Lag om ändring av lagen om arbetstiden på fartyg i inrikesfart
- Typ av författning
- Lag
- Meddelats
- Publiceringsdag
- Finlands författningssamling
- Författningstext
Den ursprungliga författningens text
I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.
I enlighet med riksdagens beslut
ändras i lagen om arbetstiden på fartyg i inrikesfart ( 248/1982 ) 8 a och 10 § samt 12 § 3 mom., sådana de lyder, 8 a § i lag 1013/2015, 10 § i lag 1339/2016 och 12 § 3 mom. i lag 141/2012, som följer:
8 a §Sökande av ändring i arbets- och näringsministeriets beslut
Omprövning av arbets- och näringsministeriets beslut får begäras i ärenden som avses i 8 §. Bestämmelser om begäran om omprövning finns i förvaltningslagen (434/2003).
Bestämmelser om sökande av ändring i förvaltningsdomstol finns i lagen om rättegång i förvaltningsärenden (808/2019).
10 §Undantag från begränsningarna i fråga om hållande i övertidsarbete och i fråga om vilotider
Begränsningarna i 8, 9 och 9 a § och 12 § 1 och 2 mom. tillämpas inte på arbete som
är nödvändigt med tanke på fartygets, de ombordvarandes eller lastens säkerhet eller för att hjälpa andra fartyg eller människor i sjönöd,
föranleds av att arbetstagarna oväntat minskat, om inte fartygets besättning omedelbart kan kompletteras genom skäliga åtgärder,
behövs för deltagande i räddnings-, eldsläcknings- eller säkerhetsövningar som verkställs enligt vad som särskilt föreskrivs om dem, eller
inte tål uppskov och som inte har kunnat planeras att utföras under någon annan tid.
Begränsningarna i 8, 9 och 9 a § tillämpas inte på övertidsarbete som måste utföras för vidtagande av en åtgärd som påbjudits av en hamnmyndighet eller en motsvarande myndighet.
De övningar som avses i 1 mom. 3 punkten ska genomföras så att de så lite som möjligt stör arbetstagarnas vilotider och så att de inte medför trötthet.
12 §Vilotiden per dygn
Om en arbetstagares vilotid på grund av en kallelse till arbete blir kortare än den minimivilotid som anges i 1 mom., ska han eller hon ges tillräckligt med ersättande vilotid. Den ersättande vilotiden ska ges så snart som möjligt.
Denna lag träder i kraft den 1 juli 2020.
AjUB 9/2020
RSv 56/2020
Nådendal den 11 juni 2020
Republikens PresidentSauli NiinistöArbetsministerTuula Haatainen