on voitu käyttää veikkauksen ja raha-arpajaisten voittovaroja vuosina 1994―2000. Tällöin veikkauksen ja raha-arpajaisten voittovarojen käyttöä muun taiteen, tieteen, urheilun sekä liikunta- ja nuorisokasvatustyön tukemiseen on voitu vastaavasti supistaa.
Valtiontalouden säästötoimenpiteet aiheuttavat sen, että lain mukaisten taiteilija-apurahojen maksamiseen joudutaan edelleen pääosin käyttämään veikkauksen ja raha-arpajaisten voittovaroja.
Taiteilijaprofessorin viroista ja valtion taiteilija-apurahoista annettua lakia ehdotetaan väliaikaisesti muutettavaksi siten, että lain mukaisiin menoihin voidaan käyttää veikkauksen ja raha-arpajaisten voittovaroja myös vuonna 2001.
2.Esityksen taloudelliset vaikutukset
Valtion vuoden 2001 talousarvioesityksessä on momentin 29.90.52, Veikkauksen ja raha-arpajaisten voittovarat taiteen tukemiseen, selvitysosassa osoitettu 50 383 000 markan määräraha käytettäväksi taiteilija-apurahoihin sekä kirjailijoiden ja kääntäjien apurahoihin ja avustuksiin. Tällöin momentin 29.90.51, Apurahat taiteilijoille, kirjailijoille ja kääntäjille, määrärahaa on voitu vähentää vastaavalla summalla.
3.Asian valmistelu
Esitys on valmisteltu virkatyönä opetusministeriössä.
4.Muita esitykseen vaikuttavia seikkoja
Esitys liittyy valtion vuoden 2001 talousarvioesitykseen ja on tarkoitettu käsiteltäväksi sen yhteydessä.
5.Voimaantulo
Laki ehdotetaan tulevaksi voimaan 1 päivänä tammikuuta 2001.
Edellä esitetyn perusteella annetaan Eduskunnan hyväksyttäväksi seuraava lakiehdotus:
Lakiehdotus
1Eduskunnan päätöksen mukaisesti
lisätään taiteilijaprofessorin viroista ja valtion taiteilija-apurahoista 28 päivänä marraskuuta 1969 annettuun lakiin (734/1969) väliaikaisesti uusi 4 a § seuraavasti:
4 a §
Tässä laissa tarkoitettuihin apurahoihin voidaan käyttää myös veikkauksen ja raha-arpajaisten voittovaroja.
Tämä laki tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 2001 ja on voimassa 31 päivään joulukuuta 2001.
Helsingissä 22 päivänä syyskuuta 2000
Tasavallan Presidentti TARJA HALONENOpetusministeri Maija Rask