Finlex - Till startsidan
Finlands författningssamling

1117/2002

Finlands författningssamling

Författningarna i Finlands författningssamling både i textform och som tryckoptimerade pdf-filer

Statsrådets förordning om ändring av statsrådets beslut om grunderna för statsunderstöd som beviljas för undervisning på samiska och i samiska i den grundläggande utbildningen, gymnasiet och yrkesutbildningen

Typ av författning
Beslut
Meddelats
Ursprunglig publikation
Häfte 161/2002 (Publicerad 18.12.2002)

Den ursprungliga författningens text

I de ursprungliga författningstexterna görs inga ändringar eller rättelser. Ändringarna och rättelserna syns i de uppdaterade författningarna och i pdf-versionerna av författningssamlingen.

I enlighet med statsrådets beslut, fattat på föredragning från undervisningsministeriet,

ändras i statsrådets beslut den 11 februari 1999 om grunderna för statsunderstöd som beviljas för undervisning på samiska och i samiska i den grundläggande utbildningen, gymnasiet och yrkesutbildningen ( 191/1999 ) 2 § 1 mom. som följer:

Förutsättningar för beviljande av statsunderstöd

2 §

Statsunderstöd beviljas för de sammanlagda undervisningstimmarna i den grundläggande utbildningen, gymnasiet och yrkesutbildningen. För att understöd skall beviljas krävs att undervisningsgruppernas storlek per utbildningsanordnare i genomsnitt är minst tre elever. Utbildningsanordnaren skall i det meddelande om timantalet som gäller statsunderstöd endast ta med de undervisningstimmar för vilka gäller att storleken på de sammanlagda undervisningsgrupperna i genomsnitt är minst tre elever. I timantalet för den grundläggande utbildningen får på motsvarande sätt inräknas förskole- och påbyggnadsundervisning.



Denna förordning träder i kraft den 1 januari 2003.

Helsingfors den 11 december 2002

Undervisningsminister Maija RaskRegeringsråd Eeva-Riitta Pirhonen

Översättning till samiska

Till början av sidan