Finlex - Till startsidan
Finlands författningssamling

923/2020

Finlands författningssamling

Författningarna i Finlands författningssamling både i textform och som tryckoptimerade pdf-filer

Statsrådets förordning om ändring av statsrådets förordning om bidrag för mjölkkor och nötkreatur, tackor och hongetter, slaktlamm och slaktkillingar samt bidrag för jordbruksgrödor som betalas för 2020

Typ av författning
Förordning
Meddelats
Publiceringsdag
Finlands författningssamling
Författningstext

Den ursprungliga författningens text

I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.

I enlighet med statsrådets beslut

ändras i statsrådets förordning om bidrag för mjölkkor och nötkreatur, tackor och hongetter, slaktlamm och slaktkillingar samt bidrag för jordbruksgrödor som betalas för 2020 ( 11/2020 ) 5 §, 6 § 1 mom., 11 §, 12 § 1 mom., 18 och 24 § samt 25 § 1 mom. som följer:

5 §Beräkning av det genomsnittliga antal djur som berättigar till bidrag för mjölkkor

Det genomsnittliga antal djur som bidraget för mjölkkor bestäms enligt beräknas enligt uppgifterna i nötkreatursregistret. Det genomsnittliga antalet djur bestäms utifrån de stödberättigande dagarna för de nötkreatur som enligt nötkreatursregistret har varit i den aktiva jordbrukarens besittning från och med den 1 januari till och med den 31 december 2020 och som uppfyller villkoren för bidraget. Det genomsnittliga antalet djur fås genom att de stödberättigande dagarna för de enskilda djuren räknas samman, summan divideras med talet 366 och resultatet avrundas till två decimalers noggrannhet.

6 §Beloppet av bidrag för mjölkkor

Högst följande belopp per stödområde och djur beviljas i bidrag för mjölkkor:

område

euro

Fasta Åland

685

stödområde AB, yttre skärgården

983

stödområde AB, övriga områden

595


11 §Maximibeloppet per stödområde i fråga om bidrag för nötkreatur

Bidrag för nötkreatur kan beviljas till ett belopp av högst 51,63 miljoner euro i hela landet. Högst följande belopp per stödområde kan beviljas i bidrag för nötkreatur:

stödområde AB, yttre skärgården miljoner euro

Fasta Åland miljoner euro

stödområde AB, övriga områden miljoner euro

stödområde AB, med undantag för yttre skär-gården mil-joner euro

stödområde C miljoner euro

dikor och dikokvigor

0,85

8,40

7,25

tjurar och stutar

0,50

0,60

13,70

19,18

skärgårds-kvigor

0,15

slaktkvigor

1,00

12 §Beloppet per djur i fråga om bidrag för nötkreatur

Följande belopp per stödområde och djur beviljas i bidrag för nötkreatur:

stödområde AB, yttre skärgården euro

Fasta Åland euro

stödområde AB, övriga områden euro

stödområde C euro

dikor och dikokvigor

570

354

354

133

tjurar och stutar

1 250

520

518

157

slaktkvigor

185

185

skärgårdskvigor

599


18 §Beräkning av det genomsnittliga antal djur som berättigar till bidrag för tackor och hongetter

Det genomsnittliga antal djur enligt vilket bidragen för tackor och hongetter bestäms beräknas enligt uppgifterna i får- och getregistret. Det genomsnittliga antalet djur bestäms utifrån de stödberättigande dagarna för de djur som enligt registret har varit i den aktiva jordbrukarens besittning från och med den 1 januari till och med den 31 december 2020 och som uppfyller villkoren för bidraget. Det genomsnittliga antalet djur fås genom att de stödberättigande dagarna för de enskilda djuren inom varje djurgrupp räknas samman, summan divideras med talet 366 och resultatet avrundas till två decimalers noggrannhet.

Anmälningar om avkommor till får- och getregistret ska göras senast den 31 januari 2021. Anmälningar som gjorts efter denna tidsfrist beaktas inte när det genomsnittliga antalet djur räknas ut.

24 §Maximibeloppet per stödområde i fråga om bidrag för jordbruksgrödor

Bidrag för jordbruksgrödor kan beviljas till ett belopp av högst 16,4 miljoner euro i hela landet. Bidrag för jordbruksgrödor kan beviljas till ett belopp av högst 9,0 miljoner euro för proteingrödor, högst 1,5 miljoner euro för råg, högst 1,0 miljoner euro för sockerbeta samt högst 3,7 miljoner euro för stärkelsepotatis. För frilandsgrönsaker kan bidrag för jordbruksgrödor beviljas till ett belopp av högst 1,2 miljoner euro inom stödområde AB.

25 §Beloppet av bidrag för jordbruksgrödor

Följande belopp per stödområde och hektar beviljas i bidrag för jordbruksgrödor:

stödområde AB euro

stödområde C euro

proteingrödor

119

119

råg

76

76

sockerbeta

88

88

stärkelsepotatis

560

560

frilandsgrönsaker

130



Denna förordning träder i kraft den 8 december 2020.

Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 1307/2013 (32013R1307); EUT L 347, 20.12.2013, s. 608

Kommissionens delegerade förordning (EU) nr 639/2014 (32014R0639); EUT L 181, 20.6.2014, s. 1

Helsingfors den 3 december 2020

Jord- och skogsbruksministerJari LeppäKonsultativ tjänstemanSuvi Ruuska

Till början av sidan