Finlex - Etusivulle
Hallituksen esitykset

HE 71/1992

Hallituksen esitykset

Hallituksen esitysten tekstit pdf-tiedostot vuodesta 1992 lähtien. Lisäksi luettelo vireillä olevista, eduskunnalle annetuista lakiesityksistä

Hallituksen esitys Eduskunnalle laiksi polttoaineverosta annetun lain verotaulukon muuttamisesta

Hallinnonala
Valtiovarainministeriö
Antopäivä
Esityksen teksti
Suomi
Käsittelyn tila
Käsitelty
Käsittelytiedot
Eduskunta.fi 71/1992

ESITYKSEN PÄÄASIALLINEN SISÄLTÖ

Moottoribensiinin polttoaineveroa ehdotetaan korotettavaksi 20 pennillä litralta. Korotuksen arvioidaan nostavan moottoribensiinin hintaa noin 5 prosentilla ja lisäävän valtion valmisteverotuloja noin 270 miljoonalla markalla kuluvana vuonna.

Esitys liittyy vuoden 1992 toiseen lisätalousarvioesitykseen ja on tarkoitettu käsiteltäväksi sen yhteydessä. Laki tulisi voimaan välittömästi sen jälkeen kun eduskunta on hyväksynyt esityksen. Veron korotus saatettaisiin voimaan valtioneuvoston päätöksellä kesäkuun alusta lukien.

PERUSTELUT

1.Nykyinen tilanne

Suomessa yleisimmin myydyn bensiinilaadun hinta on laskenut lähes 30 pennillä litralta viime vuoden vastaavaan aikaan verrattuna. Sen hinta on Suomessa tällä hetkellä 25 penniä litralta alempi kuin Keski-Euroopan maissa ja muissa Pohjoismaissa keskimäärin. Vuotta aikaisemmin sen hinta oli Suomessa 51 penniä korkeampi kuin vertailumaissa.

Tärkein selitys hintasuhteiden muutokseen on tuonnin vapautumisesta johtunut kilpailun lisääntyminen ja verottoman myyntihinnan alentuminen Suomessa. Lisäksi moottoribensiinistä kannettavia veroja on korotettu muissa maissa enemmän kuin Suomessa.

Seuraavalla sivulla olevasta taulukosta käy ilmi, että moottoribensiinistä kannettavat verot ovat Suomessa nykyisin 0,18―0,36 mk/l alhaisemmat kuin vertailumaissa. Lyijyllisen ja lyijyttömän moottoribensiinin kulutusosuuksien mukaan painotettuna moottoribensiinin verot ovat Suomessa keskimäärin 0,30 mk/l alhaisemmat kuin vertailumaissa. Vuotta aikaisemmin verot olivat Suomessa 0,06 mk/l korkeammat kuin vertailumaissa.

Moottoribensiinin hintojen ja verojen muutokset 31.3.1991

Suomi

Vertailumaat

Ero

99 okt.bensiini

- veroton hinta

1,75 mk/l

1,25 mk/l

0,50 mk/l

- verollinen hinta

4,45 mk/l

3,86 mk/l

0,59 mk/l

- verot

2,70 mk/l

2,61 mk/l

0,09 mk/l

95 okt. bensiini

- veroton hinta

1,77 mk/l

1,27 mk/l

0,50 mk/l

- verollinen hinta

4,11 mk/l

3,60 mk/l

0,51 mk/l

- verot

2,34 mk/l

2,33 mk/l

0,01 mk/l

31.3.1992

Suomi

Vertailumaat

Ero

99 okt. bensiini

- veroton hinta

1,43 mk/l

1,29 mk/l

0,14 mk/l

- verollinen hinta

4,39 mk/l

4,43 mk/l

-0,04 mk/l

- verot

2,96 mk/l

3,14 mk/l

-0,18 mk/l

95 okt. bensiini

- veroton hinta

1,42 mk/l

1,31 mk/l

0,11 mk/l

- verollinen hinta

3,83 mk/l

4,08 mk/l

-0,25 mk/l

- verot

2,41 mk/l

2,77 mk/l

-0,36 mk/l

Polttoaineverotusta kehitettäessä on otettava huomioon myös Euroopan talousyhteisön suositukset polttoaineverojen vähimmäis- ja tavoitetasoiksi. Vuoden 1993 alussa voimaan tulevat moottoribensiinin valmisteveron vähimmäis- ja tavoitetasot sekä Suomen nykyiset ja tämän ehdotuksen mukaiset 20 pennillä litralta korotetut veromäärät ovat seuraavat:

Euroopan talousyhteiso

Suomi

Vähimmäistaso

Tavoitetaso

Nykyinen

Ehdotus

1.1.1993

1.1.1992

1.6.1992

moottoribensiini

- lyijyllinen

1,89 mk/l

2,77 mk/l

2,13 mk/l

2,33 mk/l

- lyijytön

1,61 mk/l

2,49 mk/l

1,68 mk/l

1,88 mk/l

Ehdotetun korotuksen jälkeen moottoribensiinistä kannettavat verot olisivat kulutusosuuksien mukaan painotettuna käytännöllisesti katsoen samalla tasolla kuin keskimäärin Keski-Euroopassa ja muissa Pohjoismaissa. Sekä lyijyttömän että lyijyllisen moottoribensiinin veromäärät olisivat Euroopan talousyhteisön komission asettamien vähimmäistasojen yläpuolella mutta edelleen tavoitetasojen alapuolella.

2.Ehdotettu muutos

Valtiontaloudelliset näkökohdat edellyttävät moottoribensiinin polttoaineveron korottamista 20 pennillä litralta kuluvan vuoden kesäkuun alusta. Korotus ehdotetaan toteutettavaksi korottamalla nykyinen perusvero 1,68 markasta litralta 1,88 markkaan litralta. Korotus kohdistuisi sekä lyijylliseen että lyijyttömään moottoribensiinin. Lyijyllisen moottoribensiinin vero olisi korotuksen jälkeen 2,33 mk/l ja lyijyttömän 1,88 mk/l.

Valtiontaloudellisten näkökohtien ohella korotusta puoltavat hintojen ja verojen kehitys muissa maissa sekä ympäristöpoliittiset ja liikennepoliittiset tavoitteet.

3.Asian valmistelu

Esitys on valmisteltu valtiovarainministeriössä ja liittyy vuoden 1992 toiseen lisätalousarvioesitykseen.

4.Taloudelliset vaikutukset

Ehdotetun korotuksen arvioidaan lisäävän polttoaineveron tuottoa kuluvana vuonna noin 270 miljoonalla markalla ja vuodessa noin 530 miljoonalla markalla. Moottoribensiinin hintojen arvioidaan nousevan noin 5 prosentilla eli keskimääräiselle eurooppalaiselle tasolle.

Polttoaineveroa arvioidaan kertyvän vuonna 1992 kaikkiaan 7 090 miljoonaa markkaa.

5.Voimaantulo

Esitys liittyy vuoden 1992 toiseen lisätalousarvioesitykseen ja on tarkoitettu käsiteltäväksi sen yhteydessä. Laki on tarkoitettu tulemaan voimaan heti sen jälkeen, kun eduskunta on hyväksynyt esityksen. Polttoaineveron korotus on tarkoitus saattaa voimaan valtioneuvoston päätöksellä kesäkuun alusta 1992.

6.Säätämisjärjestys

Lakiehdotus on käsiteltävä valtiopäiväjärjestyksen 68 §:n mukaisessa uutta tai lisättyä veroa koskevassa säätämisjärjestyksessä.

Edellä sanotun perusteella annetaan Eduskunnan hyväksyttäväksi seuraava lakiehdotus:

Lakiehdotus

1

Eduskunnan päätöksen mukaisesti

muutetaan polttoaineverosta 17 päivänä joulukuuta 1982 annetun lain (948/82) liitteenä oleva verotaulukko,

sellaisena kuin se on 20 päivänä joulukuuta 1991 annetussa laissa (1534/91) näin kuuluvaksi:

VEROTAULUKKO

Tullitariffin nimike

Tuote

Tuoteryhmä

Perusvero

Lisävero

27.01 ja 27.02

Kivihiili; kivihiilibriketit ja

niiden kaltaiset kivihiilestä

valmistetut kiinteät polttoaineet;

ruskohiili

1.

-

16,80 mk/t

27.03:sta

Jyrsinpolttoturve

2.

-

2,10 mk/MWh

27.10:stä

Lyijytön moottoribensiini

3.

188 p/l

-

27.10:stä

Moottoribensiinin sekoitus

4.

188 p/l

22,5 p/l

27.10:stä

Muu moottoribensiini

5.

188 p/l

45,0 p/l

27.10:stä

Dieselöljy

6.

77 p/l

27,0 p/l

27.10:stä

Kevyt polttoöljy

7.

-

2,10 p/l

27.10:stä

Raskas polttoöljy

8.

-

2,10 p/kg

27.11:stä

Maakaasu, kaasumainen

9.

-

1,05 p/nm 3


Tämä laki tulee voimaan päivänä kuuta 1992.

Helsingissä 27 päivänä toukokuuta 1992

Tasavallan Presidentti MAUNO KOIVISTOValtiovarainministeri Iiro Viinanen

Sivun alkuun